Smutná chvilka pro demokracii, řekl o veřejném hlasování exprimátor Jablonce

  10:30aktualizováno  10:30
Je to smutná chvilka pro demokracii v Jablonci, prohlásil emeritní primátor města Petr Beitl z ODS. Bonmotem ve čtvrtek navečer reagoval na to, že zastupitelé na svém ustavujícím jednání hlasovali o postech primátora, jeho náměstků či členů rady veřejně. Vůbec poprvé od listopadu 1989.

Milan Kroupa z ANO, nový muž v čele Jablonce nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Petru Beitlovi veřejné hlasování přijde jako určitý bolševismus. Podle něj má v takových typech voleb hlasovat každý sám za sebe a ze svojí vlastní a dobrovolné vůle.

„Demokracii jsme přeci budovali i z těchto důvodů, aby rozhodnutí každého bylo čistě na jeho vůli a nebyl pod žádným tlakem kohokoliv. Veřejného jednotného hlasování jsme měli za minulého režimu dost. Je mi z toho smutno,“ řekl MF DNES teď již bývalý primátor druhého největšího města v kraji.

Beitlovi oponoval Pirát Jan Polák: „Vycházeli jsme z toho, že schůze zastupitelstva je veřejná a voliči proto mají právo vědět, jak přesně hlasovali jednotliví zastupitelé. Proto jsme chtěli, aby volba byla veřejná“.

Za tento výrok ve čtvrtek sklidil volební lídr Pirátů mírný potlesk vzešlý z balkonu nad zasedacím sálem radnice.

S Polákem nesouhlasí ani Beitlův stranický kolega Jiří Čeřovský. „Jde o čirý populismus a nic jiného. Nikdy s tím nebudu souhlasit,“ uvedl. Stejně smýšlel i Petr Tulpa (Starostové): „Vrcholem přímé demokracie je přeci tajná volba.“

Třicetičlenné zastupitelstvo Jablonce si ve čtvrtek jako nového primátora odhlasovalo Milana Kroupu z hnutí ANO.

Jeho náměstkem pro ekonomiku a majetek bude Štěpán Matek (Společně pro Jablonec). Náměstkem pro rozvoj se stal Jakub Chuchlík (Piráti), který bude zároveň statutárním zástupcem nejvyššího představitele města. Třetím náměstkem Kroupy je odteď David Mánek (ANO). Pod něj budou spadat humanitní věci.

Nevoli opozice vyvolala pátá neuvolněná a placená funkce, která za minulé vlády na radnici neexistovala. Jde o post uvolněného radního pro územní a strategické plánování. Tím se stal Petr Klápště ze Společně pro Jablonec.

„Nejenže jde o placenou funkci, ale ten člověk bude mít pod sebou i nějaký aparát, tím pádem jednoznačně naroste pro město finanční zátěž. Jsem rozhodně proti. Zvyšovat finanční zátěž města je totiž naprosto nevhodné,“ sdělil zastupitelům Petr Tulpa.

Nový šéf Jablonce Kroupa zastupitelům oznámil, že má k ruce velmi kvalitní tým. „Když jsme světu ukázali složení naší koalice, vyslechl jsem si rozsáhlé litanie o tom, jak mladí jsme, jak to nemůžeme zvládnout. Jak jsme naivní a všechno zničíme. Já se však domnívám, že na každý post máme osobnost, která je svým profesním zaměřením a vzděláním zcela v souladu s náplní odboru, který bude spravovat,“ řekl Milan Kroupa.

Rada města zůstává složena z devíti členů, kterými byli zvoleni vedle pěti uvolněných zastupitelů ještě Jan Polák (Piráti), Stanislav Říha (ANO), Jarmila Valešová (Piráti) a Jan Zeman (ANO).

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

Najdete na iDNES.cz