Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exkluzivně: Eurotel má EDGE a my jsme ho testovali

  11:10
Eurotel má ve své síti již delší dobu běžně dostupné EDGE. Dnes však oficiálně oznámil, že se nejedná pouze o testovací provoz, nýbrž o komerčně dostupnou službu. Eurotel má tedy EDGE a bude jej i nadále nabízet. Jak EDGE od Eurotelu funguje v praxi, kolik bude stát a jaké bude pokrytí?

V síti Eurotelu jste se již delší dobu mohli v některých oblastech setkávat se základnovými stanicemi, na kterých fungovalo a bylo volně dostupné EDGE (tedy přesněji EGPRS). Eurotel již dříve komentoval otázku EDGE klasickými slovy o sledování této technologie, jejím vyhodnocování atd. Nyní ale oficiálně "přiznal," že EDGE vlastně již potichu spustil, čímž de facto předstihl Oskara. EDGE je přístupné všem zákazníkům Eurotelu, a to zcela zdarma.

Eurotel je tak další v řadě operátorů, který nabízí EDGE za cenu GPRS (u T-Mobilu se však předpokládá, že pro tarif T-Mobile Data Unlimited bude časem zaveden příplatek za EDGE ve výši 200 Kč bez DPH).

EDGE Eurotelu se však přesto od konkurenčního EDGE poněkud odlišuje. Eurotel jej totiž spouští (respektive spouštěl) zatím v oblastech, kde byl velký počet uživatelů GPRS a kde posiloval pokrytí. Nové základnové stanice, které v daných lokalitách budoval, tak již podporoval (či podporují) EDGE. Mapa oblastí pokrytých EDGE bude v nejbližší době dostupná na webu Eurotelu. A jak EDGE od Eurotelu funguje v praxi?

Jak jsme testovali

Tentokrát jsme měli možnost otestovat si přenosové rychlosti jak u klasické venkovní BTS, tak u indoorové BTS. Venkovní testování probíhalo v lokalitě Praha 5 - Lužiny, indoorové pak přímo v pražském sídle Eurotelu. Kvalita připojení přes indoor BTS je zajímavá zejména proto, že Eurotel letos oznámil, že se bude na pokrývání vnitřků budov soustředit. Za tímto účelem si pořídil i technologii nanoGSM od britské společnosti ip.access (více zde).

V obou případech jsme používali telefon Nokia 6230 (stejně jako při testování EGPRS u T-Mobilu a Oskara). Nevýhodou oproti jiným případům byl fakt, že testování EGPRS přes klasickou venkovní BTS probíhalo z vnitřku auta (venku byla trochu zima a žádná budova, ze které bychom mohli připojení testovat, poblíž BTS bohužel nebyla) bez využití externí antény (tedy za zhoršených podmínek oproti např. testování z vnitřku budovy).

Na indoor BTS jsme měřili průměrnou rychlost downlinku při stahování 50 MB souboru, v případě testování venkovní BTS jsme stahovali bohužel pouze 22 MB soubor. Uplink jsme pak v obou případech měřili při uplinku 5 MB souboru. Díky tomu, že jsme testovali připojení na relativně malých vzorcích dat (vyjma indoor BTS), mohlo dojít k jistému zkreslení výsledků. Podrobné výsledky vám přineseme v nejbližší době, stejně jako srovnání s ostatními operátory.

Jak je to s rychlostmi

Průměrné přenosové rychlosti na downlinku dosáhly 165 kbps (u testování z auta) a 209 kbps (u testování na indoor BTS a úrovni signálu okolo -50 dBm). Eurotel EGPRS tedy podalo na downlinku podobné výsledky jako Oskarovo EGPRS v testovacím režimu (viz tento článek). Nicméně je nutné zohlednit to, že tentokrát bylo spojení testováno za zhoršených příjmových podmínek a že průměrná rychlost downlinku někde v budově u okna by byla zcela jistě o něco vyšší. Jak na tom při našem testování bylo EGPRS od T-Mobilu, se můžete dočíst zde.

