V Liberci testují lék na časté noční močení, hledají nemocné dobrovolníky

  6:32aktualizováno  6:32
Dobrovolníky pro klinické testování nového léku proti častému nočnímu močení hledá liberecká nemocnice. Libereckou urologii si vybrala renomovaná nadnárodní farmakologická firma, která vyvíjí nový lék na léčbu nykturie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Jde o výjimečnou záležitost,“ komentuje primář urologie Jan Mečl mezinárodní výzkum, do kterého se jeho oddělení zapojilo.

„Nykturie není nic jiného než časté noční močení způsobené nadměrnou tvorbou moči během noci. Jsou lidé, kteří se budí v noci třeba každé dvě hodiny a musí jít na toaletu, takže se prakticky nevyspí, což jim pak působí i další problémy,“ říká primář.

A právě takové dospělé lidi teď nemocnice hledá. Pro klinické vyhodnocení nového léku totiž potřebuje dobrovolníky, kteří nykturií trpí.

„Jde o poměrně zvláštní diagnózu, takže se nám tito pacienti těžko shánějí,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Liberecká nemocnice už kvůli testování léku zřídila speciální telefonní linku 800 144 328, kam mohou volat lidé, kteří musí v noci kvůli plnému močovému měchýři často vstávat. Příznaky by přitom měly trvat alespoň šest měsíců.

Pacienta čeká osm návštěv urologie

„Lidé se nemusí ničeho bát. Na druhém konci linky sedí odborník, který položí několik dotazů. Z odpovědí bude zřejmé, zda dotyčného pozveme k nám na osobní pohovor, nebo zda tento pacient není pro testování vhodný. Příčiny nočního močení totiž mohou být různé. Často jde o zvětšenou prostatu nebo také problémy se srdcem. My ale hledáme lidi, u nichž je příčinou zvýšená polyurie, tedy nadměrná tvorba moči právě během noci,“ upřesňuje primář Mečl.

Pokud pacient projde vstupními pohovory, čeká ho osm návštěv během čtyř měsíců na liberecké urologii. Účastníci výzkumu také dostanou mobil, přes který budou posílat data za každou noc. Po celou dobu budou pod nadstandardní kontrolou lékařů. Stejně tak budou na liberecké lékaře dohlížet kontroloři z USA, kteří budou účinky nového léku vyhodnocovat.

„Vše se musí pečlivě zaznamenat, nic se nesmí ošidit. Takže pokud bychom vyhodnotili v průběhu výzkumu, že u daného pacienta to neprobíhá, jak by mělo, bude z procesu okamžitě vyřazen, aby nebylo ohroženo jeho zdraví,“ uvedl Mečl.

Pacientům budou lékaři pravidelně dělat krevní testy

Podle něj přitom řada lidí zvlášť ve starším věku bere časté noční močení jako běžnou součást života a neuvědomují si, že jde o nemoc. Proto s problémem ani nejdou k doktorovi.

„My jim ale chceme pomoci. Chceme, aby se v noci dobře vyspali, ale zároveň to musí být na základě bezpečného léku. Přeci jen jde o zásah do funkce ledvin, kdy se novým lékem snažíme snížit nadměrnou tvorbu moče v noci. Proto se také lidem, kteří budou do klinického testování zařazeni, budou dělat pravidelně krevní testy a kontrolovat vnitřní prostředí,“ dodal primář.

Výzkum nového léku je mezinárodní, kromě liberecké nemocnice jsou do něj zapojena i urologická centra z Evropy a Spojených států. Pokud lék klinickým testováním projde, budou si muset pacienti na jeho dostupnost i tak počkat. V průměru totiž trvá uvedení nového léku na trh několik let.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Najdete na iDNES.cz