V Jablonci uzavřeli koaliční dohodu ANO, Piráti a Společně pro Jablonec

  13:22aktualizováno  14:02
Osm let kralovali Jablonci nad Nisou představitelé ODS. Nyní byl blok proražen. Nová koalice se totiž obejde bez vítězných občanských demokratů. Koalici vytvoří hnutí ANO, Piráti a Společně pro Jablonec. Podporovat ji bude Michael Vraný z Nové budoucnosti pro Jablonec.

Radnice v Jablonci nad Nisou. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Nová vláda města má sedmnáct hlasů. Primátorem bude lídr ANO, podnikatel Milan Kroupa. Piráti budou v zastupitelstvu města vůbec poprvé.

Novým náměstkem primátora pro ekonomiku bude podle koaliční smlouvy ekonom Štěpán Matek ze Společně pro Jablonec, pozice náměstka pro rozvoj města připadne architektovi Jakubu Chuchlíkovi z Pirátů a pedagog David Mánek z hnutí ANO se stane náměstkem pro oblast humanitní, do níž spadá například školství nebo sociální věci.

V radě města zasednou Jan Zeman (ANO), Stanislav Říha (ANO), Jan Polák (Piráti), Jarmila Valešová (Piráti) a Petr Klápště (Společně pro Jablonec). „Jsem rád, že jsme se s našimi koaličními partnery v relativně krátké době shodli v personálních otázkách i na programových bodech,“ uvedl Milan Kroupa z ANO.

Lídr Pirátů Jan Polák sdělil, že jednání o koalici probíhala celkem hladce. „Šlo nám především o to, abychom prosadili co nejvíce ze svého programu a to se podařilo. V koaliční smlouvě je zastoupen takřka celý náš program. Líbilo se mi, že jednání začala na programu a nelicitovalo se o pozicích. Bylo příjemné vidět, že to máme všichni stejně nastavené a že chceme pracovat pro Jablonec,“ okomentoval Polák.

Strany, které dosud město vedly, skončí v opozici, nebo se do zastupitelstva vůbec nedostaly. Jablonec uplynulé čtyři roky vedla koalice ODS, ČSSD, Domov nad Nisou, Nová budoucnost a TOP 09.

„My když jsme s ANO začali jednat, tak panu Kroupovi od začátku šlo jen o to, aby byl primátorem. Vzhledem k tomu, že jsme volby vyhráli, tak jsme si mysleli, že primátora by měla mít ODS. Tak si hledal takové partnery, kteří mu na to kývli a šli s ním do koalice,“ řekl v reakci na vytvoření koalice bez účasti vítěze lídr ODS Miloš Vele.

ODS se tak dostala do situace jako v roce 2006. Tehdy také volby ve městě vyhrála, ale koalici nakonec vytvořily ČSSD, Domov nad Nisou a Strana pro otevřenou společnost. ODS ale měla dvě místa v radě města.

Na spojenectví Pirátů s ANO v Jablonci nevidí jejich republikový předseda Ivan Bartoš nic špatného. Na celostátní úrovni přitom vystupují Piráti pro ANO jako ostrá opozice. Podle Bartoše jim vadí legislativní kroky ANO a střety zájmů ve vládě.

Výsledky komunálních voleb v Jablonci najdete zde

„Naši zástupci v krajích a ve městech ale mají volnost v rozhodování, s kým jít do koalice. Záleží hlavně na společných prioritách,“ řekl Bartoš. „Před komunálními volbami jsme vyloučili pouze spolupráci s komunisty a s SPD,“ doplnil.

V Jablonci vybírali voliči z dvanácti kandidátek, do zastupitelstva se jich dostalo sedm. Pro ODS hlasovalo 22,33 procenta voličů a získala osm mandátů. Druhé ANO má o jeden mandát méně. Třetí Piráti mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec. Tři mandáty získali Starostové pro Liberecký kraj, dva Nová budoucnost pro Jablonec a jednoho zastupitele má SPD.

Autoři: ,

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Muž chtěl bivakovat v Jizerských horách. Pátrala po něm horská služba

Se sněžnými skútry a čtyřkolkami vybavenými pásovým podvozkem dojeli horští...

V pozdních hodinách v pátek večer hledali horští záchranáři ztraceného turistu v Jizerských horách. K muži se vydali na...

Běžkaři v Liberci se zlobí, kvůli závodu Spartan Race mají zničené stopy

Rozježděné  louky ve Vratislavicích

Pořadatelé extrémního závodu Spartan Race rozlítili běžkaře. Při přípravách akce, která se v sobotu uskuteční na...

Konec kroužení s kolečkem. Policisté změří místo nehody laserem

Nové přístroje policistů

Desítky let zažité kroužení kolem nabouraného auta s měřicím kolečkem, blokem a tužkou se stává pro policisty...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz