Huawei září na mizerném trhu smartphonů. Apple a Samsung se třesou

  18:54aktualizováno  18:54
Huawei si loni vysnil, že za celý rok prodá dvě stě milionů smartphonů. To by bylo o třetinu víc než v předchozím roce. Na klesajícím trhu se to zdálo jako nesplnitelné přání. Jenže Huawei to dokázal.

Celosvětové prodeje smartphonů mají v příštích třech letech opět růst | foto: Profimedia.cz

Prodeje smartphonů loni poprvé v historii meziročně poklesly. Konkrétně podle agentury Strategy Analytics o pět procent. Celoroční výsledky nezachránilo ani poslední čtvrtletí, obvykle nejsilnější. To loňské však bylo mizerné, meziroční pokles byl dokonce šestiprocentní. 

Fotogalerie

Přes špatnou náladu na trhu jsou zde vítězové i poražení. Respektive jeden vítěz září jako slunce o letním poledni. Poražených je hodně a mají o čem přemýšlet. Jejich pozice na trhu se může brzy ještě zhoršit. 

Vítězem je Huawei. Čínská značka sice nemá aktuálně dobré období, je pod tlakem úřadů na celé západní polokouli. Síťové divize se to může výrazně dotknout, mobilní by však mohla zůstat v klidu. A hlavně má čas na velké oslavy. Huawei si naplánoval, že za loňský rok prodá přes 200 milionů smartphonů. Což byl odvážný plán, s ohledem na to, že v roce 2017 prodal jen 153 milionů přístrojů. 

Prohlášení přišlo v době, kdy už bylo jasné, že celosvětový trh se smartphony v lepším případě stagnuje, takže více jak třicetiprocentnímu nárůstu se moc nechtělo věřit. Jenže se to povedlo. Tedy spolu s Honorem, prodané kusy platí pro obě značky zároveň. S ohledem na to, že Honor je dceřinou značkou Huaweie, je to však logické. 

Musíme uznat, že loni Huawei představil výborné telefony, které se již plně vyrovnají konkurentům od Samsungu nebo Applu, či je dokonce překonávají. A to ve všech segmentech trhu. Z „doháneče“ premiantů se Huawei loni stal udavatelem trendů. Ať už jde o vícenásobné fotoaparáty nebo o design zadní části telefonů. Jeho barevné gradienty začal kopírovat kdekdo. 

Celosvětové prodeje smartphonů v milionech kusů za roky 2017 a 2018. Data Strategy Analytics
Výrobce:Prodané kusy 2017Podíl na trhu 2017Prodané kusy 2018Podíl na trhu 2018
Samsung317,521,1 %291,320,4 %
Apple215,814,3 %206,314,4 %
Huawei15310,1 %205,814,4 %
Xiaomi91,36,1 %119,38,3 %
Oppo1187,8 %116,68,2 %
Ostatní612,440,6 %490,434,3 %
Celkem1508100 %1429,7100 %

Přes to všechno zůstal za celý loňský rok Huawei světovou trojkou. Chtěl předstihnout Apple, ale to se mu nakonec nepovedlo. Rozdíl je ovšem jen velmi malý (konkrétně půl milionu přístrojů) a jak analytici ze Strategy Analytics předpokládají, v letošním roce se už Huawei probojuje před Apple a stane se světovou dvojkou.

Ovšem ani to není jeho cíl, Huawei chce být světovou jedničkou. Na Samsung však hodně ztrácí. Za rok 2017 prodal Huawei méně než poloviční počet smartphonů než Samsung. Ovšem za loňský rok je rozdíl o mnoho menší. Samsung prodal 291 milionů přístrojů, Huawei necelých 206 milionů. A pro pořádek, Apple prodal 206,3 milionu iPhonů. 

Strategy Analytics uvádí ještě čtvrtou a pátou pozici. Ty okupují čínské společnosti Xiaomi na místě čtvrtém a Oppo na pátém. Xiaomi mělo dobrý rok, prodalo o skoro 30 milionů smartphonů víc než o rok dřív. Jenže poslední čtvrtletí se firmě nepovedlo a celkově nejsou výhledy této značky podle Strategy Analytics příliš dobré. Oppo mírně meziročně prodeje klesly, ale v podstatě si drží svou pozici.  

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Tomuto skládacímu smartphonu můžeme říkat IQ a dvě nuly

Připravovaný ohebný smartphone IQOO

Stejně jako další výrobci oznámilo i čínské Vivo novou značku smartphonů spadající pod křídla této firmy. Nazývá se...

Největší evropský trh padá. Vládne mu Apple, ale nejvíc roste Huawei

iPhone XS Max

Největším evropským trhem se smartphony je Velká Británie. Stejně jako na dalších světových trzích i zde došlo podle...

Samsung neuhlídal oficiální reklamu. Toto je Galaxy S10+

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Do představení jednoho z nejočekávanějších top smartphonů letoška zbývá pouze jeden den. Ani tak se ovšem Samsungu...

Najdete na iDNES.cz