Okolnostmi pádu lanovky se zabývají policisté a žádají nevyslechnuté svědky, aby se jí ozvali na linku 158.
„Událost mohu potvrdit, jedná se o pád kabinové lanovky, která jela směrem dolů z Ještědu. Naštěstí v ní byl jen jeden člověk, který utrpěl zranění neslučitelná se životem. Náš lékař konstatovat smrt,“ řekl iDNES.cz mluvčí záchranné služby Michal Georgiev.
Druhá kabinka byla v tu chvíli standardně na cestě nahoru. Z ní se evakuovalo čtrnáct lidí. „V zázemí horské služby byli ošetřeni a vyšetřeni našimi zaměstnanci jak z řad záchranářů, tak interventů a psychologů. S nimi ještě pracují, protože viděli pád té kabinky,“ dodal Georgiev.
Úmrtí potvrdila i policie na svém twitterovém účtě.
„Ve 13:30 jsme přijali oznámení o pádu jedné kabiny lanové dráhy na Ještěd. V současné chvíli tam probíhají evakuační a záchranné práce, na místě jsou složky integrovaného záchranného systému,“ řekl iDNES.cz mluvčí policie Vojtěch Robovský.
Podle policie kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky a je zdemolovaná. Hasiči podle mluvčího Davida Kořínka evakuovali posádku druhé kabiny z výšky 15 metrů.
S evakuací začal před příjezdem hasičů průvodčí kabiny. „Kabina je zařízena vybavením pro evakuaci osob, průvodčí jsou proškolení, je tam poklop v podlaze a naviják na spouštění dolů plus postroj,“ řekl Kořínek. Hasiči se k evakuaci připojili s žebříkem. Zhruba po dvou hodinách zásah ukončili.
Se záchranou lidí z druhé kabiny lanovky také pomohla lezecká skupina hasičů, z Prahy jim na pomoc vzlétla další skupina hasičů-lezců. Ta ale byla během letu odvolána.
Záchranáři ošetřili i jednoho zaměstnance Českých drah, který měl psychické obtíže. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle Georgieva vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.
„Je nám velice líto, že k této tragické události došlo, a chceme vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým po našem kolegovi. Zároveň bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na evakuaci cestujících z druhé kabiny a postarali se o jejich přesun do bezpečí,“ uvedl za České dráhy mluvčí Petr Šťáhlavský.
Denně se podle Šťáhlavského provádí vizuální prohlídka zařízení s vyzkoušením bezpečnostních prvků a každé pondělí pravidelná údržba zaměřená na odstranění případných závad, mazání zařízení a další drobné opravy. Kontroly u menších lan, tažného a přítažného, se provádí každé dva roky. Poslední proběhla v listopadu 2020, další znalec doporučil na listopad 2022.
Lidé z druhé kabiny jsou v šoku a dle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty jsou v péči psychologů. Na Twitteru hejtman vyjádřil soustrast pozůstalým.
Půta vyzval k rychlému vyšetření nehody. Celou tragickou událostí se zabývá Drážní inspekce.
„Kolegové z pražského územního inspektorátu vyráželi na místo a budou provádět vyšetřování na místě mimořádné události,“ řekl iDNES.cz mluvčí Martin Drápal.
O nehodě byl informován ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Jedna kabina spadla, zemřel v ní jeden člověk. Pravděpodobně je to průvodčí. Ve druhé kabince se podle posledních informací od hasičů povedlo všechny evakuovat. Tam by to mělo být snad všechno v pořádku, ale nemám ještě detailnější informace,“ řekl iDNES.cz.
Příčina pádu kabiny se bude nyní vyšetřovat. Podle Havlíčka to bude trvat týdny.
Lanová dráha měla projít podzimní revizí
Od pondělí byla naplánovaná odstávka lanové dráhy kvůli údržbě. Lanovka měla být podle webu Českých drah znovu v provozu 13. listopadu.
Na možnost pádu lanovky se dle ČTK složky IZS pravidelně připravují, ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.
Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Je v majetku Českých drah. V loňském roce vyvezla na vrchol 211 tisíc lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení. Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.