Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prasečí mor je už v Sasku, v Česku hrozí stavby ohradníků i vybíjení chovů

  9:51
S velkými obavami sledují veterináři v Libereckém kraji šíření prasečího moru v sousedním Sasku. Pokud se nákaza posune blíž k hranicím s Českem, budou se muset v Libereckém kraji stavět elektrické ohradníky u hranic. Pokud hranice „přeskočí“, hrozí vybíjení chovů prasat.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zatím poslední případ nákazy se objevil u obce Krauschwitz v okrese Görlitz, což je zhruba šedesát kilometrů od Frýdlantského výběžku.

Pokud by se prasečí mor přiblížil víc k hranici s Českem, znamenalo by to pro Liberecký kraj velké komplikace. V ohrožení by se ocitly především zdejší chovy prasat, kterým by hrozila likvidace. Například poblíž Náhlova je plemenný chov, ze kterého jde plemenný materiál do celé Evropy.

V Polsku vybili desítky tisíc prasat

V Polsku se na jaře kvůli šíření prasečího moru nuceně vybilo několik desítek tisíc prasat domácích. V Libereckém kraji je podle údajů Českého statistického úřadu přes 17 a půl tisíce kusů domácích prasat. Selat, která se zabíjejí na maso zhruba po 70 dnech od narození, se vloni v kraji narodilo skoro 36 tisíc kusů.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění, proti kterému neexistuje žádná vakcína. Nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Mor napadá jak divoká, tak domácí prasata. Na člověka se vir nepřenáší, ale sami lidé mohou být přenašeči.

„Zatím se nákaza šíří jakoby podél dálnice A4, tedy z Polska přes Görlitz dál na západ. Ale kdyby se posunula víc k jihu, tedy k nám, nastal by opravdu velmi vážný problém. Bohužel, zatím se to Němcům nedaří zastavit. Jsme proto v úzkém kontaktu jak s mysliveckými sdruženími a chovateli prasat, tak s krizovým odborem na Krajském úřadě Libereckého kraje,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta. 

Příchod moru nezastavil ani plot

V pohotovosti jsou přitom krajští veterináři už od jara, kdy se ohnisko prasečího moru objevilo v polské Lubani, zhruba sedmdesát kilometrů vzdušnou čarou od Liberce. Nákaza se tam prokázala u divokých prasat a také v chovech prasat domácích. Němci proto postavili podél německo-polské hranice ochranný plot a pachové odpuzovače, aby zamezili přesunům divokých prasat. Stavba plotu stála 250 tisíc eur.

Přesto se teď nákaza dostala i do okresu Görlitz. Už v září se ohnisko objevilo o padesát kilometrů výš u v okolí města Cottbus. Aktuálně je v tomto území evidováno 124 kusů nakažených divočáků.

„Varovné je, že v případě okresu Görlitz se jednalo o uloveného, nikoliv uhynulého divočáka. To může znamenat, že v oblasti je prasečí mor přítomen už delší dobu, a že zde bude zřejmě víc případů. Navíc nevíme, jestli se tam nákaza dostala z Polska nebo je oblast výskytu prasečího moru v Německu větší, než se dosud předpokládalo,“ sdělil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Veterináři sledují zásilky masa a činnost jatek

Veterináři v Libereckém kraji tak mají nejvyšší pohotovost. „Sledují se zásilky vepřového masa ze zahraničí, víc kontrolujeme činnost jatek, aby se vyloučily porážky masa, u kterých není jasný původ. Aktualizujeme počty divokých prasat i prasat ve velkých i malých chovech a sledujeme, jak jsou zabezpečeny,“ poznamenal Šebesta. 

„Zvýšil se i odběr vzorků od uhynulých divokých prasat. Posilujeme i personálně. Musíme být připraveni na to, že nákaza se k nám dostane a bude nutné likvidovat chovy. K tomu potřebujeme jak lidi, tak materiál.“

Veterináři jsou také v kontaktu s preparátory, protože lidé si často vozí různé trofeje i ze zemí, kde se prasečí mor vyskytuje. Vir se přitom dokáže udržet i v sušeném či mrazeném mase.

