Liberec lhal v přihláškách. Ceny ze soutěže Přívětivý úřad chce vrátit

  16:42aktualizováno  16:42
Po tři roky za sebou se liberecká radnice chlubila oceněním Přívětivý úřad. Nové vedení města chce ale ceny vrátit. Prý je Liberec získal ne zcela právem. Cenu uděluje od roku 2016 ministerstvo pro místní rozvoj a Liberec byl dvakrát první a jednou druhý.
Liberecká radnice

Liberecká radnice | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Bohužel jsme při vyplňování přihlášky pro letošní ročník přišli na to, že v minulosti byly některé věci uvedeny v rozporu s realitou. Chceme se chovat fair-play a ceny vrátit,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník.

V celostátní soutěži se posuzuje padesát kritérií. Jenže Liberec v minulosti do přihlášky napsal i věci, které na úřadě nebyly zavedeny. 

„Například jsme tvrdili, že má město účet na Twitteru a Google Plus, nic takového ale nemáme. Stejně tak nebyla pravda, že zveřejňujeme čísla mobilů našich zaměstnanců, že má město zpracovanou aktuální strategii úřadu, že se vydává ročenka města. Nefungovalo ani uvedené zasílání novinek z webu nebo hlášení závad přes mobilní aplikaci. Ta se zavedla až loni na konci léta. Stejně tak se nekonala žádná pravidelná setkání vedení města s občany,“ vyjmenovává Zámečník. 

Přihlášku do soutěže vyplňoval vždy tajemník magistrátu. V případě roku 2018 to byl zastupující tajemník Jaroslav Sopoušek, před ním pak Jindřich Fadrhonc. 

„Bohužel nevíme, kdo zpracovával podklady, které se pak do přihlášky zanesly. Těžko říct, na jakém místě bychom jako úřad skončili, kdyby se veškeré podklady vyplnily popravdě,“ zmínil Jiří Mejsnar, nový vedoucí odboru kanceláře primátora.

Ocenění Přívětivý úřad dostávají radnice za rozsah služeb pro občany a tím i míru vstřícnosti vůči veřejnosti. Velký důraz se přitom klade na online služby a také opatření, díky kterým se úřad stává transparentnějším.

Například rozklikávací rozpočet, materiály ze zasedání zastupitelstva, strategické plány rozvoje, územní plány, smlouvy s odkazem na registr smluv, veřejné zakázky a podobně.

„Pokud to rada města schválí, tak ocenění Přívětivý úřad vrátíme. Nicméně věci, které nebyly pravdivě vyplněny, chceme do budoucna zavést. Aktuálně pracujeme na nové podobě webu města, měníme i vzhled tištěného Zpravodaje a počítáme s vydáváním ročenky,“ dodal Zámečník.

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Knihkupec bavil i za okupace, fašisti ho umučili za vtipnou reklamu

Jan Niesner, sokol, učitel a armádní důstojník z Lomnice nad Popelkou. Zahynul...

Horko jako nikdy předtím měli četníci na stanici v Lomnici nad Popelkou 15. března 1939. Když se vrchní strážmistr...

Další z rubriky

Knihkupec bavil i za okupace, fašisti ho umučili za vtipnou reklamu

Jan Niesner, sokol, učitel a armádní důstojník z Lomnice nad Popelkou. Zahynul...

Horko jako nikdy předtím měli četníci na stanici v Lomnici nad Popelkou 15. března 1939. Když se vrchní strážmistr...

Po orkánu zůstaly v lesích Libereckého kraje polomy. Lidé musí být opatrní

Ničivý vítr Březnový orkán Eberhard napáchal v lesích Libereckého kraje velké...

Po březnovém orkánu Eberhard zůstaly v lesích nebezpečné polomy. Neopatrným lidem tam hrozí zranění nebo dokonce smrt....

Polský kurýr havaroval s kradeným vozem, půjde na dva a půl roku do vězení

Kurýr Tomkiewicz (vlevo) před soudem ve společnosti tlumočníka do Polštiny

Za jízdu v kradeném luxusním autě pod vlivem drog míří za mříže další Polák. Jan Emil Tomkiewicz byl u okresního soudu...

Najdete na iDNES.cz