Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Před deseti lety Bill Clinton změnil svět. Vypnul umělé rušení GPS signálu

GPS navigace ve svém komerčním nasazení dnes slaví deset let. Za tuto dobu urazil její vývoj pořádný kus cesty. Zatímco dnes ji považujeme za zcela běžnou, ještě před lety bychom s ní pěkně bloudili.

GPS systém je využíván zejména v dopravě (ilustrační foto) | foto: ESA

K zásadnímu průlomu došlo téměř přesně před deseti lety, kdy tehdejší americký prezident Bill Clinton nařídil vypnout umělé rušení GPS signálu. Stalo se tak v noci z 1. na 2. května roku 2000.

Chtělo by se až pateticky říci, že Clinton tehdy stiskem jediného tlačítka změnil fungování celého světa. A do jisté míry by to byla i pravda. Jenže komerční aplikace GPS existovaly i předtím, než satelity začaly vysílat přesnou polohu i běžným smrtelníkům.

Výběrový přístup zamezil vývoji

Jak Funguje GPS systém

Systém GPS (Global Positioning System) je založen na třech samostatných segmentech, které jsou pro jeho činnost bezpodmínečně nutné.

Tím prvním segmentem jsou družice, které krouží kolem Země ve výšce 20 200 km a mají přesně určenou oběžnou dráhu i svou vzájemnou polohu. Pro správnou funkčnost systému bylo nutné na oběžnou dráhu vysadit 24 družic, pro případ poruchy lítají kolem Země ještě tři záložní satelity.

Technologická náročnost systému je velká. O to, aby vše správně fungovalo, se stará řídící segment, který má své ústředí na letecké základně AFB (Air Force Base) v Los Angeles. Společně s další pozemní stanicí v Coloradu (letecká základna Falcon) a mnoha monitorovacími stanicemi rozmístěnými po celém světě se stará o správu družic a korekci odklonů z jejich předepsané oběžné dráhy.

Třetím segmentem je samotná aplikační infrastruktura koncových zařízení. Patří sem nejen cestovní GPS přijímače, ale také specializované přístroje používané například v letectví.

Využití GPS ale nebylo vždy tak všestranné. Prvně byla tato technologie veřejnosti zpřístupněna již v osmdesátých letech minulého století. Americká vláda si ale tehdy také záhy uvědomila, že přesnost systému pro civilní použití by mohla znamenat nebezpečí. Případný nepřítel USA by totiž mohl GPS zneužít k přesnému navádění raket.

Systém GPS družic byl přitom vyvíjen především jako obranný systém USA a původně určen pouze pro účely armády. Tamní vláda se proto v devadesátých letech uchýlila k zavedení tzv. selektivního (výběrového) přístupu, který uměle zhoršoval přesnost systému pro civilní použití. Ta se z řádu metrů zhoršila o dva řády na stovky metrů, přesně pak sto metrů horizontálně a 156 metrů vertikálně.

Jenže pak přišel Bill Clinton a tuto umělou odchylku nařídil zrušit a umožnit tak GPS navigaci plně využívat i v komerční sféře. Touto změnou odstartoval vývoj nového a velmi dynamického odvětví trhu.

Obrovský boom přišel záhy

Po odstranění umělého rušení se zkratka GPS začala objevovat na stále více přístrojích, postupem času se pak ze specializovaných aplikací například pro geodety dostala i do rukou běžných zákazníků.

Právě v té době začaly vzkvétat dnes běžně známé značky jako je TomTom nebo Garmin.

Dnes GPS využíváme v širokém spektru různých oborů a je běžnou součástí životů mnoha lidí. Najdeme ji v automobilech, na řídítkách kol, v mobilech či dokonce i v noteboocích. Velmi aktivně je využívána i v dopravě, zejména pak té lodní a letecké. Ve spojení s mapovými podklady lehce pomůže s orientací v neznámém terénu či městě.

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....