Číňané jsou patrioti, smartphony Huawei kupují jako diví

  0:16aktualizováno  0:16
Největší světový trh se smartphony se v posledním loňském čtvrtletí propadl o výrazných jedenáct procent. V Applu kvůli tomu mohou jen smutnit, naopak Huawei se raduje.

Huawei Mate 20 Pro | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

V roce 2017 se podle analytické společnosti Strategy Analytics prodalo v Číně celkem 459,6 milionu smartphonů, ovšem loni to bylo pouze 408,5 milionu. Jen v posledním čtvrtletí se prodeje meziročně propadly z 121,3 milionu na 107,9 milionu. Světově největší trh se smartphony klesá již páté čtvrtletí po sobě.

Ovšem ne všichni z propadu čínského trhu smutní. Zejména tamní značka Huawei z něj těží. Díky nepřízni západních úřadů a medií se stala vzorem patriotismu a její prodeje na domácím trhu vzrostly o enormních 23 procent. Huawei v posledním loňském čtvrletí prodal 30 milionů smartphonů a patří mu 28% podíl na čínském trhu.

Za celý loňský rok prodala společnost na domácí půdě oproti roku 2017 o více než 14 milionů více smartphonů. Konkrétně loni smartphony Huawei nebo Honor našly v Číně 105,1 milionu zákazníků, v roce 2017 to bylo jen 90,8 milionu.

Ostatní velcí hráči na čínském trhu moc důvodů k radosti nemají. Obřímu výrobci Oppo, který zatím není etablovaný na západních trzích, se meziročně prodeje ve čtvrtém čtvrtletí propadly o dvě procenta z 22,8 milionu prodaných smartphonů na 22,4 milionu.

To není velký pokles, ovšem za celý rok Oppo prodalo loni v Číně 82,8 milionu smartphonů. O rok předtím to bylo 86,6 milionu. Oppo doplácí na agresivní strategii firmy Huawei, která se zaměřila na kamenné obchody ve velkých městech. Oppo se proto pokouší zesílit prodej online.

Prodeje smartphonů v Číně v roce 2018 a v posledním čtvrtletí roku 2018.

Prodeje smartphonů v Číně v roce 2018 a v posledním čtvrtletí roku 2018.

Oproti tomu sourozenec z koncernu BBK Electronic, tedy značka Vivo si po hubenějším období polepšila. V posledním loňském kvartálu prodala o osm procent více smartphonů. Vivo prodalo za toto období 22,2 milionu chytrých telefonů, přičemž v roce 2017 ve stejném období to bylo 20,5 milionu. Za celý loňský rok udalo Vivo na domácím trhu 79,3 milionu chytrých telefonů, v roce 2017 to bylo 73,1 milionu. Vivo těží z technických inovací a dokáže prodávat i drahé smartphony řady NEX.

Huawei září na mizerném trhu smartphonů. Apple a Samsung se třesou

Přestože Apple prodal v posledním loňském čtvrtletí v Číně o 22 procent smartphonů méně, ve čtvrtém loňském čtvrletí mu patří čtvrté místo mezi nejprodávanějšími výrobci. Před koncem roku se v Číně prodalo 10,9 milionu iPhonů, o rok dříve to ovšem ve stejném období bylo 14 milionů. Za celý rok 2018 se v Číně prodalo 34,2 milionu iPhonů, v roce 2017 36,7 milionu.

Apple to s cenami nových iPhonů opravdu přehnal a navíc v Číně čelí žalobě od společnosti Qualcomm (více v článku Donutili Apple vyměnit součástku iPhonů. Jinak je nesměl prodávat). Připočíst je nutné „ekonomickou válku“ mezi USA a Čínou. A tedy onen patriotismus. Americké zboží tak není v současnosti v Číně příliš v kurzu.

Nedaří se ani Xiaomi

Další obětí propadu čínského trhu je společnost Xiaomi. V posledním kvartálu se jí prodeje na domácím trhu propadly o 35 procent meziročně z 15,5 milionu prodaných smartphonů v roce 2017 na 10 procent v loňském roce. Za celý loňský rok Xiaomi rovněž prodalo o něco méně smartphonů. Konkrétně loni 50 milionů, v roce 2017 52,7 milionu.

Xiaomi trpí nadvýrobou, smartphony se mu kupí na skladech. Hlavně ovšem nedokáže konkurovat především společnosti Huawei, která čínskému trhu čím dál více dominuje.

Kromě Huaweie a značky Vivo tak všichni výrobci na čínském trhu ztrácejí. Ostatní mimo výše zmiňovaných na tomto trhu nemají mnoho šancí uspět. Podle Strategy Analytics se v Číně devět z deseti smartphonů prodalo právě od výrobců z Top 5. Jestliže ještě v roce 2017 se za celý rok prodalo 119,8 milionu smartphonů různých značek mimo Top 5, tak loni to bylo jen 57,1 milionu.

Musí se zaměřit na jiné trhy. I ty ovšem ovládají čínské značky

Tento trend se bude prohlubovat, jak dokazují prodeje v poslední loňském čtvrtletí. Všichni ostatní výrobci prodali celkem jen 12,4 milionu smartphonů, tedy pouze o něco více než Apple či Xiaomi. V posledním kvartálu roku 2017 přitom ostatní značky prodaly v Číně celkem 24,2 milionu smartphonů.

Nad dříve známými a i v Evropě populárními značkami jako Meizu, Lenovo/Motorola nebo TCL (Alcatel, BlackBerry, Palm) se tak v Číně stahují mračna. Důležitými se pro ně stávají trhy mimo Čínu, na kterých je například Alcatel poměrně úspěšný.

V Číně má smůlu i zatím největší výrobce smartphonů na světě, tedy společnost Samsung. Na čínském trhu bývala dlouhou dobu jedničkou, nyní jsou ovšem prodeje jejích smartphonů minimální. Ostatní dříve slavné zahraniční značky ztrácejí i mimo Čínu, kde jim prodeje „kradou“ právě čínské firmy, především Huawei.

Podle výzkumu Digitimes Research bude propad prodejů smartphonů v Číně pokračovat. V prvním čtvrtletí letošního roku mají prodeje spadnout meziročně o deset procent a prodat se má méně než 80 milionů smartphonů.

Autor:
 

Nejčtenější

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Ničitel super-smartphonů už není levný. Ale má nejlepší displej i foťák

OnePlus 7 Pro 5G

Značka OnePlus představila svůj špičkový smartphone pro aktuální sezónu. Jmenuje se OnePlus 7 Pro a na rozdíl od...

Další z rubriky

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Ilustrační snímek

Huawei nesmí bez souhlasu vlády USA kupovat součástky od amerických dodavatelů. Pokud souhlas firma nedostane, může to...

Takto se vám změní Android, až si ho přepnete do tmavého režimu

Porovnání tmavého a světlého režimu v Androidu Q

Jednou z největších novinek chystaného Androidu 10 je tmavý režim, který bude podporován napříč systémem. V betaverzi,...

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Najdete na iDNES.cz