Neshody radních pohřbily dotaci, nový sběrný dvůr v Liberci zatím nebude

  6:30aktualizováno  6:30
Na další sběrný dvůr může Liberec na dlouho zapomenout. Kvůli neshodám mezi radními přijde město o dotaci, která měla být určena na jeho výstavbu. Přitom sběrný dvůr v Ampérové ulici už je na hranici své kapacity a lidé tam často čekají v dlouhých frontách.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Pražské služby

Hlavně ale začíná být problém s tím, kam odpad, který nepatří do spalovny, ukládat. Nový sběrný dvůr měl vyrůst vedle čistírny odpadních vod v Londýnské ulici. Projekt se připravil za předchozího vedení, ale teď se záměr nedaří dotáhnout. 

„Pravděpodobnost získání dotace se snížila na minimum. Možné už by to bylo jen za vlastní peníze. Což při zadlužení města nevidím jako příliš reálné. Museli by to zaplatit občané ve zvýšených cenách za odpady, což bych nerad,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

I když potřebu nového sběrného dvora nikdo nepopírá, projekt už dvakrát na radě města neprošel. Nejdříve kvůli výtkám koaliční ODS a pak i hnutí ANO. Primátor Zámečník totiž chce, aby se na sběrný dvůr vypsala architektonická soutěž. Řešení měly dodat tři kanceláře – Mjölk, Prokš Přikryl a Vojtěch Šrut. Každá za to měla dostat honorář 80 tisíc korun. Podle ODS i ANO to je ale zbytečné.

„Není nám známo, že by někde v České republice nebo dokonce v Evropě proběhla architektonická soutěž na místo sběru odpadků. Naši architekti by se měli věnovat především celkovému urbanistickému a koncepčnímu řešení města,“ uvedlo ve svém prohlášení liberecké ANO. A podobně to vnímá i ODS.

Nechtějí obyčejnou a bezduchou krabici

Podle primátora si ale i objekt jakým je sběrný dvůr zaslouží nebýt jen obyčejnou, bezduchou krabicí. Navíc, když kolem vede cyklostezka podél Nisy, kterou využívá spousta lidí a sběrný dvůr tak budou mít na očích.

„Myslím, že architektonická soutěž na tři návrhy je správným postupem do budoucna, jak by město mělo získávat kvalitní architekturu. Dosud se jelo hlavně na výběr podle nejnižší ceny. Ale nejnižší cena neznamená vždy nutně kvalitní architekturu. Doufám, že za tím stojí jen nezkušenost s podobnými soutěžemi,“ komentuje neshody v koalici primátor.

Architektonickou soutěž přitom Liberci doporučila i Rada architektů, stejně jako nově zřízená Kancelář architekta města. I sběrný dvůr je totiž podle nich veřejnou stavbou. 

„Řídím se dlouhodobě politikou české vlády z hlediska kvality veřejného prostoru i veřejných budov. Myslím, že drtivá většina veřejných budov by měla projít architektonickými soutěžemi. Proto i sběrný dvůr by měl mít svou urbanistickou a architektonickou kvalitu. Měl by lépe zapadat do kontextu daného místa,“ zmínil městský architekt Jiří Janďourek.

Sběrný dvůr spojený s bazarem použitých věcí nechala už před časem vyprojektovat společnost FCC, která v Liberci vyváží odpadky. Část dokumentace si pak město odkoupilo za 300 tisíc korun.

Zřejmě ale půjde o vyhozené peníze, protože podle Rady architektů vykazovala dokumentace značné nedostatky, a proto ji doporučila předělat. Jenže různé názory v koalici nakonec způsobily, že žádost o dotace Liberec nestihne podat.

To kritizuje bývalá náměstkyně primátora Karolina Hrbková (ZpL), za které se projekt sběrného dvora a kompostárny připravoval. „Všechno už mohlo být hotové. Myslím, že architektonická soutěž zrovna v tomto případě je zbytečná a drahá. A to, co je podstatné, se kvůli tomu odsouvá. Teď máme sběrný dvůr, který nestíhá a lidé čekají i hodiny ve frontách. Bioodpad vozíme k likvidaci do Mimoně, což je drahé a neekologické. Vedení města si mohlo vybrat – mít nejkrásnější sběrný dvůr na světě, nebo mít funkční dvůr. Díky jejich liknavosti a neshodám nebudeme mít pro jistotu nic,“ uvedla Hrbková.

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

ONLINE: Hradec v derby vede. Plzeň, Kometa i Třinec slaví. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Hokejová Tipsport extraliga pokračuje v neděli čtvrtým kolem. V Pardubicích v derby bojuje Hradec Králové. Kladno...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Další z rubriky

Liberecká sestřička se v práci umí rozdvojit, teď bojuje o titul

Irena Šebková Šťovíčková se dostala do finále soutěže Nejsestřička roku.

Irena Šebková Šťovíčková z krajské nemocnice Liberec se dostala do finále soutěže Nejsestřička roku. Celorepublikové...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Primátor Kroupa končí v čele Jablonce, nahradí ho Čeřovský

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Jablonečtí zastupitelé odvolali primátora Milana Kroupu. Hlasovali tajně, pro jeho odchod bylo 18 z 29 přítomných...

Němci odvezli na smrt vlastence i židy. Od zatýkání v Turnově uběhlo 80 let

Němci odvážejí 1. září 1939 v autobusech do koncentračního tábora Buchenwald...

Po začátku druhé světové války vnesli nacisté do Turnova strach. K autokaru s cílovou stanicí koncentrační tábor...

Najdete na iDNES.cz