Při příležitosti slavnostního nástupu libereckých vojáků a udílení záslužných...

Při příležitosti slavnostního nástupu libereckých vojáků a udílení záslužných medailí IZS dostal ocenění i průvodčí z havarované lanovky na Ještěd Radek Kysela. (11. listopadu 2021) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hejtman ocenil průvodčího, který na Ještědu ubrzdil lanovku s cestujícími

  • 44
Hejtman Libereckého kraje ocenil průvodčího, který na konci října zastavil na Ještědu kabinu lanovky, která se po pádu druhé kabiny řítila k dolní stanici. Průvodčímu Radku Kyselovi udělil Záslužnou medaili I. stupně.

Průvodčí Radek Kysela podle hejtmana Martina Půty pohotově zareagoval, zabrzdil lanovku a okamžitě zahájil evakuaci osob z lanovky. Svojí rychlou reakcí pomohl předejít případné další, větší tragédii.

„Myslím, že udělal přesně, co měl. Protože kdyby se nezachoval rozhodně, tak to neštěstí mohlo mít o hodně větší rozměr, než nakonec mělo,“ uvedl hejtman bezprostředně po předání.

Sám Radek Kysela hovořit o osudném dni odmítl. Jeho hrdinský čin ocenil i ředitel krajských záchranářů Luděk Kramář. „Zachránil spoustu lidských životů a za to mu patří velký dík. Medaile ani slovo nedokáže ocenit ten jeho přístup,“ uvedl Kramář.

Kysela zároveň obdržel medaili Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, kterou uděluje ředitel krajských hasičů. Tím je v současné době Jan Hadrbolec. Podle něj Kysela postupoval vysoce profesionálně, s jistotou a rozvahou při mimořádné události při pádu kabiny lanovky a provedl záchranu většího počtu pasažérů z kabiny lanovky na zem.

Ocenění Kysela obdržel při příležitosti slavnostního nástupu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec ke Dni válečných veteránů a udílení záslužných medailí IZS.

K neštěstí, při kterém zemřel průvodčí z druhé kabinky, došlo na Ještědu 31. října.  Jedna ze dvou kabin lanovky se zřítila na zem v neděli kolem půl druhé odpoledne. Pád ze třicetimetrové výšky nepřežil průvodčí, který v ní jako jediný směrem dolů jel. Druhá kabina, ve které cestovalo čtrnáct pasažérů, se díky pohotové reakci snesla k dolní stanici lanovky.

Pasažéry museli hasiči a záchranáři evakuovat ze zhruba patnáctimetrové výšky. Někteří cestující slanili, jiné snesla dolů plošina. 

Podle vyjádření manažera Českých drah Tomáše Mohra došlo k destrukci tažného lana. Zjistit, proč se tak stalo, ovšem potrvá nejméně půl roku. Řadu měsíců potrvá podle drah také znovuzprovoznění lanovky, která následující den měla projít pravidelnou údržbou.

Policisté zatím o příčinách nehody nechtějí spekulovat, událost ale vyšetřují s podezřením na spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Sháníme svědky události, aby se nám přihlásili. Pomůže to vyšetřování,“ uvedl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. 

Drážní inspekce vyzvala, aby jí lidé posílali detailní fotografie kabin lanovky na Ještěd. Snímky, které pořídili pasažéři před tragickou událostí, by mohly pomoci při vyšetřování.

Inspekci zajímají především detailní snímky vnějšku lanovky. „Drážní inspekce v souvislosti se šetřením mimořádné události na lanové dráze žádá veřejnost, aby jí poskytla případné fotografie exteriéru jakékoliv z kabin pořízené na krátkou vzdálenost. A to zejména fotografie jejich uchycení k tažnému lanu, závěsů, běhounů, vodicích kladek, lan samotných a podobně,“ uvedl Matěj Pluhař z Drážní inspekce.

Podle něj by snímky měly pocházet nejpozději od začátku září letošního roku až do dne, kdy se jedna z kabin zřítila na ještědský svah. Lidé mohou fotografie zasílat na e-mail matej.pluhar@dicr.cz.