Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exkluzivně: Eurotel má EDGE a my jsme ho testovali

  11:10
Eurotel má ve své síti již delší dobu běžně dostupné EDGE. Dnes však oficiálně oznámil, že se nejedná pouze o testovací provoz, nýbrž o komerčně dostupnou službu. Eurotel má tedy EDGE a bude jej i nadále nabízet. Jak EDGE od Eurotelu funguje v praxi, kolik bude stát a jaké bude pokrytí?

V síti Eurotelu jste se již delší dobu mohli v některých oblastech setkávat se základnovými stanicemi, na kterých fungovalo a bylo volně dostupné EDGE (tedy přesněji EGPRS). Eurotel již dříve komentoval otázku EDGE klasickými slovy o sledování této technologie, jejím vyhodnocování atd. Nyní ale oficiálně "přiznal," že EDGE vlastně již potichu spustil, čímž de facto předstihl Oskara. EDGE je přístupné všem zákazníkům Eurotelu, a to zcela zdarma.

Eurotel je tak další v řadě operátorů, který nabízí EDGE za cenu GPRS (u T-Mobilu se však předpokládá, že pro tarif T-Mobile Data Unlimited bude časem zaveden příplatek za EDGE ve výši 200 Kč bez DPH).

EDGE Eurotelu se však přesto od konkurenčního EDGE poněkud odlišuje. Eurotel jej totiž spouští (respektive spouštěl) zatím v oblastech, kde byl velký počet uživatelů GPRS a kde posiloval pokrytí. Nové základnové stanice, které v daných lokalitách budoval, tak již podporoval (či podporují) EDGE. Mapa oblastí pokrytých EDGE bude v nejbližší době dostupná na webu Eurotelu. A jak EDGE od Eurotelu funguje v praxi?

Jak jsme testovali

Tentokrát jsme měli možnost otestovat si přenosové rychlosti jak u klasické venkovní BTS, tak u indoorové BTS. Venkovní testování probíhalo v lokalitě Praha 5 - Lužiny, indoorové pak přímo v pražském sídle Eurotelu. Kvalita připojení přes indoor BTS je zajímavá zejména proto, že Eurotel letos oznámil, že se bude na pokrývání vnitřků budov soustředit. Za tímto účelem si pořídil i technologii nanoGSM od britské společnosti ip.access (více zde).

V obou případech jsme používali telefon Nokia 6230 (stejně jako při testování EGPRS u T-Mobilu a Oskara). Nevýhodou oproti jiným případům byl fakt, že testování EGPRS přes klasickou venkovní BTS probíhalo z vnitřku auta (venku byla trochu zima a žádná budova, ze které bychom mohli připojení testovat, poblíž BTS bohužel nebyla) bez využití externí antény (tedy za zhoršených podmínek oproti např. testování z vnitřku budovy).

Na indoor BTS jsme měřili průměrnou rychlost downlinku při stahování 50 MB souboru, v případě testování venkovní BTS jsme stahovali bohužel pouze 22 MB soubor. Uplink jsme pak v obou případech měřili při uplinku 5 MB souboru. Díky tomu, že jsme testovali připojení na relativně malých vzorcích dat (vyjma indoor BTS), mohlo dojít k jistému zkreslení výsledků. Podrobné výsledky vám přineseme v nejbližší době, stejně jako srovnání s ostatními operátory.

Jak je to s rychlostmi

Průměrné přenosové rychlosti na downlinku dosáhly 165 kbps (u testování z auta) a 209 kbps (u testování na indoor BTS a úrovni signálu okolo -50 dBm). Eurotel EGPRS tedy podalo na downlinku podobné výsledky jako Oskarovo EGPRS v testovacím režimu (viz tento článek). Nicméně je nutné zohlednit to, že tentokrát bylo spojení testováno za zhoršených příjmových podmínek a že průměrná rychlost downlinku někde v budově u okna by byla zcela jistě o něco vyšší. Jak na tom při našem testování bylo EGPRS od T-Mobilu, se můžete dočíst zde.

