Pacientů je dvakrát více, lůžko ale na libereckém ARO přibylo jen jedno

  6:28aktualizováno  6:28
V průměru o čtyři sta pacientů ročně se starají lékaři a sestry na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) Krajské nemocnice Liberec. Letos si toto oddělení, které pečuje o pacienty v kritickém stavu, připomíná kulaté výročí. Vzniklo v roce 1978, tedy před čtyřiceti lety.

„Místo osmi lůžek jich tu máme devět. To není moc. Víme, že dvanáct by byl rozumný počet, ideální pak čtrnáct,“ poukazuje primář ARO Krajské nemocnice v Liberci Dušan Morman. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Zachránili mi tam kdysi život po pádu z kola, kdy jsem si rozdrtila tři obratle v páteři. Naštěstí vše dopadlo dobře, takže mohu i přes náročnou operaci dál sportovat. Ani bych neřekla, že ARO je v Liberci teprve čtyřicet let,“ zmínila jedna z bývalých pacientek oddělní Jaroslava Žižková.

Největší skupinu na ARO tvoří pacienti s mnohačetnými zraněními například po dopravních nehodách. S těmito zraněními se převáží do liberecké nemocnice i pacienti z Královéhradeckého, Ústeckého a Středočeského kraje.

Na ARO se ale také ošetřují pacienti s dýchacími problémy, otravou krve, pacienti v šoku a podobně. Medicína šla přitom tak daleko, že dnes jsou lékaři schopni zachránit daleko větší procento lidí, kteří by ještě před lety neměli šanci přežít.

Zajímavé přitom je, že před čtyřiceti lety začínalo ARO v Liberci s osmi lůžky. A přestože se počet pacientů od té doby zdvojnásobil, u lůžek k žádnému výraznějšímu navýšení nedošlo. „Místo osmi lůžek jich tu máme devět. To není moc. Víme, že dvanáct by byl rozumný počet, ideální pak čtrnáct,“ poukazuje primář ARO Dušan Morman.

Stěžejní oddělení liberecké nemocnice

Oddělení, které patří mezi jedno ze stěžejních v nemocnici, si tak musí poradit i v omezených podmínkách.

„Liberecká nemocnice má obecně velmi napjatou kapacitu a není momentálně kam rozšiřovat. Nicméně dobře nám funguje spolupráce s nemocnicemi, kam přesouváme pacienty s chronickým onemocněními. Zejména jde o nemocnice v Tanvaldě a Nymburku, kde je péče na velmi dobré úrovni,“ uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Pro další pacienty pak ARO využívá lůžek na jednotkách intenzivní péče jednotlivých oddělení krajské nemocnice. Polepšit si má ARO co do rozšíření kapacit až s výstavbou Centra urgentní medicíny. To bude hotové v roce 2022.

Podle primáře trpí ARO i výrazným nedostatkem sester. A to i přesto, že dnes jich na oddělení pracuje šedesát, zatímco v roce 1978 jen dvacet. A lékařů bylo před čtyřiceti lety ještě méně, pouhých devět, dnes jich tam slouží čtyřicet tři. I přes personální potíže se ale liberecké ARO může pochlubit celorepublikovým úspěchem.

Lepší výsledky než je průměr v zemi

V léčbě těžkých zranění totiž vykazuje lepší výsledky, než je průměr v ČR nebo v sousedním Německu. Přesto se ale personál úmrtím na lůžku někdy nevyhne.

I proto se ARO zaměřuje na zlepšení v oblasti paliativní péče, tedy péče o pacienty, kteří nemají naději na vyléčení.

„Dnes je zcela běžné a žádoucí, aby nejbližší zůstávali u těchto pacientů až do poslední chvíle. Mohli je na jejich odchodu držet za ruku a podobně. V těch nejsmutnějších případech se snažíme co nejvíc zmírnit utrpení pacientů. Zaměřujeme se na jejich komfort, a aby strádali co nejméně,“ řekl primář.

Liberecké oddělení ARO se rovněž specializuje na léčení poruch srážlivosti krve a života ohrožujícího krvácení. V tom mu pomáhá přístroj zvaný rotační tromboelastrometrie, díky kterému během pěti až deseti minut získá lékař přehled o poruchách srážení krve.

To mu pak umožňuje rychlé rozhodnutí při záchraně pacienta. Když se krev posílá do laboratoře, čeká se na výsledky i tři čtvrtě hodiny.

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

Starý bazén v Liberci neopraví. Pro nás je to likvidační, bojí se plavci

Bazén v ZŠ Švermova v Liberci

Plavecké oddíly v Liberci nesouhlasí s tím, že město opustilo plány na obnovu bazénu na ZŠ Švermova. Městský bazén...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Najdete na iDNES.cz