Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Evropský navigační systém Galileo bude sídlit v Praze. Chybí jen formalita

  19:37
Mozek evropského navigačního systému Galileo bude zřejmě sídlit v Praze. Českou metropoli doporučil ve svém rozhodnutí zodpovědný výbor EU. Bude to pro ni znamenat prestiž, stovky nových pracovních míst a zodpovědnost za jeden z největších evropských projektů. Doporučení musí ještě posvětit ministři.

Sídlo evropského navigačního systému přinese Praze tisíce pracovních míst | foto: Profimedia.cz

O umístění "centrálního mozku" Galilea v Bruselu jednali zástupci velvyslanců členských států EU, takzvaný výbor COREPER I. Definitivní rozhodnutí padne v pátek na zasedání ministrů, kteří mají na starost konkurenceschopnost EU ve světě.

Už teď je však víceméně jasno, na doporučení výboru se dosud nahlíželo jako na hotovou věc. "Neočekáváme žádné komplikace. Je velmi pravděpodobné, že ministři v pátek doporučení výboru jednomyslně odsouhlasí," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Dombrovský.

Praha v boji o sídlo Evropského úřadu pro dohled nad navigačním systémem Galileo porazila nizozemský Noordwijk, a stane se tak zase o něco důležitějším městem uvnitř Evropy.

A proč bychom vůbec měli chtít sídlo v Česku? "Obecně platí stejný důvod, jako je ten, proč EU potřebuje Galileo. Tedy kvůli ztrátě technologického náskoku," řekl iDNES.cz Jiří Chod z Katedry telekomunikační techniky ČVUT. "Z politického hlediska to znamená, že vás berou vážně," dodal Chod.

Galileo podle něj přinese desítky nových pracovních míst, neoficiálně se však mluví o řádu stovek.

Praha bude řídit obchod, marketing i pobočky

Nově vzniklé administrativní centrum bude dohlížet na pobočky v západní Evropě. Z Česka se budou rozdělovat potřebné akreditace, certifikáty, bude se odsud řídit marketing a kontakt s firmami a jednotlivými zeměmi.

Galileo v kostce

Sídlo: Praha - Holešovice (2011)

Kdy: 2014

Cena: 3,5 miliardy eur (90 miliard korun)

Počet satelitů: 30

Galileo bude vysílat pět druhů signálu - zdarma dostupný veřejný, kódovaný pro komerční využití, zabezpečený signál například pro přesnou navigaci letadel nebo vlaků, signál pro pátrání na moři a v nehostinných oblastech a šifrovaný pro potřeby evropských států.

Na Galileu se vedle členských států EU podílejí také USA, Čína, Izrael, Ukrajina, Indie, Maroko a Jižní Korea.

Galileo je projekt, který vyvíjejí Evropská unie společně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Hlavním důvodem pro jeho vybudování je snížit závislost na americkém systému GPS a pokrýt signálem nové oblasti, například sever Evropy.

Systém poskytne stejné služby jako americká konkurence, tedy především navigaci řidičům. Vedle toho navíc dokáže přijmout nouzové signály z lodí, letadel i od jednotlivců. Důležité jsou pro Galileo nadstavbové aplikace. S těmi bude možné sledovat na dálku kontejnery, monitorovat a ovládat mýtné systémy či provozovat technologie na kontrolu zemědělské výroby.

Oproti GPS nabídne Galileo i větší datový tok a přesnost. Zatímco GPS dokáže být přesný s odchylkou 15 metrů, v případě Galilea se mluví o jediném metru. Spoluprací obou systémů pak bude možné dosáhnout ještě o řád vyšší přesnosti.

Galileo se usídlí v Holešovicích

Pro novou centrálu nabízí Praha Evropské unii volnou budovu bývalé Konsolidační agentury na Nábřeží kapitána Jaroše v Holešovicích. V prvních pěti letech bude unie platit jen symbolický nájem ve výši jednoho eura, po pěti letech pak 75 procent běžného tržního nájmu.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) by měl začít plně fungovat v roce 2014. Řídící agentura by se však mohla z Bruselu stěhovat již v polovině příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být třicet. Pro plné spuštění systému jich bude stačit osmnáct.

Trnitá cesta Galilea

Projekt evropského navigačního systému Galileo byl v EU odsouhlasen v roce 2002, jeho spuštění bylo plánované na rok 2010.

Původní termín je ale nyní o čtyři roky posunutý. Zúčastněné firmy se totiž nedokázaly včas dohodnout na financování a ani na tom, kdo bude nový systém technologicky koordinovat.

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....