Eurotel EGPRS - downlink outdoor

Eurotel EGPRS - downlink indoor

Co nás však poměrně příjemně překvapilo, byla rychlost uplinku. Ta při outdoorovém testování na dané BTS značně kolísala, neboť telefon z nějakého neznámého důvodu přepínal střídavě mezi jedním a dvěma timesloty. Průměr se pak vyšplhal na 56 kbps (podobně jako u T-Mobile a Oskara), nicméně pokud by byl telefon schopný udržet si oba timesloty směrem nahoru, mohlo by se dostat EGPRS Eurotelu na uplinku na průměrnou rychlost okolo 75 až 85 kbps. Velice slušný výkon pak podalo EGPRS při využití indoor BTS - průměrná rychlost dosáhla téměř 92 kbps, což je již poměrně blízko hranici možného maxima, které je 118,4 kbps.

Eurotel EGPRS - uplink outdoor

Eurotel EGPRS - uplink indoor

Pokud má však Eurotel EGPRS s něčím problémy, je to latence. Ta se v průměru pohybovala v rozmezí mezí 800 a 900 ms, což je zhruba dvojnásobek hodnot, kterých dosahuje EGPRS u Oskara a T-Mobilu.

Latence je přitom (zjednodušeně řečeno) parametr, který určuje, jak dlouhá je prodleva mezi odesláním HTTP požadavku a přijmutím reakce na tento požadavek. Projeví se tedy zejména tehdy, pokud stahujete velké množství malých souborů nebo surfujete po stránkách obsahujících jen velmi málo grafiky. Při stahování souborů, surfování po „objemnějších" webových stránkách apod. už se délka latence příliš neprojevuje a klíčová je pak přenosová rychlost. Co se stability týče, tak stejně jako u ostatních dvou operátorů není v EGPRS po dočasných výpadcích v přenosu dat ani památky. Připojení nezamrzá a ani nevypadává. V této oblasti si tedy Eurotel vede stejně jako Oskar a T-Mobile.

Jaké je EGPRS od Eurotelu

EGPRS Eurotelu se dá při nejmenším označit jako překvapivé, neboť podobný způsob jeho uvedení na trh patrně nikdo nečekal. Na druhou stranu to byl logický krok, neboť EGPRS je komplementární technologií pro UMTS a je také více než vhodné pro operátora, který chce spustit službu Push to talk. Co se přenosových rychlostí týče, tak si Eurotel EGPRS vede zhruba stejně jako konkurenční EGPRS, ovšem s tím rozdílem, že má dvojnásobnou latenci. Další odlišností jsou pak lepší výsledky na uplinku, zejména pak u indoor BTS.

To, čím Eurotel opravdu vybočuje, je cena - ta totiž ve spojení s tarifem Eurotel Data Nonstop rozhodně není špatná. Je však otázka, zda T-Mobile nakonec provede plánované navýšení na EDGE u Data Unlimited či nikoliv. Dalším specifikem EDGE od Eurotelu je pak to, že se s ním setkáte jen někde, Eurotel totiž na rozdíl od T-Mobilu a Oskara nepřistoupil k masivnímu pokrývání měst.

A celkový verdikt? EDGE je u Eurotelu příjemný doplněk, který potěší, ale je zřejmé, že se u Eurotelu nebude jednat o klíčovou technologii pro mobilní přístup k internetu a s tím bude souviset i stav a rozvoj pokrytí (tedy alespoň to v současné době lze předpokládat).

  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

Šuplíkové mobily jsou v Česku stále hodně oblíbené

5. června 2024  16:02

Staré mobily hodně lidí nedá k recyklaci, ale skončí v šuplíku jako pojistka. Nebo tam skončí z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Honor překvapil premiérou na hipodromu. Novinky staví na foťácích

12. června 2024  16:30,  aktualizováno  16:41

Paříž (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Výrobci nové modely představují po celém světě, obvykle však v nejrůznějších konferenčních sálech,...

Za dokonalými portréty jsou v mobilu stovky špatných fotek, zjistil průzkum

12. června 2024  6:57

Při focení na kinofilm si člověk dobře rozmyslel, než zmáčkl spoušť. S příchodem digitálních...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...