Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold | foto: Mobil.iDNES.cz

Vytváří ohebné a odolné sklo. Smartphony ho budou potřebovat

  • 1
Jen málokterý z nových smartphonů alespoň střední třídy by se obešel bez ochranného skla displeje. Jejich největším výrobcem je společnost Corning, která dle vyjádření člena vedení takovou ochranu připravuje i pro ohebné displeje, se kterými se u smartphonů budeme v budoucnu setkávat stále častěji.

Sousloví Gorilla Glass v parametrech chytrého telefonu nebo tabletu zajišťuje velmi dobrou ochranu displeje. Není sice takřka nepoškrábatelné jako sklo safírové, což ale kompenzuje vyšší pevností. Odolá tak lépe nemilosrdným střetům s chodníkem v situacích, kdy smartphone vyklouzne z ruky a už se nepodaří jej ve vzduchu zachytit. A právě takové scénáře často mají ty nejhorší následky.

Corning loni v létě představil už šestou generaci, která chrání třeba i obrazovky zbrusu nové řady Galaxy S10 od Samsungu.

Připravy ohebného skla v plném proudu

Krom příprav následující verze skla pro běžné displeje ale výrobce vyvíjí také ochranu pro ohebné panely. Ty dosud u smartphonů jsou velikou vzácností a jejich nástupu ve větší míře se dočkáme přibližně za dva roky. A v té době už by v Corning měli mít ochranný film pro takové displeje připraven ke komerčnímu využití.

Magazínu Wired takovou informaci sdělil jejich vrcholový manažer John Bayne s tím, že dnes dostupné materiály nejsou pro ochranu ohebných displejů optimálním řešením.

„U skla skutečně bojujete s fyzikálními zákony. Na jednu stranu potřebujete docílit velmi malého poloměru ohybu při stále tenčí a tenčí vrstvě skla, která ale na stranu druhou musí být stále odolnější a měla by přestát pády na zem,“ uvedl Bayne.

Plastová ochrana je nedostatečná

První smartphony s ohebnými displeji (Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X) namísto skleněné horní vrstvy spoléhají na plastické polymery. Infinity Flex displej, jak se řešení z dílen Samsungu jmenuje, slibuje výdrž stovek tisíc narovnání a následného ohnutí panelu.

O společnosti Corning Inc.

Společnost byla založena roku 1851 v New Yorku a od prvopočátku se zabývá především vývojem a výrobou speciálních typů skel a keramických materiálů, produkuje ale například i optická vlákna.

V segmentu chytrých telefonů a tabletů je společnost známa zejména coby výrobce ochranných skel pro displeje.

Firma pro označení svého skla používá název největšího žijícího primáta (Gorilla Glass) a v segmentu je s převahou primární hráčem. První verze Gorilla Gass přišla v únoru 2008 a výrobce každou novou generaci významně vylepšuje. Zvyšuje jeho odolnost a pevnost, a to navzdory stále nižší tloušťce skla.

Corning Gorilla Glass dodává většině výrobců chytrých telefonů a tabletů, vidět jej můžeme i na chytrých hodinkách. Penetraci Gorilla Glass coby ochranného prvku výborně ilustruje informace, že v říjnu 2017 chránilo zobrazovací jednotku u přibližně 5 miliard zařízení. Hlavním konkurentem Gorilla Glass je Dragontrail, což je komerční označení ochranného skla z produkce japonské firmy AGC Inc.

Wired získal komentář k ochraně ohebných displejů také od profesora materiálového inženýrství z Penn State University Johna Mauroa, který ve vývojovém oddělení společnosti Corning v minulosti 18 let působil.

Uvedl, že polymery jsou obecně flexibilnější, neboť se u nich molekuly při ohybu rychleji a snadněji přeskupují. Jenže mají mnohem menší tvrdost a zatímco při pádu neprasknou, poškrábat takový povrch jde velmi snadno.

Naproti tomu sklo je obecně křehčí, ale jeho vyšší tvrdost je zárukou, že škrábance na skleněné ploše nebudou vznikat tak snadno. Tužší struktura pak znamená více pružnosti a rychlejší „zotavení“ ohnuté vrstvy po úplném narovnání.

Plastový film poškrábe i nehet

Přestože první zmíněné ohebné smartphony byly v Barceloně na MWC k vidění, novinářům nebyly vzorky k ani krátkému seznámení propůjčeny a „testovat“ se mohlo skutečně jen očima.

Nekompletní vyladění softwaru přitom nemuselo být jediným důvodem neochoty pustit funkční vzorky přístrojů z rukou zástupců obou firem. Svou roli mohlo sehrát také právě i nedokonalé provedení ohebných panelů a jejich nedostatečná ochrana proti poškození.

To ostatně serveru The Engadget potvrdil i Dan Dery z vedení Motoroly, která také smartphone s ohebným displejem připravuje. A rozhodně ne ledajaký, chystá se totiž oživit svůj nejúspěšnější model v dějinách, tedy véčkový RAZR (více v článku: Ikonická Motorola se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou).

Dery po testování prvních prototypů tohoto modelu totiž uvedl, že i lidský nehet ochranný plastový film displeje poškozuje, zanechává v něm stopu. I krátkodobé používání telefonu by tak bylo na jeho displeji velmi rychle znát, což je u přístroje ceny několika desítek tisíc korun samozřejmě problematické.

Mate X je sice revoluční, ale zatím spíše virtuální smartphone

Huawei odhaluje skládací mobilní zařízení Mate X.

Vyřeší problém Corning svým ultratenkým ohebným sklem?

John Bayne magazínu Wired prozradil, že je ve vývoji ultratenké ohebné sklo tloušťky asi desetiny milimetru s poloměrem ohnutí do 5 milimetrů. Hlavní výzvou krom dalšího snižování minimálního poloměru zaoblení až ke třem milimetrům, je také zvyšovat odolnost takového ohebného skla, které samozřejmě po narovnání nesmí nést ani zanedbatelné stopy trvalé deformace nebo jiných nežádoucích změn ve struktuře materiálu.

Pokud se podaří sklo uvedených parametrů vyrobit, pak by tloušťka složeného smartphonu mohla být podle Bayna mezi 6 až 10 milimetry. Ovšem šestimilimetrový profil je možná v tuto chvíli cíl až příliš ambiciózní, vždyť tloušťka dnešních špičkových smartphonů klasické konstrukce se pohybuje okolo 8 milimetrů.

Vedení společnosti očekává, že ke komerčnímu nasazení bude takové sklo připraveno během dvou let a rychlejšímu vývoji materiálu nepochybně pomohla investice výše 200 milionů dolarů, kterou výzkumnému oddělení společnosti Corning v roce 2017 poskytl Apple. 

Připomeňme, že Corning ohebné ochranné sklo umí vyrobit už několik let, jejich Willow Glass bylo představeno v létě 2012. Jenže tento stomikronový skleněný film, který lze srolovat jako papír, není možné u obrazovek chytrých telefonů použít.

Redaktoři Mobil.iDNES.cz si na veletrhu v Barceloně prohlédli telefon Samsung Galaxy Fold (2/2019):