Eurotel EGPRS - downlink outdoor

Eurotel EGPRS - downlink indoor

Co nás však poměrně příjemně překvapilo, byla rychlost uplinku. Ta při outdoorovém testování na dané BTS značně kolísala, neboť telefon z nějakého neznámého důvodu přepínal střídavě mezi jedním a dvěma timesloty. Průměr se pak vyšplhal na 56 kbps (podobně jako u T-Mobile a Oskara), nicméně pokud by byl telefon schopný udržet si oba timesloty směrem nahoru, mohlo by se dostat EGPRS Eurotelu na uplinku na průměrnou rychlost okolo 75 až 85 kbps. Velice slušný výkon pak podalo EGPRS při využití indoor BTS - průměrná rychlost dosáhla téměř 92 kbps, což je již poměrně blízko hranici možného maxima, které je 118,4 kbps.

Eurotel EGPRS - uplink outdoor

Eurotel EGPRS - uplink indoor

Pokud má však Eurotel EGPRS s něčím problémy, je to latence. Ta se v průměru pohybovala v rozmezí mezí 800 a 900 ms, což je zhruba dvojnásobek hodnot, kterých dosahuje EGPRS u Oskara a T-Mobilu.

Latence je přitom (zjednodušeně řečeno) parametr, který určuje, jak dlouhá je prodleva mezi odesláním HTTP požadavku a přijmutím reakce na tento požadavek. Projeví se tedy zejména tehdy, pokud stahujete velké množství malých souborů nebo surfujete po stránkách obsahujících jen velmi málo grafiky. Při stahování souborů, surfování po „objemnějších" webových stránkách apod. už se délka latence příliš neprojevuje a klíčová je pak přenosová rychlost. Co se stability týče, tak stejně jako u ostatních dvou operátorů není v EGPRS po dočasných výpadcích v přenosu dat ani památky. Připojení nezamrzá a ani nevypadává. V této oblasti si tedy Eurotel vede stejně jako Oskar a T-Mobile.

Jaké je EGPRS od Eurotelu

EGPRS Eurotelu se dá při nejmenším označit jako překvapivé, neboť podobný způsob jeho uvedení na trh patrně nikdo nečekal. Na druhou stranu to byl logický krok, neboť EGPRS je komplementární technologií pro UMTS a je také více než vhodné pro operátora, který chce spustit službu Push to talk. Co se přenosových rychlostí týče, tak si Eurotel EGPRS vede zhruba stejně jako konkurenční EGPRS, ovšem s tím rozdílem, že má dvojnásobnou latenci. Další odlišností jsou pak lepší výsledky na uplinku, zejména pak u indoor BTS.

To, čím Eurotel opravdu vybočuje, je cena - ta totiž ve spojení s tarifem Eurotel Data Nonstop rozhodně není špatná. Je však otázka, zda T-Mobile nakonec provede plánované navýšení na EDGE u Data Unlimited či nikoliv. Dalším specifikem EDGE od Eurotelu je pak to, že se s ním setkáte jen někde, Eurotel totiž na rozdíl od T-Mobilu a Oskara nepřistoupil k masivnímu pokrývání měst.

A celkový verdikt? EDGE je u Eurotelu příjemný doplněk, který potěší, ale je zřejmé, že se u Eurotelu nebude jednat o klíčovou technologii pro mobilní přístup k internetu a s tím bude souviset i stav a rozvoj pokrytí (tedy alespoň to v současné době lze předpokládat).

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Samsung, nebo Motorola? Srovnali jsme největší soupeře mezi véčky

Pokud vybíráte nový ohebný smartphone s véčkovou konstrukcí, máte na českém trhu v prémiovém segmentu letošních modelů jen dvě možnosti. Jsou jimi Motorola Razr 50 Ultra a Samsung Galaxy Z Flip 6....

24. července 2024

Samsung netlačí na inovace. Ohrozit ho totiž může jen ještě línější značka

Samsung je stálicí na poli smartphonů a už řadu let mobilní jednička. A i když samozřejmě inovace přináší, občas se zdá, jako by se bál, nebo prostě nechtěl nabídnout ty nejšpičkovější. Jenže to má...

23. července 2024  14:04

Hlavně předběhnout Apple. Google láká na odhalení nových smartphonů

Google letos představí své nové smartphony Pixel překvapivě brzy, dokonce ještě před uvedením iPhonů v září. Známé jsou již ceny novinek i jejich barevná provedení. Chybět nebude důraz na umělou...

23. července 2024  7:02

Kdysi to byly trendy smartphony, nyní jejich design vzkřísí nástupce Nokie

Pamatujete si ještě na řadu smartphonů Lumia od Nokie? Nový vlastník značky připravil zajímavou novinku, která má slušnou výbavu a několik zajímavých funkcí. To vše v designu, který upomíná právě na...

23. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...