U:fon spouští hlasové služby. Zákazníkům nabídne digitální vysílačky

  13:14
Čtvrtý český mobilní operátor U:fon spustil celoplošnou službu digitálních vysílaček na bázi technologie Push-to-Talk (PTT). Udělal tím první krok k nabídce mobilních hlasových služeb.
ZTE G420

ZTE G420 - Nový mobilní telefon standardu CDMA určený pro službu U:fonova vysílačka | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Novinku oznámil operátor na dnešní tiskové konferenci s tím, že je určena především firemním zákazníkům. Kromě hlasu nabídne operátor v rámci nové služby i možnost připojení k internetu.

U:fonova vysílačka Nepřehlédněte
U:fon představil dvě nová zařízení

Četnost ani délka hlasových hovorů fungujících na principu vysílaček (vždy mluví pouze jeden účastník hovoru) není nijak omezena. Zákazníci navíc mohou takto komunikovat s celou skupinou účastníků zároveň. Přitom výhodou služby U:fonova vysílačka je to, že jde skutečně o vysílačky - uživatel tedy nemusí složitě vytáčet číslo a funguje hlasitý odposlech. I když totiž většina mobilních operátorů nabízí volání v rámci firemní VPN zdarma nebo za poměrně nízký poplatek, pro práci v terénu se klasický mobil příliš nehodí.

Cena je lákavá, zařízení drahá

Cena za službu se liší dle rozsahu jejího použití; za celoplošnou variantu si operátor účtuje 595 korun měsíčně, regionální varianta je o 119 korun levnější (476 korun). V obou případech lze k hlasovým službám objednat i přístup na internet za 178,50 korun.

ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

Limitující však budou ceny nových přístrojů; vysílačka ZTE G420 vyjde na 5 999 korun se smlouvou na dobu neurčitou, se závazkem na 24 měsíců zákazníci zaplatí 3 499 korun v případě celoplošné varianty služby, resp. 4 499 korun u regionální varianty. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH. Je pravda, že cena terminálů podobné technologie Tetra je řádově vyšší.

Vysílačky kontroluje dispečink

Služba umožňuje mimo jiné skupinové hovory, osobní hovory, prioritizaci služeb či nastavování skupin. Skládá se ze tří základních komponent: on-line dispečinku, manažerské aplikace a uživatelského terminálu.

Manažerská aplikace umožňuje správu "vysílačkového parku", včetně tvorby číslovacího plánu či vytváření a změny struktury komunikačních skupin. Aplikace umožňuje i záznam hovorů s historií operace nebo sledování dostupnosti jednotlivých uživatelů.

On-line dispečink pak umožňuje řídit komunikaci přes webové rozhraní, poslouchat a aktivně vstupovat do probíhajících hovorů.

Jako koncové zařízení nabízí U:fon mobilní telefon ZTE G420 podporující funkci vysílačky, hlasovou a datovou komunikaci. Telefon nabídne barevný displej s 65 tisíci barvami a rozlišením 128 x 128 bodů, polyfonní vyzvánění či seznam na 300 kontaktů. Pro připojení k internetu podporuje rychlost 80 Kb/s.

Přístroj má zvýšenou odolnost proti pádům, nárazu a proti agresivnímu prostředí (prach, vlhkost atp.) V pohotovostním režimu by měl s Li-Ion aakumulátorem o kapacitě 1 700 mAh vydržet až 200 hodin. Přitom jak bývá u čínských telefonů dobrým zvykem, součástí dodávky jsou dvě baterie. ZTE G420 má rozměry 148 x 27 x 53 mm při váze 145 gramů. Ve výbavě nechybí ani jednoduchý kalendář, budík, kalkulačka nebo stopky.

U:fon není první

U:fonova vysílačka je založena na technologii Push-to-Talk, která je dostupná v rámci sítě po celé ČR. Ta umožňuje oboustrannou komunikaci mezi dvěma a více vysílačkami současně. Nemá jít přitom o snahu nahradit klasické telefony, ale nabídnout další možnost, jak úsporně komunikovat s více osobami najednou.

Nová služba funguje na platformě systému GoTA (Global Open Trunking Application), kterou dodalo – tak jako zbytek síťové infrastruktury – ZTE Corp.

ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

ZTE G420 ZTE G420 ZTE G420

Stejná technologie je už od roku 2004 využívána v Norsku, Rusku, Malajsii nebo Číně. Na rozdíl od běžných vysílaček zaručuje vysokou přenosovou kapacitu a bezpečnost komunikace bez rušení jinými uživateli. K přenosu hlasu je totiž používána technologie CDMA, nejde tedy o spojení, do kterého se může přihlásit teoreticky kdokoli.

Technologii PTT nabízí v Česku i O2, ovšem na bázi GSM (přesněji GPRS/EDGE/3G). Podobně jako v případě GSM u O2, i U:fonovy telefony by měly v blízké budoucnosti nabídnout i běžné hlasové hovory či SMS.

S U:fonem si zavoláme již brzy

O startu mobilních hlasových služeb se mluví prakticky od samého startu U:fona. Nyní se zdá, že mobilní hlasové služby už jsou skutečně na dosah. U:fon je poměrně intenzivně testuje a my je měli možnost krátce vyzkoušet. Dalším potvrzením toho, že k jejich komerčnímu spuštění dojde už brzy, je i dnes ohlášená služba celoplošných digitálních vysílaček.

Ty totiž používají běžný CDMA mobilní telefon ZTE G420, který mimo jiné podporuje i službu PTT. Zpřístupnění hlasových služeb či třeba SMS na těchto telefonech je pak spíše otázkou politického rozhodnutí než technologie. Zástupci U:fona ale opakovaně zdůrazňují, že ke spuštění mobilních hlasových služeb chtějí sáhnout až v okamžiku, kdy budou garantovat dostatečné pokrytí.

Plány na další rok

Kromě ohlášení nové služby digitálních vysílaček odhalil U:fon i své plány na příští rok. Ty na tiskové konferenci představil nový generální ředitel Peter Hall, který v této funkci nahradil Luboše Borika. Ten zůstává ve společnosti MobilKom a.s (která U:fona provozuje) na pozici předsedy představenstva. Peter Hall ohlásil záměr U:fona dosáhnout do konce roku 2008 pokrytí 95 % populace. Právě rozšíření pokrytí je podmínkou toho, aby mohl U:fon spustit plnohodnotné mobilní hlasové služby.

U:fon představil novinky pro rok 2008

U:fon představil novinky pro rok 2008

U:fon představil novinky pro rok 2008

U:fon chce - podle slov svého generálního ředitele - pracovat i na zlepšení péče o zákazníky tak, aby se stal během letošního roku nejpreferovanějším poskytovatelem mobilního internetu. To je na konkurenčním českém trhu skutečně odvážné prohlášení.

Autor:
  • Nejčtenější

Musíte si zvolit, jak chcete používat Messenger. Nový účet omezí funkčnost

1. března 2024  6:57

Evropští uživatelé vzájemně provázaných služeb společnosti Meta stojí před zásadním rozhodnutím....

Tyto chytré brýle nerozeznáte od běžných. Pokud máte dioptrie, nevadí

28. února 2024  7:02

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Jen málo známá a relativně malá společnost Tooz ukázala na veletrhu MWC v Barceloně své řešení pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinku přivezli s předstihem potají do Prahy. Potřebovali ji na natáčení

29. února 2024  6:57

Hlavní město České republiky mobilním výrobcům zjevně imponuje. Po Applu, který se do Prahy vrací...

Víme dvě zásadní informace o novém prstenu Samsungu. Už jsme ho viděli

26. února 2024  11:07

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Samsung na svém stánku na veletrhu MWC vystavuje očekávaný chytrý prsten Galaxy Ring. Je to nová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bude to mistr fotograf? Mobilová novinka půjde přestavět na profi foťák

26. února 2024

Barcelona (od zpravodaje iDNES.cz) Xiaomi vůbec poprvé oficiálně do světa přiveze vrcholový model s přívlastkem Ultra. Zájemci si sice...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Menší pokrok než konkurence, ukazuje skóre foťáku Galaxy S24 Ultra

4. března 2024  7:02

Samsung u svého letošního špičkového modelu Galaxy S24 Ultra měnil u foťáku v podstatě jen zoom,...

Na první pohled vypadá jako specialita, ale je to nejvšestrannější mobil

4. března 2024

Barcelona (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Loňská novinka od značky Nubia je snad nejvíce všestranný herní telefon. Na veletrhu MWC nám...

VIDEO: Telefon jako náramek. Koncept Motoroly se přizpůsobí outfitu

3. března 2024  8:01

Motorola na veletrhu MWC představila koncept ohebného telefonu, který se dá nosit jako náramek....

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

3. března 2024

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...