Liberec lhal v přihláškách. Ceny ze soutěže Přívětivý úřad chce vrátit

  16:42aktualizováno  16:42
Po tři roky za sebou se liberecká radnice chlubila oceněním Přívětivý úřad. Nové vedení města chce ale ceny vrátit. Prý je Liberec získal ne zcela právem. Cenu uděluje od roku 2016 ministerstvo pro místní rozvoj a Liberec byl dvakrát první a jednou druhý.
Liberecká radnice

Liberecká radnice | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Bohužel jsme při vyplňování přihlášky pro letošní ročník přišli na to, že v minulosti byly některé věci uvedeny v rozporu s realitou. Chceme se chovat fair-play a ceny vrátit,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník.

V celostátní soutěži se posuzuje padesát kritérií. Jenže Liberec v minulosti do přihlášky napsal i věci, které na úřadě nebyly zavedeny. 

„Například jsme tvrdili, že má město účet na Twitteru a Google Plus, nic takového ale nemáme. Stejně tak nebyla pravda, že zveřejňujeme čísla mobilů našich zaměstnanců, že má město zpracovanou aktuální strategii úřadu, že se vydává ročenka města. Nefungovalo ani uvedené zasílání novinek z webu nebo hlášení závad přes mobilní aplikaci. Ta se zavedla až loni na konci léta. Stejně tak se nekonala žádná pravidelná setkání vedení města s občany,“ vyjmenovává Zámečník. 

Přihlášku do soutěže vyplňoval vždy tajemník magistrátu. V případě roku 2018 to byl zastupující tajemník Jaroslav Sopoušek, před ním pak Jindřich Fadrhonc. 

„Bohužel nevíme, kdo zpracovával podklady, které se pak do přihlášky zanesly. Těžko říct, na jakém místě bychom jako úřad skončili, kdyby se veškeré podklady vyplnily popravdě,“ zmínil Jiří Mejsnar, nový vedoucí odboru kanceláře primátora.

Ocenění Přívětivý úřad dostávají radnice za rozsah služeb pro občany a tím i míru vstřícnosti vůči veřejnosti. Velký důraz se přitom klade na online služby a také opatření, díky kterým se úřad stává transparentnějším.

Například rozklikávací rozpočet, materiály ze zasedání zastupitelstva, strategické plány rozvoje, územní plány, smlouvy s odkazem na registr smluv, veřejné zakázky a podobně.

„Pokud to rada města schválí, tak ocenění Přívětivý úřad vrátíme. Nicméně věci, které nebyly pravdivě vyplněny, chceme do budoucna zavést. Aktuálně pracujeme na nové podobě webu města, měníme i vzhled tištěného Zpravodaje a počítáme s vydáváním ročenky,“ dodal Zámečník.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

(ilustrační foto)

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské...

Na co zírá mašinfíra: Dokonalý výlet zubačkou přes Jizerky do Krkonoš

Oslavy 110. výročí unikátní ozubnicové trati z Tanvaldu do Sklářské Poreby v...

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede na sever Čech na unikátní horskou dráhu, která se stala technickou...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz