Prodeje smartphonů loni klesly. Nebo vzrostly? Analytici se neshodnou

  0:09aktualizováno  0:09
Různé analytické společnosti vydaly své žebříčky prodejů za loňský rok. Většina se jich shoduje na poklesu zhruba o čtyři až pět procent. Ale jedna významná analytická firma má jiný názor.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dle řady analytických společností, analytiků, ale i samotných výrobců se zájem zákazníků o nákup nových smartphonů loni meziročně snížil. Na vině je nasycenost trhu, delší životní cyklus, mizící dotace operátorů, vysoké ceny a také regionální ekonomické problémy.

Ty nejvýznamnější analytické společnosti, jako jsou IDC, Strategy Analytics, Canalys se na poklesu prodejů smartphonů shodly. Podle nich se prodeje smartphonů loni propadly o zhruba čtyři až pět procent.

Jejich data se ale liší v celkovém počtu prodaných smartphonů. Nekřiklavější je rozdíl údajů od společnosti Canalys, která uvádí, že se v roce 2018 prodalo 1,388 miliardy smartphonů.

To jiná zavedená analytická společnost Strategy Analytics uvádí prodej smartphonů v loňském roce na 1,4297 miliardy kusů. Na zhruba pětiprocentním poklesu prodejů se jinak shodnou. 

Ovšem z všeobecně uváděných dat se vymyká průzkum analytické společnosti Gartner. Podle ní se prodalo loni dokonce 1,555267 mld. smartphonů. Což navíc znamená meziroční růst o 1,2 procenta.

Levný iPhone XR nakonec byl hit. Ostatní novinky jsou příliš drahé

Na čem se analytici shodnou, to je pořadí značek: Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Oppo. Ovšem na počtu prodaných smartphonů jednotlivých značek už taková shoda nepanuje.

Třeba společnost Canalys uvádí, že se loni prodalo celkem 212 milionů iPhonů, když zbylé společnosti uvádějí počty prodaných iPhonů o poznání nižší.

Tím se také liší podíly jednotlivých výrobců na trhu. Canalys opět vybočuje, když uvádí podíl Applu na trhu se smartphony 15,3 procenta. Ostatní analytické společnosti jsou střízlivější.

Canalys se také liší v uvádění podílů čínských značek Xiaomi a Oppo. Data této společnosti se nejvíce liší od společnosti Gartner: 8,7 procenta, respektive 8,6 procenta proti 7,9 procenta, respektive 7,6 procenta.

Analytická data jsou tedy trochu alchymie. Čísla mohou být přesná, ale některé společnosti mohou například uvádět i naskladněné smartphony, či jen ty opravdu prodané. Alespoň přibližný obrázek si tak je nutné udělat z více dat.  

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Další z rubriky

Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč

Ilustrační snímek

Největší britský mobilní operátor EE oznámil, že nebude jako součást svých 5G služeb nabízet telefony Huawei. A to až...

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Blíží se konec průstřelů. Samsung chce přední foťák schovat pod displej

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Snaha výrobců roztáhnout displej po celé čelní ploše nekončí. Velké výřezy se postupně zmenšují a často je nahrazují...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz