Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Internet v mobilu bude čím dál tím důležitější. V roce 2020 přijde 5G

Podle analýzy společnosti Ericsson čeká trh s mobilním internetem strmý růst. Jejich Mobility Report, vydávaný dvakrát ročně, se kromě souhrnu dostupných dat zaměřuje i na predikce do budoucnosti a nové inovace. V listopadovém vydání se mimo jiné píše i o nadcházejících sítích páté generace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Již před pěti lety došlo k tomu, že mobilní internet předehnal v přeneseném objemu dat klasické hovory. Od té doby tento objem velmi rychle roste a tento vývoj bude zřejmě dále pokračovat - jen mezi lety 2014 a 2015 došlo k nárůstu o 65 % na přibližně 5000 petabytů. V roce 2021 má pak toto číslo být podle autorů Mobility Reportu jedenáctkrát vyšší. Stejně tak silný růst má vykazovat i řada dalších ukazatelů, ať už se jedná o počet zařízení připojených k internetu, procento lidí vlastnících smartphony nebo pokrytí sítěmi LTE.

Míra růstu se samozřejmě liší podle regionu. Za minulý rok nejrychleji rostly trhy v Indie, Číně, USA, Barmě a Nigérii, alespoň podle počtu nových připojených zařízení, kterých je prý nyní na celém světě okolo 7,3 miliardy. U rozvojových zemí dochází k růstu díky novým, levným smartphonům, zatímco ve vyspělých trzích jako je západní Evropa nebo USA spíše na jednoho uživatele přibývá připojených zařízení, například tabletů.

Je vidět, že valná většina nových připojení pocházejí z rozvojových zemí, kde je velký prostor pro růst. U těch vyspělých již většina lidí smartphone má a dochází spíš k tomu, že si lidé kupují i další zařízení s připojením na internet.

Zatímco na vyspělých trzích má docházet k přechodu z 3G sítí na téměř kompletní LTE pokrytí, u rozvojových se bude teprve opouštět pomalé EDGE.

Zajímavé jsou rozdíly i mezi těmito zeměmi - Evropa například oproti Americe silně zaostává v pokrytí sítěmi LTE, stejně jako v objemu dat přenášených mobilními sítěmi. Průměrný Američan totiž za měsíc „spotřebuje“ 4 GB dat, zatímco Evropan pouze polovic. Do roku 2021 se podle Ericssonu má poměr výrazně přiblížit, kdy je u USA odhadováno 22 GB oproti evropským 18. Napomáhat tomu chce právě i tato švédská firma, jejíž šéf pobočky pro západní a střední Evropu, Valter D’Avino, prohlásil, že chce vrátit Evropu zpět do vedení.

Co dále stojí v Reportu?

Zatímco hovory jsou spíše na ústupu a příliš se budoucna jejich objem zvyšovat...
Kromě úbytku EDGE sítí a zvyšování zastoupení LTE připojení analýza předpovídá...
  • Čím dál tím více lidí na svých telefonech sleduje video ve vysokém rozlišení, dnes už video tvoří prý 50 % všech dat (téměř tři čtvrtiny z toho pochází z YouTube). Do budoucna se tento podíl má zvyšovat až na 70 procent.
  • Zisky mobilních operátorů se snižují. Zejména v západní Evropě mají problém převést uživatele na zisk (příjmy zde klesly o 5,8%). Na vině je pokles tradičních zisků z hovorů. Úspěšní operátoři se zaměřují na monetizaci dat.
  • Růst 5G pokrytí by měl být rychlejší než u 4G/LTE. Země, kde by k němu mělo docházet jako první, jsou prý Jižní Korea, Japonsko, Čína a USA.

Součástí tohoto návratu má být i silná podpora a cíl rychlého zavedení budoucího síťového standardu 5G. Ten je dnes ve fázi testování a ještě několik let potrvá, než se dostane do ostrého provozu. „První velká zkouška proběhne na Olympiádě v Soulu v roce 2018,“ vysvětluje D’Avino. „Standardizace by měla proběhnout do konce roku 2019 a od roku 2020 už by mělo docházet ke komerčním využitím.“ Podobně se vyjadřuje i Mobility Report, který v roce 2021 už předpovídá 150 miliónů připojených 5G zařízení.

Samotný nový standard má však nabízet i jiné výhody, než rychlejší přenosové rychlosti pro mobilní telefony. Cílí se i na co nejnižší latenci v řadu jednotek milisekund a zároveň velmi nízkou energetickou náročnost. Právě tyto dvě výhody mají umožnit využití i v další oblasti, kterou je dnes často skloňovaný internet věcí (internet of things -IOT). Na akci Ericsson Innovation Days v Budapešti se mluvilo například u využití ve hromadné dopravě. Dopravní systém, který by všech výhod využíval, by pak mohl v reálném čase reagovat na dopravní nehody nebo jiné události a na základě toho nabízel doporučení a zpřesňoval odhady. Byl i předváděn reálný systém zavedený ve Rwandě, kde je nejen možné sledovat na mapě polohu jednotlivých autobusů, ale díky systému elektronických jízdenek také i zjišťovat, kolik lidí do něj nastupuje v jaké zastávce.

Zatímco objem přenesených dat se rychle zvyšoval, energetické nároky těchto sítí rostly poměrně mírně. Přispívá k tomu i větší efektivita nových technologií.

Report taktéž vyzdvihuje možné ekologické přínosy mobilních sítí. Přestože se neustále zvyšuje objem přenesených dat a připojuje se čím dál tím větší počet zařízení, energetické nároky rostou jen velmi pomalu. I infrastruktura nutná pro mobilní internet je prý mnohem méně náročná, oproti klasickým „pevným“ připojením. Dokonce prý mají rozvíjející se komunikační technologie potenciál snížit celosvětové emise skleníkových plynů do roku 2030 o 15 %, jelikož mohou napomoci zefektivnit řadu jiných oblastí, od výše zmiňované dopravy až po rozvod elektřiny.

Celý report je k dispozici na stránkách Ericssonu, kde si můžete i sami projít data, která vás zajímají v nástroji Traffic Exploration.

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....