Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eurotel Data Nonstop naostro! (první zkušenosti)

Otestovali jsme paušální připojení na internet přes GPRS od Eurotelu. Jaké rychlosti dosahuje spojení a "padá" často? Je uživatel opravdu mobilní a připojí se i v oblastech, kde je síť více zatížená? Stojí Data Nonstop za vyzkoušení?

Mobilní operátor Eurotel byl tím, kdo nedávno jako první u nás přišel s paušálním připojením na internet. Na nabídku Data Nonstop od Eurotelu jsme se v minulých dvou dnech zaměřili a přinášíme vám první zkušenosti s mobilním a časově neomezeným připojením na internet.

Jak jsme testovali?

Zjišťování silných i slabých stránek GPRS spojení prováděli jsme na notebooku s 256MB pamětí, který byl zpočátku propojen přes IrDa port s telefonem Sony Ericsson T68i. Druhý den testování jsme propojili obě zařízení přes Bluetooth Dongle (USB adaptér). Mapovali jsme několik oblastí v různých denních dobách. Přes den jsme pracovali na počítači v redakci na Vinohradské ulici, večer se notebook s telefonem přesunul na Kačerov. Druhý den dopoledne jsme si neodpustili test sítě na rušném pražském Václavském náměstí.

Vezměme to od začátku...

Samotné nastavení a následné propojení telefonu s počítačem je poměrně jednoduché. Jak se později ukázalo, připojení přes infraport nebylo nejvhodnější volbou - může být pouze nouzovým řešením, se kterým si ovšem mobilní internet příliš neužijete. Stačí malé odchýlení notebooku od portu telefonu a spojení je pryč. "Modrý zub" však vše vyřešil.

První připojení

V ideálním případě (to znamená, když se spojíte hned napoprvé) trvá vytočení připojení jen několik málo sekund, asi jako u ISDN linky. Síť se po celou dobu testování jevila jako kvalitní a většina spojení proběhla hned na první pokus. Problém byl v některých případech s udržením spojení. Rychlost stahování stránek přes GPRS příliš nezaostává za modemovým připojením. Tuzemské weby byly povětšinou do 40 sekund kompletně staženy, tzn. včetně všech obrázků a bannerů, které síť zatíží asi nejvíc.

A jedeme...

Během testování jsme nezaznamenali výkyvy rychlosti ani v různých časových úsecích, stahování jede stabilní rychlosti ve kteroukoli denní dobu. Stránky se průměrně načítaly a data stahovala okolo 5 kBps. Takové rychlosti jsme dosahovali však pouze v případě spuštění pouze jedné stránky. S dalšími stahovanými stránkami rychlost adekvátně klesala. Web šlo vcelku obstojně projíždět i se zapnutým ICQ.

data_nonstop

Po hodině na internetu...

Nejlépe se při prohlížení osvědčila tato metoda: po spuštění prohlížeče nevadí spuštění více oken najednou, chce jen trochu trpělivosti s načtením obsahu. Pak už stačí jen střídat - projedu jeden web, dám načítat další a mezitím čtu obsah dalšího okna.

Večerní surfování přineslo první problémy

Rychlost natahování stránek od nějakých 20 do 23 hodin byla přibližně stejná jako během dne. S večerem však přišly první problémy. Zhruba po 20-30 minutách surfování došlo k tomu, že spojení bylo stále aktivní, avšak nepřijímala se data (odesílání dat ale fungovalo). Následně tedy nezbylo nic jiného než se odpojit a znovu připojit... Nejednalo se přitom o přetížení sítě, protože další připojení proběhlo hned na první pokus.

Po zhruba 40 minutách došlo k samovolnému odpojení (22:06), přičemž navázání dalšího spojení trvalo několik minut. Je otázkou, zda byla na vině skutečně vytíženost sítě, nebo telefon. Ten totiž nebyl přes infraport propojen s PC - alespoň to počítač nehlásil "IrDa" ikonkou v Tray liště. Možné je, že infraporty obou zařízení dostaly během dne pořádně zabrat a podle toho se již během večera chovaly. Poměrně dlouhé prodlevy (stahování zachováno, ovšem žádná odezva) jsou vcelku běžné u modemového připojení. Je tedy možné, že stejným neduhem trpí i síť Eurotelu.

Asi největší obavy z nízké rychlosti byly u načítání našeho redakčního systému. Ten "pozře" více než megabajt dat, a tak je zadávání článku na pomalejším typu připojení utrpením. Na GPRS od Eurotelu však nebylo ono utrpení o moc větší než u "rychlejšího" modemového připojení. Za minutu byl systém načten a dalo se v něm pracovat.

data_nonstop 

Jak na Václaváku?

Při testování kvality sítě na Václavském náměstí (cca od 9:30 druhého dne) jsme se připojili téměř vždy napoprvé. Přenosová rychlost činila nadprůměrných 5,7 kB/sekundu a po dobu jedné hodiny byla přibližně stejná v kterýkoliv okamžik měření. Nebylo však spuštěno nic jiného než webová aplikace, která měřila přenosovou rychlost.

Po zalogování se do messengeru ICQ poklesla odhadovaná rychlost na příjemných 5,1 kB/sekundu. Při zhruba hodinovém testování přenosu dat jsme nezaznamenali žádný problém a nedošlo k výpadku, jako tomu bylo předchozí den ve večerních hodinách.

Streamované video - bez větších problémů

Vyzkoušeli jsme i streamované připojení. Zajímalo nás, jak si GPRS poradí se zprávami na ČT1. Natahování "Poledních zpráv" trvalo asi minutu. Bez přerušení byla vysílána ovšem pouze zvuková část. Obraz se zpočátku sekal, po zhruba dvou minutách byl již zobrazován korektně spolu se zvukem. Čas od času došlo k přerušení datového toku - to když počítač stahoval další data do paměti. S trochou shovívavosti se na zprávy ze záznamu dívat dá. To je příjemné překvapení!

Audio - vezmete si internetové rádio na cesty?

Větší problémy s přehráváním nebyly ani u streamovaného rádia. Stanice "Radio 1" se příliš nezpožďovala a rovněž prodlevy způsobené načítáním dalších dat se vyskytovaly zřídka, během desetiminutového poslouchání došlo k natahování dat jen jednou. Kvalita zvuku odpovídala rychlosti, při 32Kbps se nedaly očekávat zázraky, ve sluchátkách trochu praskalo. V reproduktorech by se tento nepatrný zvukový nedostatek nejspíše ztratil. Těžko říct, co by se sítí udělaly stovky takových posluchačů a diváků... Pro tyto aplikace GPRS určeno není.

Stojí paušální GPRS zato?

Nebudeme se rozepisovat, kdo by mohl tarif Eurotelu využít. Spíše si zrekapitulujme, co jsme od neomezeného mobilního přístupu k internetu očekávali a čeho jsme se dočkali.

Rychlost neohromí, ale zároveň ani výrazně nepokulhává za modemovým připojením. Uživatelům, kteří chtějí brouzdat ještě o fous rychleji, dopuručujeme GPRS 4+1, spojení bude o čtvrtinu svižnější. Na stahování se paušální GPRS nehodí, možná tak ještě na několikamegový soubor. Větší porce bude lepší nechat na pevnou linku.

Obávané problémy s výpadky se spíše nekonaly, neduhem je sice občasné "vytuhnutí" připojení, je však otázkou, co jej způsobuje. Na tuto oblast se dále soustředíme a hledáme vysvětlení (na řadě je testovaní s PCMCIA kartou, tudíž odpadne připojení přes BT či IrDA).

Jak se nám počin Eurotelu jeví? Na běžné surfování se nám tarif DATA Nonstop zdá dostačující. Mobilita je zaručena, připojení se většinou povede napoprvé a rovněž rychlost je únosná. Ideální je všude tam, kde je potřeba být "na příjmu", ale pevná linka není k dispozici.

Se zjišťováním silných stránek, ale i slabin delšího připojení k internetu přes mobil samozřejmě nekončíme. V příštích dnech budeme podrobovat paušální GPRS dalším testům, a to nejen v Praze, kde je BTSka na každém druhém rohu. Mapovat budeme rovněž dlouhodobé zkušenosti.

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trh s rozkládacími smartphony přinesl dvě velká překvapení

11. června 2024  7:02

Rozkládací smartphony nabírají na síle. Jejich popularita je stále větší a tvoří už významný podíl...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...