Mobilní instant messengery - jak být online i pod palmami

Instant messaging je čím dál tím důležitější a rozšířenější komunikační kanál. Není divu, že se s ním můžete setkat i v mobilních telefonech. Některé nové telefony mají již klienta pro IM integrovaný. Majitelům starších telefonů stačí, aby přístroj podporoval JAVU a v paměti bylo alespoň sto kilobytů volného místa.

ICQ, Jabber a MSN jsou v poslední době často používané pojmy. Jsou to takzvaní instant messengers (IM)- moderní poslové. Jsou to programy, které umožňují on-line komunikaci, v okně instant messangeru se zobrazují zprávy od vás a od vašeho protějšku. Více než ostatní druhy komunikace se ICQ podobá rozhovoru. K chodu těchto programů potřebujete jenom připojení k internetu a můžete vesele odložit mobilní telefon. Většina menších problémů se dá vyřešit právě díky těmto komunikačním programům.

IM mobilních telefonech jsou o to výhodnější, že díky GPRS tarifům platíte jen za přenesená data, a tím pádem je mnohem levnější vyřešit delší hovor pár zprávami přes ICQ. Do jednoho kilobyte textu, za který zaplatíte pár haléřů, se vejde celkem hodně informací. Mnohem více než do jedné textovky, kterou za šest haléřů neseženete. Ve většině programů funguje psaní s podporou T9, ale stejně nikdy asi nebudete psát tak rychle a pohodlně jako na klávesnici počítače.

Abyste  mohli být online i během nepřítomnosti u počítače, musíte mít správně nastavený datový profil. Ten si můžete nastavit buď ručně, a nebo si objednat od svého operátora konfigurační SMS. Operátoři již rozšířili seznam telefonů, který toto jednoduché nastavení podporuje, takže se nemáte čeho bát.

Na internetu je k dispozici plno messengerů. Dávejte si pozor na to, aby ten, který si vyberete, fungoval právě na vašem přístroji. Stejně také nebuďte překvapeni, že programy nejsou žádní rychlíci. Mobilní aplikace v Javě obecně rychlostí zrovna nevynikají. Kromě toho se také připravte na poněkud  větší zátěž pro baterii telefonu.

Testovali jsme na telefonu Siemens S55 a vybrali jsme tři nejstahovanějších instant messengerů pro mobilní telefony. Jeden z nich je jen pro telefony Siemens a zbylé dva jsou víceméně univerzální. Kdybyste si chtěli vyzkoušet některé další programy, tak zkuste navštívit stránky midlet.org.

Napsali jsme o IM

Instantní poslíčci – ICQ & kol.

Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - instant messengery

cMessenger: ICQ na každý mobil s Javou

Agile Messenger - stále na drátě a zdarma

Eurotel zřejmě bude nabízet svým klientům mobilní ICQ 

cMessenger - zlaté české ručičky

Instalace programu je složitější něž u předchozích messengerů. Nejprve se musíte zaregistrovat na stránkách autorů software, kde si vytvoříte svůj účet a můžete si upravit svůj contactlist. Prográmek si musíte stáhnout přes WAP přímo do telefonu. Samozřejmě, že telefon musíte mít správně nastaven pro WAP přes GPRS nebo CSD. Je k dispozici pro většinu telefonů, včetně přístrojů značky Nokia.

Spuštění a konfigurace
Když už máte cMessenger uvelebený v paměti vašeho telefonu, musíte při přihlašování zadat login a heslo, které jste si určili při registraci na stránkách Cleverlance. Nastavení je detailní a můžete si v něm nastavit kromě historie i zvuky a nebo frekvenci obnovení kontaktů. Kromě icq umí cMessenger pracovat i s yahoo messengerem, windows messengerem a jabber. V samotném provozu pak můžete nastavit status (online, invisible, atd).

Zkušenosti
Samotná praxe s programem  se dá shrnout do jednoho slova: čekání. Na testovacím Siemensu S55 nás zaskočila jen občasná funkčnost potvrzovacího tlačítka a celková pomalost oproti ostatním testovaným programům. Kontakty můžete editovat jenom přes internetové rozhraní, a to tak mazat, tak přidávat. V telefonu si této kratochvíle neužijete. Ale i tak je celkem příjemné, že si můžete vybrat jenom pár přátel, se kterými si chcete povídat a nemusíte si stahovat všechny kontakty.

Výhody a nevýhody
Výhodou je velikost programu, který zabírá v paměti jenom 34 kB, což je ideální pro některé telefony s menší pamětí a  bez možnosti rozšiřování. cMessenger je český program a tudíž není problém s lokalizací. V češtině je totiž hned od začátku. Stejně tak nemá problémy s českou diakritikou. Jako nevýhoda by mohl působit pomalý chod a občasné výpadky. Navíc systém nepočítá přenesená data.

cmessenger cmessenger
Webová administrace cMessengeru 

Mobicq - kvalita jen pro Siemensy

Tento program je určen speciálně pro telefony Siemens a je ke stažení zdarma na různých stránkách, věnujících se javovým aplikacím pro mobilní telefony. Do telefonu ho můžete nahrát jak přes wap, tak přes kabel nebo IrDa či Bluetooth. Velikostí přibližně 71 kB to není žádný drobeček, ale zato nabízí více možností než jeho poloviční kolega cMessenger. Stáhnout program můžete zde.

Spuštění a konfigurace
Nastavení ICQ profilu je jednoduché. Stačí vyplnit vaše UIN a heslo, a už se do vašeho telefonu začne stahovat váš contactlist. Doporučujeme, abyste si jej mírně promazali, protože doba čekání na spuštění je přímo úměrná na délce vašeho contactlistu, který máte uložený na serveru. Pokud se vám nepodaří přihlásit ke svému účtu, může za to s velmi velkou pravděpodobností příliš dlouhý contactlist.

Konfigurace programu je celkem komplexní. Můžete si tu nastavit zvuk při příchozí zprávě a nebo způsob řazení a zobrazení kontaktů. Výhodnou funkcí je počítání přenesených dat i náklady na provoz. Pro tuto službu musíte převaděč správně nastavit.

Zkušenosti
Program je spolehlivý a v rámci možností javových aplikací i celkem rychlý. Ocenili jsme možnost přidávání a vyhledávání kontaktů přímo v programu. To že nejste u počítače bohužel pozná každý, protože to za každou vaši zprávu přidá zprávičku „sent using mobicq.org“.

Výhody a nevýhody
Nevýhodou je nemožnost lokalizace, a tak je prográmek k dispozici jen v angličtině. To ale na druhou stranu může pro některé uživatele i výhodou, protože překlady bývají leckdy matoucí. S tím souvisí i neznalost české diakritiky. Větší velikost souboru je vykoupena většími možnostmi v nastavení.  A jako velkou výhodu považujeme počítadlo přenesených dat i s převodníkem na peníze.

mobicq2 

Jimm - Pohodlný a komfortní parťák

Vítězem našeho minitestu javových instant messengerů je program s klučíčím jménem – Jimm. Byl vyvinut pod licencí GPL, a tím pádem se můžete do vývoje zapojit i vy samotní. Zdrojové ködy  a samotný program najdete na stránkách. Nelekejte se zpočátku pětimegového souboru, protože archiv obsahuje verze pro různé telefony a rozličné lokalizace. Stejně jako mobicq umí jen ICQ. V telefonu pak zabere ještě o trochu více místa. To může znamenat problémy například  pro Noke.

Spuštění a konfigurace
Do telefonu dostanete Jimma jenom přes kabel nebo podobnými cestami. S wapem se rozlučte už jen proto, že program se na internetu nevyskytuje moc často samostatně ve stáhnutelné podobě.  Menu je v češtině, to ale platí jen v případě, že si nainstalujete správnou jazykovou verzi. Konfigurace je v podstatě stejné jako u mobicq, ale Jimm nabízí hlubší provázání s telefonem. Můžete tak mít stejný zvuk u příchozí SMS jako u příchozí zprávy ICQ. Když si vyhrajete s nastavením, stačí zadat UIN, heslo a můžete vesele posílat.

Zkušenosti
Rychlost, to je hlavní Jimmova deviza. Během provozu zobrazuje přenesená data přímo na displeji. Celkový komfort práce je vyšší než u mobicq, i když plní stejnou funkci.

Výhody a nevýhody

Program je stejně jako zdarma jako předchozí messengery. Nemusíte se nikde registrovat a nabízí celkem komfortní ovládaní. Nevýhodou je snad jen větší velikost souboru, která může komplikovat život některým uživatelům a pak trochu zdlouhavější spouštění programu.

jimm 


Používáte IM ve vašem mobilu?

Autor:
  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Toto jsou nejprodávanější mobily všech dob. Vévodí jim léta tápající značka

9. dubna 2024

Čtyři desetiletí stačila, aby se mobilní cihly, jak se někdejším mobilům kvůli jejich robustnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto jsou nejoblíbenější tarify operátorů. Hlavní roli hraje cena

6. dubna 2024

Premium Současné nabídky síťových operátorů dávají primárně možnost volby mezi cenově přívětivějšími tarify...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

7. dubna 2024

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

Parádička za lidovou cenu má silný čip, skvělý displej a 100W nabíjení

13. dubna 2024

Levné smartphony čínských výrobců mohou udělat plno parády. Důkazem je novinka Realme GT Neo 6 SE,...

Smartphony s 5G jsou už samozřejmostí. Pořídíte je i za super ceny

13. dubna 2024

Premium Signál 5G mohou zákazníci tuzemských operátorů chytat už skoro čtyři roky. Za tu dobu se z něj stal...

Největší tablet od Xiaomi dorazil do Česka, nabídne skvělou výbavu

12. dubna 2024

Nejnovější, největší i nejlépe vybavený. Tablet od Xiaomi při svém příchodu do Česka oplývá...

Nové vivo V40 SE překvapí oslnivým designem i funkcemi top modelu

11. dubna 2024

Advertorial Doby, kdy dostupné smartphony byly jen chudými příbuznými vlajkových lodí už jsou dávno pryč....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...