Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

  9:24aktualizováno  11:23
Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické služby je nestíhají uklízet podle běžného plánu. Na pomoc dostanou i vězně. Problémy dělají také zasypaná auta v ulicích.

Město proto vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích, aby se vozy z ulic přesunuly tam a komunikace bylo možné uklidit.

Do práce se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni.

„Z věznice nám slíbili pět lidí na čtvrtek a pátek. Ale je možné, že se ta situace změní, může jich být i víc. Vzaly si je pod křídla technické služby,“ popsala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Podle mluvčí rýnovické věznice Moniky Králové může do terénu vyrazit až dvacítka vězňů. 

„Zatím pomáhají s úklidem areálu nemocnice. Není to ovšem první akce, již jsme odklízeli areál věznice, ve středu jsme zase pomáhali ve Vrkoslavicích s dopravní obslužností,“ říká Králová.

Fotogalerie

Odsouzené musí napřed vybrat komise, do ulic města se tak nemůže dostat každý vězeň. 

„Na místo s nimi jezdí vychovatel nebo dozorce. Záleží na tom, kolik jich tam je,“ dodává Králová. Za odklízení sněhu nemají trestanci žádné peníze.

Kalamitu v Jablonci vyhlásili do víkendu. 

„Krizový štáb se znovu sejde v pondělí ráno v osm hodin ráno. Zatím se bude odklízet, to co jde, a reagovat na aktuální stav posílením techniky,“ přiblížila mluvčí.

„Kalamitní opatření vyhlašujeme zejména z toho důvodu, že za současné situace není možné dodržet časové lhůty schválené plánem zimní údržby na aktuální období,“ vysvětluje statutární náměstek primátora města Jakub Chuchlík. 

Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou v Jablonci až půl milionu korun.

„Náklady rostou zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků na deponie, je ale nutné zajistit bezpečný průjezd a průchod městem,“ říká náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek.

V současné situaci je nutné odklidit sníh zejména z chodníků, aby mohli lidé bezpečně procházet a nevstupovali do vozovky.

Jablonec je podhorským městem, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Za poslední dva dny už napadlo přes půl metru sněhu a stále sněží.

Komplikovaný je zejména úklid sídlišť, kde jsou ulice zablokovány zaparkovanými auty a technika tam často ani neprojede. 

Liberec nedoporučuje vstup do parků

Těžký sníh láme stromy a větvě i na dalších místech Libereckého kraje, hasiči na mnoha místech pomáhají s jejich odklízením.

„Sníh a popadané stromy zablokovaly v Libereckém kraji už několik silnic a na několika místech omezily provoz na železničních tratích v Jizerských horách a Krkonoších. Hlášeny jsou i desítky poruch na vysokém napětí,“ upozorňuje Jan Král z tiskového oddělení Liberce. Město nedoporučuje obyvatelům vstup do parků a lesů.

Výpadek elektřiny uzavřel mateřské školy v Tanvaldu. Rodiče tak nemohli odvést děti do Mateřské školy v ulici Radniční a v ulici U Školky.

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Dokonalý výlet zubačkou přes Jizerky do Krkonoš

Oslavy 110. výročí unikátní ozubnicové trati z Tanvaldu do Sklářské Poreby v...

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede na sever Čech na unikátní horskou dráhu, která se stala technickou...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Najdete na iDNES.cz