Případ chrastavského střelce stále nekončí. Státní zástupce se odvolal

  17:00aktualizováno  17:00
V Liberci se znovu rozjede spor o 'kuličkového atentátníka'. Státní zástupce se odvolal v případu Pavla Vondrouše, střelce na prezidenta Václava Klause, a bude žádat přísnější paragraf. Nesouhlasí s tím, že střelba na hlavu státu bylo pouhé výtržnictví, jak rozhodl liberecký soud.

Pavel Vondrouš (vpravo) a jeho obhájce Jiří Vyvadil. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Státní zástupce žádal trest za násilí proti úřední osobě.

Co z toho pro Pavla Vondrouše, který dostal u okresního soudu půlroční podmínku, plyne? Spíš nic, protože proti výši jeho trestu se státní zástupce neodvolal.

"Pokud je výsledek stejný a jde tam jen o slovíčko, je to z mého pohledu banalita," okomentoval to Vondrouš.

"Jde o zásadu. Jestli je násilí na prezidentu republiky s výkřiky: 'To máš za to, že jsi rozprodal republiku,' útok proti úřední osobě, nebo ne. Mám zato, že se soud nevypořádal úplně se vším," vysvětlil státní zástupce Ivan Bernátek důvod svého odvolání. V případu teď bude rozhodovat krajský soud.

"Chtěl bych mít pravomocně řečeno, co si kdo může dovolit i na hlavu státu nebo vůbec vůči lidem," řekl Ivan Bernátek. Vychází i z toho, že se Pavel Vondrouš několik dní připravoval na to, že půjde střílet z kuličkové pistole na prezidenta.

Dělník Vondrouš zaútočil na Klause loni 28. září po slavnostním otevření mostu v Chrastavě. Z bezprostřední blízkosti sedmkrát vypálil z airsoftové pistole do ramene. Pak odešel, aniž ochranka zasáhla.

Jeho obhájce Jiří Vyvadil první překvalifikování činu svého klienta na násilí proti úřední osobě (původně byl Vondrouš obžalován z výtržnictví) pokládal za naprosto nepřiměřené, směšné a trapné. Vondroušův případ přirovnával ke kauze řidiče Smetany souzeného za malování na plakáty politiků.

Cítím snahu vyrobit monstrproces, říká Vondroušův obhájce

"Pokračuje etapa podivných trestních stíhání, kde lidé vyjadřují nesouhlas se systémem. V Liberci cítím až sveřepou snahu vyrobit za každou cenu monstrproces," uvedl advokát Jiří Vyvadil před časem.

Státní zástupce to ale odmítá. Z předchozího rozhodnutí nejvyššího soudu vyvozuje, že člověk může protestovat. Ale že právo na svobodný protest končí tam, kde se zasahuje do tělesné integrity. "Násilí, to už je podstatný zásah do tělesné integrity," míní.

Vondrouš u soudu řekl, že nechtěl ublížit, jen protestovat proti vládě, která nehledí na zhoršující se kvalitu života občanů země.

"Z mého pohledu obyčejného člověka je Česká republika ve strašlivém stavu. Mnoho rodin ze svých výdělků jen poplatí to, co musí, a ještě jim mnohokrát chybí. Klause považuji za jednoho z lidí, kteří dopomohli k tomu, v jakém stavu republika je. Nebylo to míněno přímo proti panu Klausovi, ale proti tomu, jak je nastavený systém."

Vondrouš před nedávnem založil politickou stranu s názvem Futurama a sbírá podpisy nutné pro její registraci. Strana chce třeba slevu na dani ze zisku či odměnu za účast ve volbách.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Muž svařoval potrubí na liberecké benzince, popálily ho vznícené výpary

Ilustrační snímek

Vážné zranění utrpěl dopoledne muž při svařování potrubí na čerpací stanici v Zeleném údolí v Liberci. Má popáleniny v...

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Sochy ze 60. let opět stojí, po vichřici a útoku vandala je opravili

Sochu u libereckého muzea zboural v lednu vandal, teď je už opravená.

Sochy Brána snů a Rodina v Liberci prošly rukama odborníků a už se znovu tyčí na svých místech. Jednu povalil v lednu...

Najdete na iDNES.cz