Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

  16:00aktualizováno  16:00
Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti na uzavřeném oddělení, i když už by mohli mít volnější režim. I proto čeká psychiatrii liberecké nemocnice stěhování do budovy bývalého plicního oddělení, která se přestavuje.

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici. Dříve tu bývalo plicní oddělení. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Budeme moci lépe uzpůsobit léčbu s ohledem na fázi onemocnění. Když pacienti přijdou v akutní fázi a budou potřebovat režim uzavřené stanice, tak už to bude jen po dobu nezbytně nutnou. Potom budou přeloženi na rehabilitační terapeutickou stanici, kde je režim volnější. Díky tomu se pacienti lépe připraví na propuštění,“ vysvětlil primář psychiatrie Jaromír Hons.

Díky novým prostorám rozšíří psychiatrie své služby. „Na bývalém plicním oddělení bude kromě denního stacionáře i všeobecná ambulance a specializované poradny. Jedna pro poruchy nálad a druhá pro psychotické poruchy. To bude úplně nová věc, která tu dosud nebyla. Kromě toho tu ještě budou stanice pro léčbu pacientů s úzkostnými a fobickými poruchami a druhá stanice pro léčbu pacientů se závislostí na alkoholu,“ uvedl Hons.

V budově, kde je psychiatrie dnes, zůstanou už jen uzavřená oddělení. Pětilůžkové pokoje zmizí a budou jen dvoulůžkové i s příslušenstvím, což zvýší komfort pro hospitalizované.

Proto se uzavřená příjmová stanice bude muset dočasně přestěhovat do budovy K, kde je kožní oddělení.

Liberecká nemocnice poskytuje psychiatrickou péči jako jediná v kraji, a proto nemůže péči o pacienty po dobu rekonstrukce přerušit. Ročně je tam hospitalizováno zhruba 600 lidí.

Přestavba je přitom poměrně náročná a dost do ní mluvili i památkáři.

„Budova bývalého plicního oddělení je druhou nejstarší v areálu nemocnice. Je z roku 1860 a stojí v památkové zóně města. Takže po dohodě s památkáři sem dáváme dřevěná okna a obnovíme historickou ozdobnou fasádu, která už dnes byla dost poničená,“ řekl vedoucí oddělení investic liberecké nemocnice Tomáš Martenek. Vnitřek budovy už ale bude zcela nový.

Výstavba Centra duševního zdraví by měla být kompletně hotová do léta 2020. Přeměna plicního oddělení pro potřeby psychiatrie přijde na 148 milionů korun.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Najdete na iDNES.cz