V Německu podél hranice s Polskem se teď snaží zabránit dalšímu šíření nákazy i pomocí pátracích psů a dronů. Vyhledávat mají uhynulé divočáky. Pokud by se vlna prasečího moru posunula víc k Česku, začaly by se elektrické ohradníky a pachové odpuzovače podél hranice stavět i u nás. 

Prasečí mor představuje i ohrožení ekonomiky. Němci teď nesmí vyvážet vepřové maso, přitom jejich největší odběratelé jsou Čína, Japonsko a Jižní Korea.

„Vybíjení chovů má velké dopady na chovatele, zpracovatele masa, ale i zákazníky. Když prasečí mor před časem postihl Čínu, byl to ohromný problém. Vybili chovy a pak maso skupovali po celé Evropě a tady nebylo téměř k dostání,“ dodal Šebesta.

Intenzivní lov napříč kraji

I proto začne od pondělí 16. listopadu platit nařízení Státní veterinární správy (SVS) o mimořádných veterinárních opatřeních, kterými bude vymezena oblast s intenzivním lovem prasat divokých v Libereckém a Ústeckém kraji. 

Informaci rozeslala ve středu 11. listopadu Krajská veterinární správa SVS pro Ústecký kraj okresním mysliveckým spolkům, jejichž území budou spadat do oblasti s intenzivním lovem černé zvěře. 

Jde o oblast ohraničenou na severu státní hranicí s Německem a Polskem, dále na západě silnicí číslo 62 od Hřenska k Děčínu, dále silnicí číslo 13 nebo E442 od Děčína přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce, ale také silnicí číslo 14 do Tanvaldu a nakonec po silnici číslo 10 do Harrachova po státní hranici s Polskem.

17. září 2020

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Blesk zranil děti a dospělé v libereckém zámeckém parku, některé oživovali

2. června 2024  16:37,  aktualizováno  20:11

Celkem osmnáct lidí včetně dětí zranil blesk, který v libereckých Vratislavicích uhodil do stromu....

Všichni se snažili dostat raněné od stromu, popisuje úder blesku sestra

2. června 2024  21:09

V pravý čas na pravém místě byla v neděli odpoledne zdravotní sestra Veronika Birčáková, když v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Je to úspěch, smál se Pelta po zrušeném rozsudku. Kauza se vrací na začátek

6. června 2024,  aktualizováno  18:16

Vrchní soud ve čtvrtek znovu zrušil rozsudek v kauze „cinknutých“ sportovních dotací. Případ...

Řidič pod vlivem alkoholu nezvládl řízení. Při nehodě zemřel spolujezdec

1. června 2024  13:23

U obce Bradlecká Lhota v okrese Semily v sobotu dopoledne havarovala dodávka. Při nehodě na místě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mladík zazmatkoval při předjíždění, auto v kotrmelcích těsně minulo strom

4. června 2024  14:32

Mladý šofér s čerstvým řidičským průkazem nezvládl v neděli na Českolipsku předjížděcí manévr....

Je to úspěch, smál se Pelta po zrušeném rozsudku. Kauza se vrací na začátek

6. června 2024,  aktualizováno  18:16

Vrchní soud ve čtvrtek znovu zrušil rozsudek v kauze „cinknutých“ sportovních dotací. Případ...

Horská služba už se netísní s cyklisty, v Jizerkách má novou základnu

6. června 2024  16:19

Záchranáři jsou v Jizerských horách zase o něco blíž cyklistům, turistům i jejich případným úrazům....

Radši hororové ilustrace než princezny, říká o výstavě v Liberci umělec Skála

6. června 2024  12:02

Hororové ilustrace k dětské knížce Tam uvnitř něco je! nově zdobí Malou výstavní síň. Autorem je...

Holeňák je zpět v Liberci, pomůže Kováčovi. Varnsdorf? Dobrá značka! loučí se

6. června 2024  11:45

Srdce zavolalo. Osmačtyřicetiletý zlínský rodák Miroslav Holeňák ve své první misi v pozici...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...