Jablonecká koalice kritizuje městskou policii, chystá v ní změny

  10:29aktualizováno  10:29
Kandidát na nového primátora Jablonce Milan Kroupa z ANO není spokojen s prací městské policie. Naznačil dokonce, že možná přistoupí k výměně v jejím vedení.

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Nechal jsem si ke stavu městské policie vypracovat řadu dokumentů od lidí z oboru a podle mě nefunguje tak, jak by měla, a vina jde za současným vedením. Domnívám se proto, že tam může dojít k nějaké změně,“ uvedl Kroupa.

Práci strážníků kritizoval i před volbami. „Bezpečnost ve městě se neustále zhoršuje, což mimo jiné souvisí s prací městské policie. Máme připravený soubor opatření vedoucí jednak k motivaci strážníků, jednak k náboru nových sil a zvýšení úrovně managementu. Potřebujeme strážníky v ulicích, nikoli v autech. Posílíme kamerový systém, musíme z parků vytlačit konzumaci alkoholu a drog. Ano, půjdeme i cestou represe, ale bude zaměřena proti těm, kteří otravují slušné lidi a naše děti,“ uvedl tehdy Kroupa.

Jablonečané se necítí bezpečně v Tyršových sadech

Narážel tak například na situaci v parku v Tyršových sadech, kde se Jablonečané necítí bezpečně. Současný ředitel jabloneckých strážníků Luboš Raisner na kritiku práce svých lidí reagoval na posledním jabloneckém zastupitelstvu.

„Těžko se bojuje s pocity. Tyršovy sady jsou často zmiňovány ve stížnostech, chodí tam asistenti městské policie, pořádková služba i strážníci. Můžeme postihnout občana, který něco dělá, ale pokud tomu tak není, nemáme důvod ho perzekvovat. Musíme vždy postupovat v souladu se zákony. Problém je, že občané nám nechtějí svědčit, je dobré, že máme kamery, když je problém s identifikací. Na to často využíváme i asistenty, které ty lidi znají,“ řekl Raisner.

Nová vláda Jablonce ve složení ANO, Piráti, Společně pro Jablonec a Michael Vraný z Nové budoucnosti pro Jablonec se chce také důkladněji zaměřit na společnosti vlastněné městem. Štěpán Matek ze Společně pro Jablonec, jenž se má stát ekonomickým náměstkem primátora, řekl, že chce prověřit stanovy všech městských společností. Mezi ně patří například Eurocentrum, Sport Jablonec, knihovna, teplárna či divadlo.

„Některé stanovy těchto společností jsou ještě z devadesátých let. Chceme, aby v nich byl přesně daný cíl a strategický záměr. Rozhodně ale odmítám, že budeme pořádat nějaký hon na čarodějnice. Chceme zachovat kontinuitu,“ vysvětlil Matek.

Z nemocnice nebude obchodní společnost

Nová vláda druhého největšího města v Libereckém kraji se dušuje, že ale rozhodně nedojde k přeměně městské nemocnice na obchodní společnost. I proto koalici podporuje primář jejího chirurgického oddělení Michael Vraný z Nové Budoucnosti pro Jablonec.

Druhý zvolený člen zastupitelstva za toto hnutí, dosavadní člen rady města a ředitel městského divadla Pavel Žur na nabídku koalice nekývl.

„Jednal se mnou jeden zástupce této koalice, požádal nás o práci pro ni, ale podmínky, které nám nabídli, pro nás nebyly akceptovatelné. Pan Vraný chce řešit záležitosti nemocnice a proto si zvolil jinou cestu k naplňování svého programu,“ vysvětlil MF DNES Žur.

Vraný dodal, že se s lídrem kandidátky nepohodl. „Proto jsme to vyřešili touto cestou. Pan Žur s námi pak přestal komunikovat. Já jsem tu proto, abych mohl zamezit privatizaci nemocnice, a za to budu bojovat,“ prozradil Vraný.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Další z rubriky

Na svobodě sotva přežívají, v zoo se rodí. V Liberci mají mládě osla i gibona

Mládě gibona bělolícého přišlo na svět koncem června, jeho pohlaví zatím...

Ve volné přírodě se ocitají na prahu vyhubení, jejich přežití tak závisí na tom, jak se jim daří v zajetí. A v...

Liberecká revoluce v parkování se nekoná, pro auta není dost místa

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Revoluce v parkování na sídlištích, chystaná Libercem, skončila dříve, než začala. Spočívala v zavedení placených...

Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz