| foto: Jiří Bárta

Mezi modely hradů přibudou bloky hornin

Rozsáhlá obnova letos čeká také bystřickou lanovou stezku nebo Pohádkovou alej Lužánky

Park miniatur v bystřické rekreační oblasti Lužánky, který se pyšní šestnácti modely hradů a dalších sídel, bude turisty a návštěvníky města lákat na novou atrakci. Již v loňském roce tam zahájili práce na vzniku geoparku, který má přiblížit nerostné bohatství regionu. Jeho budování bude pokračovat také letos, přičemž s dokončením se počítá v příštím roce. „Loni jsme dovezli dva první velké vzorky, které pocházejí z lokality Dřínová u Tišnova, kde je starý, velký kamenolom. Jedná se o ortorulu,“ popsal Vladimír Cisár, ředitel bystřického městského muzea, který vznik parku miniatur před lety inicioval.

Celý magazín

tit

Další exponáty budou podle něj postupně přibývat z lomů, které se nacházejí v oblastech dále podél toku řeky Svratky – z úseku mezi již zmíněným Tišnovem až zhruba po Jimramov. Stejně jako modely hradů mají totiž také vzorky hornin podávat obrázek o konkrétní části regionu.

„Rádi bychom do geoparku umístili ještě zhruba osm až deset kamenných bloků. Jedná se o opravdu velké kusy, klidně o váze čtyři pět tun,“ nastínil Cisár s tím, že spíše než sehnání a zakoupení takovýchto „drobečků“ je pak náročná jejich přeprava a instalace v samotném areálu. Volba několikametrových kolosů je však dle jeho slov nezbytná, neboť menší kameny by v rozlehlém parku nevynikly. Bude na nich také lépe patrné složení horniny a její jednotlivé vrstvy.

„Je to tak lepší i z bezpečnostního hlediska – takový kámen se rozhodně nepřeklopí, kdyby s ním chtěl někdo náhodou manipulovat,“ míní Cisár.

Exponáty budou opatřeny tabulkou, nejspíše kovovou, s popisem, o jakou horninu se jedná. „Půjde o takové geologické shrnutí,“ podotkl ředitel bystřického muzea. V každém kameni má být vybroušena i menší plocha, zhruba dvacet krát dvacet centimetrů, aby bylo vidět, že kameny jsou při správném opracování i výrazně dekorativní.

Rozmístění kamenných kolosů v areálu nebude rozhodně nahodilé. Celý park miniatur je ostatně koncipován tak, že tam návštěvníci najdou hrady a sídla, které se nacházejí nebo kdysi nacházely při řece Svratce. „Takže i kameny chceme nainstalovat mezi hrady do míst, odkud přibližně pocházejí, a kde se takové horniny tedy i skutečně vyskytují,“ upřesnil Cisár.

Nebude chybět mramor z lomu u Nedvědice

Kamenné vzorky obsadí terén v blízkosti cest, aby byly dobře viditelné a dostupné třeba i pro příchozí s kočárky.

Z hornin, jež Bystřičtí plánují v geoparku prezentovat, nemá určitě chybět třeba mramor z lomu u Nedvědice. „Těžila se tady u nás například také železná ruda, takže bych chtěl, aby lidé mohli vidět i ten obrovský kámen, z něhož se pak úpravou získává železo. Kousek od Bystřice od středověku probíhala například i těžba grafitu,“ připomněl Cisár.

Modely hradů, které parku dominují, čeká podle něj po zimě běžná údržba a případně i drobné opravy, jichž se ujme autor miniatur – brněnský modelář Zdeněk Brachtl.

O nadcházející turistické sezoně by návštěvníky mohl v areálu vítat už také stánek se základním občerstvením, suvenýry a s informačními materiály o historii hradů, jejichž modely jsou v parku rozmístěny. „Kiosek máme kompletně zařízený, je do něj také zavedená elektřina. Takže jedním z našich úkolů teď je, abychom do něho sehnali nějakého vhodného nájemce,“ dodal Cisár.

Park miniatur ale není rozhodně jediným lákadlem rozlehlé rekreační oblasti Lužánky. Nachází se tam kromě jiného velké dětské hřiště u zimního stadionu, pumptrack, vodní prvek pro děti, fotbalové hřiště nebo venkovní posilovna.

Dalším cílem turistů je i Pohádková alej, která propojuje právě park miniatur s nedalekým Centrem Eden. V aleji naleznou zájemci dřevěné sochy postav z pohádek i menší lanový park. Bystřičtí nyní chtějí do této části Lužánek investovat statisíce korun. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu na letošní rok.

„Plánujeme opravu stávajících soch a také lanových prolézaček na opačné straně cesty. Přece jen už mají něco za sebou, jsou staré zhruba deset let. Některé prvky je třeba opravit, nebo provést výměnu poškozených částí,“ uvedl bystřický místostarosta Emil Ondra.