Po vykolejení stadlera nabíraly vlaky kvůli snížené rychlosti zpoždění

  17:37aktualizováno  17:37
Zhruba tři tisíce lidí postihly problémy kvůli překvapivému snížení rychlosti osobních vlaků na trati z Liberce do Tanvaldu. Potíže zavinilo úterní vykolejení moderní soupravy Stadler ve Smržovce.

Nový vlak Regio-Shuttle RS 1 Stadler na libereckém nádraží | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Po úterním vykolejení soupravy Stadler ve Smržovce omezila Správa železniční dopravní cesty rychlost na trati mezi Libercem a Tanvaldem. Na devíti místech jezdily vlaky jen deset kilometrů za hodinu. Správa železniční dopravní cesty nedala Českým drahám o snížení rychlosti včas vědět," řekl dopravní specialista a železničář Jindřich Berounský.

Vlaky nabíraly zpoždění patnáct až čtyřicet minut. "České dráhy vůbec nevěděly proč. Několik vlaků musely dokonce zrušit. Komplikace ustaly až ve čtvrtek ráno," dodal Berounský.

Lidé měli potíže dostat se včas tam, kam potřebovali. "Ujížděly jim autobusy, které navazovaly na vlaky. Kdyby České dráhy věděly o omezení rychlosti na trati z Liberce do Tanvaldu předem, nasadily by alespoň mezi Libercem a Jabloncem náhradní autobusovou dopravu," upozornil Berounský.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drvota s Berounským nesouhlasí. "První pomalou jízdu jsme zavedli ve středu po deváté hodině ráno a České dráhy se o ní dozvěděly pouze o pět minut později. Náš provozní dispečer informoval dispečera Českých drah nejméně dvakrát," tvrdí Drvota.

Příčina úterního vykolejení stadleru se ještě vyšetřuje. Správa železniční dopravní cesty začala po nehodě odstraňovat z kolejí takzvané přídržnice. Domnívala se totiž, že stadler ve Smržovce vykolejil kvůli nim. Právě likvidace přídržnic si pomalé jízdy mezi Libercem a Tanvaldem vyžádala.

Moderní stadlery jezdí na starých tratích

České dráhy nakoupily pro Liberecký kraj šestnáct luxusních vozů Stadler za 800 milionů korun. "Jezdit začaly letos v zimě, ale železniční tratě, po kterých se pohybují, jsou špatné," prohlásil Berounský.

O koleje se stará Správa železniční dopravní cesty. Podle Berounského věděla již v roce 2007, že do Libereckého kraje přijdou nové moderní vlaky.

"Tratě, kde stadlery jezdí, ale nedala do pořádku. Například úsek mezi Prosečí nad Nisou a jabloneckým dolním nádražím je plný takzvaných lomených oblouků. Trpí jak moderní vozy, tak pasažéři. V lepším případě může průvodčí skončit cestujícímu na klíně, a pokud někdo na sedadle usne, hrozí, že se uhodí hlavou o okno," říká Berounský.

Drvota kritiku odmítá. "Trať Liberec - Tanvald je po ukončení pomalých jízd plně bezpečná. Vyskytují se na ní pouze běžné závady a opravují se," řekl Drvota.

Stav tratí kritizuje i vedení kraje

Do Správy železniční dopravní cesty se ale pustil Liberecký kraj. "Výborné technické parametry nových vlakových jednotek Stadler nemohou být využity, pokud Správa železniční dopravní cesty nechává koleje ve stavu, který odpovídá předminulému století. Naše úsilí, aby se zlepšila veřejná vlaková a autobusová doprava, přichází vniveč," tvrdí náměstek hejtmana Martin Sepp.

Berounský nabízí hned několik příkladů, jak železnice v Libereckém kraji za moderními vozy Stadler zaostává.

"Trať mezi Libercem-Rochlicí a Jabloncem nad Nisou prošla poslední větší rekonstrukcí v roce 1977. V posledních týdnech zavedla Správa železniční dopravní cesty mezi Frýdlantem a Jindřichovicemi pod Smrkem tři pomalé jízdy a jednu pomalou jízdu na trati Raspenava - Bílý Potok. V ranních a odpoledních dopravních špičkách se tam opožďují vlaky, což komplikuje navazující autobusovou dopravu,"  poznamenal Berounský.

Berounský Správě železniční dopravní cesty vytýká, že se zabývá jen svými úsporami. "Zapomíná, že by měla sloužit svým zákazníkům - hlavně cestujícím a také Libereckému kraji," shrnul dopravní specialista.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Řidič kabrioletu dostal na Jablonecku smyk, auto se převrátilo

Červený kabriolet skončil koly vzhůru.

Koly vzhůru skončil v sobotu dopoledne kabriolet, jehož řidič dostal na Jablonecku smyk a skončil mimo vozovku. Muž...

Maskotem festivalu divadel je nafukovací slon, diváci do něj vejdou zadem

Nafukovací slon je šest metrů dlouhý a čtyři metry vysoký.

Zatím odpočívá v útrobách Naivního divadla, už od úterý ale bude těšit malé i velké diváky na náměstí Dr. E. Beneše v...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz