Úředníci v Liberci odmítli nový terminál. Postupovali špatně, rozhodl kraj

  6:22aktualizováno  6:22
Kdyby záleželo jen na úřednících magistrátu, nový terminál by na autobusovém nádraží v Liberci asi nikdy nebyl. Jejich stanovisko ale krajský úřad zpochybnil.

Budovu Stolín opláštil tenkou nerezovou tkaninou, po které by se měly plazit rostliny. | foto: Město Liberec

Úředníci libereckého magistrátu postupovali nezákonně a jejich rozhodnutí je zmatečné. Takový je závěr krajského úřadu jako odvolacího orgánu, který posuzoval záměr nového terminálu na autobusovém nádraží v Liberci.

Odbor hlavního architekta liberecké radnice totiž odmítl pro projekt vydat souhlasné stanovisko k územnímu řízení. Odůvodnil to mimo jiné tím, že záměr je v rozporu s územním plánem, a že by se kvůli němu nemohla rovně prodloužit Matoušova ulice až do ulice Žitavské. Dnes Matoušova ulice končí před autobusovým nádražím. 

Územní plán teprve vzniká

Stejně tak by prý terminál ohrozil plánovanou část nové cyklostezky, která má propojit dolní centrum s vlakovým nádražím.

Jenže jak cyklostezka, tak prodloužená Matoušova jsou jen návrhem v novém územním plánu, který není schválený.

„Nový územní plán Liberce se teprve projednává, tudíž není možné záměr posuzovat s dokumentací, která ještě nebyla vydána a nenabyla právní moci. To je v příkrém rozporu s ustálenou judikaturou Nejvyššího správního soudu,“ stojí v rozhodnutí krajského úřadu.

Podle opoziční Změny pro Liberec byl postup úředníků odboru hlavního architekta záměrný. Zastupitelé totiž předloni rozhodli, že úředníci mají provést takové změny, aby byl projekt terminálu v souladu s územním plánem. Děl se však pravý opak.

„Jen se tím potvrzuje, jak někteří úředníci placení z rozpočtu města uplynulé roky pracovali na politickou objednávku. Neustále jsme bojovali s předchozím primátorem Tiborem Batthyánym, který dával veřejně najevo, že nechce, aby něco takového na autobusovém nádraží vzniklo. Rozhodnutí krajského úřadu proto vítáme,“ sdělil Jan Korytář, který byl v minulém volebním období Batthyányho náměstkem pro strategický rozvoj. 

Úředníkům se nic nestane

I když krajský úřad rozhodnutí magistrátních úředníků pro nezákonnost zrušil, na jejich působení na radnici to nebude mít žádný vliv. „To, že dotyční úředníci postupovali nezákonně, je názor odvolacího orgánu. To ale neznamená, že to tak skutečně bylo. Co právník, to jiný názor,“ sdělil současný primátor Jaroslav Zámečník.

Ten zároveň zdůraznil, že město rozhodně nehází projekt terminálu a parkovacího domu do koše. Jen zřejmě dojde k úpravám v projektu.

„V době, kdy se terminál a parkovací dům navrhoval, tak jsme jako město vlastnili z autobusového nádraží jen malý pozemek při Žitavské ulici. Dnes je autobusové nádraží celé v majetku města, takže se dá projekt upravit tak, aby nové stavby nezasahovaly do plánovaného prodloužení Matoušovy ulice,“ řekl Zámečník. 

Podle něj tak není pravda, že se město chce vzdát dotace z Evropské unie, která by na výstavbu terminálu a parkovacího domu, mohla do Liberce přijít.

„Žádost o dotaci můžeme podat do konce letošního roku. Vše je přitom podmíněno tím, že terminál s parkovacím domem musí stát nejpozději do října 2023,“ upřesnil primátor.

Na přepracované podobě by se měl podílet i architekt Petr Stolín, který se svým návrhem vyhrál předchozí soutěž na podobu terminálu. Své k tomu ale bude říkat i Liberecký kraj. Město totiž zvažuje, že mu pozemky na autobusovém nádraží odprodá. Nádraží totiž využívají autobusy pro meziměstskou dopravu, kterou financuje právě kraj.

Když mu budou pozemky patřit, nebude muset platit ročně několik milionů za vjezd na nádraží.

„Projekt nového terminálu by se měl dokončit. Není vhodné, aby dalších pět, deset let měli cestující využívat jako zázemí slavné bílé stavební buňky. Možná je ale zbytečně nákladné řešení s podzemním vjezdem autobusů, které pan Stolín v novém terminálu navrhl. Další schůzku k tomu máme společně s městem příští týden,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

(ilustrační foto)

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Najdete na iDNES.cz