Levný iPhone XR nakonec byl hit. Ostatní novinky jsou příliš drahé

  0:18aktualizováno  0:18
O levnějším z trojce loňských iPhonů se před uvedením mluvilo jako o prodejním hitu. Nakonec se jím v rámci značky stal, ale meziročně prodeje smartphonů od Applu výrazně poklesly.

Prodeje iPhonů v posledním, pro americkou značku tradičně nejsilnějším, čtvrtletí klesly o výrazných 15 procent. Ozývají se hlasy, že Apple zvolil špatnou strategii se třemi modely, z nichž jeden měl být hitem, ale nakonec to s ním vypadalo všelijak.

Fotogalerie

Řeč je o iPhonu XR, nejlevnějším aktuálním modelu značky. Před uvedením ho mnozí analytici pasovali na jasný hit, pak nadšení začalo ochabovat, začátek prodeje nebyl nikterak výrazný. Až se začalo o iPhonu XR mluvit jako o propadáku.

Jenže nakonec se ukazuje, že původní předpoklady byly správné. Na vině celkových špatných prodejů iPhonů v posledním loňském čtvrtletí jsou vysoké ceny prémiových modelů řady XS. Odepisovaný iPhone XR se tak stal nejprodávanějším smartphonem od Applu v posledním loňském kvartálu. Uvádí to analytická společnost Strategy Analytics.

Přitom se ani neprodával celý kvartál, do prodeje se dostal až se zpožděním. Apple začal prodávat model XR až 26. října. Dražší modely řady XS šly do prodeje krátce po představení už 21. září. 

Vysoká cena, málo novinek

Přestože je Apple v podstatě synonymem pro drahé smartphony, tak s poslední edicí modelů XS už pravděpodobně zašel příliš daleko a navíc mu nenahrává situace na trhu.

U modelů řady XS, které startují na ceně 30 000 korun a nejdražší XS Max stojí téměř 45 000 korun, nedošlo meziročně k zásadním inovacím a zákazníci pravděpodobně nemají potřebu telefony měnit. 

Apple má velké problémy s iPhony. Prodeje jsou hodně špatné

Platí to hlavně o menším modelu XS, větší XS Max má výhodu ve svém obrovském displeji, který je v nabídce Applu unikátní. Asi i díky displeji se tento větší model stal druhým nejprodávanějším iPhonem za poslední kvartál. Menší XS pak byl třetí. 

Dalším faktorem je, že operátoři po celém světě přestávají smartphony dotovat, nebo dotace omezují. Platí to podle Strategy Analytics především o Japonsku, ale tento trend je patrný po celém světě a dotýká se především segmentu nejdražších smartphonů. Tento problém musí řešit i konkurence Applu, ta však obvykle produkuje výrazně levnější telefony. 

Starší a levnější iPhony se zařadily až za loňské novinky. Apple sice modely řady 7 a 8 zlevnil, ale asi nedostatečně, navíc jejich letitá koncepce už je příliš zastaralá.

XR se dočká nástupce

Jelikož se nakonec modelu XR dařilo, tak je vcelku logické, že Apple s jeho nástupcem počítá i pro letošní rok. Přes různé spekulace by si nástupce měl ponechat levnější LCD displej.

iPhony jsou tradičně nejprodávanějšími smartphony, lze tedy očekávat, že iPhone XR byl celkově nejprodávanější smartphone na světě za poslední loňské čtvrtletí. Ostatní značky nabízejí mnoho modelů a žádný jednotlivý z nich tak vysokých prodejů nedosahuje. 

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Chystá se opravdu velká inovace. LG vymyslelo převratný displeduktor

Takto ukazuje technologii Crystal Sound OLED samotné LG.

O LG jsme v poslední době psali jako velkém inovátorovi, který není zákazníky příliš doceněn. U jeho nejnovějšího...

Konec modulárních smartphonů v nedohlednu. Tento bude nejnovější

Moto Z4 Play má bodovat 48MPix fotoaparátem

Motorola připravuje už čtvrtou generaci smartphonu Moto Z Play. Telefon by mohl být zajímavým zástupcem vyšší střední...

Xiaomi Mi 9 míří do první ligy smartphonů s diskontní cenou a turbem

Xiaomi Mi 9 přichází s téměř bezchybnou výbavou

Trojitý fotoaparát, nejrychlejší procesor, obří nálož paměti, velký displej a nejrychlejší dobíjení. To je ve zkratce...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz