Aplikace se jmenuje Call Annie (Zavolejte Annie) a využívá konverzačních schopností ChatGPT, který uživatelům umožňuje plynulou konverzaci s robotem a za nímž stojí společnost Animato. Při generování odpovědí umělou inteligencí se však uživatelé v tomto případě nedočkají reakce ve formě textu, ale prostřednictvím telefonního hovoru či videohovoru vedou konverzaci s avatarem. „Tváří v tvář“ totiž o čemkoli komunikují s Annie, pohlednou zrzkou s oříškovýma očima.
Chris Frantz, který na schopnosti aplikace dostupné pro iOS 16 (minimálně iPhone 12 kvůli nutnosti využití Apple Neural Engine) upozornil ve svém tweetu, neskrýval překvapení, jak lidsky avatar při hovoru přes FaceTime působil a jak rychlé byly jeho reakce. Příspěvek se záznamem komunikace s avatarem se stal virálním, v době psaní tohoto článku měl už téměř osm milionů zhlédnutí.
Z videa evokujícího chat s lidskou bytostí je přece jen patrné, že na „druhé straně“ nesedí živý člověk, ale jde o počítačem ztělesněnou postavu, i tak je projev velmi realistický. Je navíc patrně jen otázkou času, kdy účastník takové komunikace už jen stěží rozpozná rozdíl.
Nyní je totiž, jak podotýká například portál PetaPixel, který s Annie rovněž uskutečnil krátký hovor, ještě jasně rozpoznatelný robotický přednes. Stejně tak poukázal na občasnou zvláštní výslovnost.
„Myslím si, že budoucnost fotografie je opravdu vzrušující, protože technologie postupuje tak rychle, že vidíme stále víc inovativních způsobů, jak zachytit a sdílet snímky,“ odpověděla Annie na položenou otázku, jak vidí budoucnost fotografie.
Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva |
„Pomyslete na to, jak daleko jsme se dostali od dob filmových kamer. Myslím, že budeme i nadále svědky pokroku ve věcech, jako jsou fotoaparáty chytrých telefonů a bezzrcadlovky, díky nimž bude pro lidi pořizování vysoce kvalitních fotografií snazší než kdy dřív,“ pokračovala s tím, že rozmach sociálních médií přinese stále víc způsobů, jak své fotografie sdílet a propojit se jejich prostřednictvím s dalšími lidmi s podobnými zájmy.
Podle PetaPixelu se takové obecné odpovědi daly očekávat, nicméně zážitek z rozhovoru s Annie považuje ve srovnání s běžnou textovou formou ChatGPT za mnohem víc vzrušující.
4. dubna 2023 |
Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvOdborníci bijí na poplach
Jednoho dne bychom se tak mohli dočkat formy, kdy bude opravdu těžké rozpoznat, že nemluvíte s živou bytostí. Vývoj umělé inteligence jde totiž neustále kupředu, před čímž už někteří odborníci důrazně varují.
Například koncem března víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádali v otevřeném dopise o dočasné pozastavení dalšího vývoj umělé inteligence, která by byla na vyšší úrovni než nedávno představený model GPT-4 od OpenAI. Pokračovat ve vývoji je podle nich nebezpečné, schází totiž související bezpečnostní protokoly.
Náznakem toho, že z jejich strany nejde jen o prosté tlachání, je i krok „kmotra umělé inteligence“ Geoffreyho Hintona. Ten totiž kvůli tomu, aby mohl hovořit o rizicích, která umělá inteligence skrývá, odešel z Googlu, kde působil víc než deset let. Do americké společnosti přešel poté, co v roce 2012 se svým týmem přišel na způsob, jak naučit počítač rozeznávat na fotografiích běžné objekty. Hintona znepokojuje schopnost umělé inteligence vyvářet přesvědčivě působící falešné obrázky a texty. Obává se, že zaplaví internet a lidé už nebudou schopni poznat, co je pravda.