Parkovací dům u nádraží jen tak nebude, kraj nestihne žádat o dotaci

  16:59aktualizováno  16:59
Letos už měl podle původních plánů stát. Nestojí a nebude minimálně další tři roky. Parkovací dům na autobusovém nádraží v Liberci má smůlu. Kraj teď projekt odložil. Nestihne totiž podat žádost o dotaci na jeho výstavbu.

Terminál s parkovacím domem | foto: Město Liberec

Jde přitom o poslední termín, který je v tomto programovém období daný Evropskou unií. „S parkovacím domem počkáme až na nové plánovací období pro roky 2021 -2027. Ale zatím neznáme podmínky žádostí, jestli budou stejné jako teď,“ uvedla radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová (ANO).

Opoziční zastupitelé postup vedení kraje kritizují. „Měli rok na to, aby s tím něco udělali. Projekt byl připraven, s dotací by nebyl problém. Ale Starostové se do toho v rámci svých politických hrátek tak namontovali, že jediným výsledkem teď je, že parkovací dům spadne pod stůl. A je možné, že už nikdy nebude,“ adresoval výtku vedení kraje Josef Šedlbauer (ZpL).

Dům měl být součástí terminálu

Parkovací dům připravovali na liberecké radnici od roku 2016, měl být součástí nového terminálu. Jenže vítězný návrh torpédoval bývalý primátor Tibor Batthyány (ANO) a výtky měli i Starostové, tehdy v opozici. Po loňských volbách to dokonce vypadalo, že vítězní Starostové terminál s parkovacím domem naprosto zazdí. Pak se dohodli s Libereckým krajem, že se město projektu vzdá a převezme si ho kraj.

„Přebírali jsme to v situaci, kdy už se vědělo, že se žádost nestihne letos podat. Muselo se to celé překreslit, byl tam nesoulad s novým územním plánem Liberce,“ vysvětluje hejtman Martin Půta. 

Fotogalerie

Podle něj už nový návrh počítá se samostatným parkovacím domem, zatímco ten předchozí byl nedílnou součástí nového terminálu. Autobusy měly zajíždět pod parkovací dům, kde měla být nástupiště. Samotný parkovací dům má přijít zhruba na 150 milionů korun. 

„Díky tomu, že se to rozdělilo, teď můžeme podat žádost alespoň na výstavbu terminálu. Z autobusáku zmizí ostudné stavební buňky nahrazující odbavovací halu. S parkovacím domem počkáme,“ dodal Půta.

Opozice to ale vidí jinak. „Peníze na parkovací dům už byly připravené, teď o dotaci přijdeme. Máme obavu, aby to nemělo dopad na celý dotační program IPRÚ (Integrovaný plán rozvoje území), kde se přesně požaduje výstavba určitého počtu parkovacích míst. Když tohle vypadne, může to ohrozit ostatní žádosti, protože nesplníme všechny ukazatele, které Unie požaduje,“ myslí si zastupitelka Zuzana Kocumová (ZpL). Podle vedení kraje by ale žádné ohrožení dalších dotací kvůli tomu nastat nemělo.

Opozice se ptá, proč má dům stavět kraj

Další zastupitelé mají problém i s tím, že chce kraj vůbec platit za parkovací dům a terminál v Liberci. „Tohle je přece záležitost města Liberec. Co je Semilům nebo České Lípě do toho, zda v Liberci bude parkovací dům nebo terminál? Proč to má platit kraj? Jak k tomu přijdou jiná města, která si to musela platit sama?“ ptal se na zastupitelstvu Juraj Raninec (ODS).

Podle náměstka hejtmana Jana Svitáka (SLK) je ale liberecký terminál pro kraj klíčový. 

„Chceme mít vlastního autobusového dopravce, který ten terminál bude využívat. To je hlavní důvod, proč jsme do toho šli. O parkoviště zase až tak nejde.“ Podle opozice jde ale o lichý argument, protože meziměstské autobusy jezdí i na jiné terminály v kraji, nejen do Liberce.

  • Nejčtenější

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Do Vratislavic přicválali bronzoví koně, pást se tu budou do jara

V galerii pod širým nebem se proměnil zámecký park v Liberci – Vratislavicích. Ozvláštnilo jej pět soch. Lidé mohou...

U nádrže Kristýna staví mola a sjezd pro vozíčkáře, radil paralympionik

Vodní nádrž Kristýna bude příští rok pro návštěvníky zase atraktivnější. Začala tam totiž odkládaná druhá etapa...

Děti v Libereckém kraji mají druhé nejnižší kapesné, utrácí ho za sladkosti

Limonády, sladkosti, jídlo ve fastfoodech. Nejčastější věci, za které děti v Libereckém kraji utrácejí své kapesné....

Najdete na iDNES.cz