Lanovka na Ještěd stojí, vzhůru k vysílači ji požene nový motor

  18:28aktualizováno  18:28
Kabinová lanovka na Ještěd se v pondělí zastavila. A nepojede do 20. června. V její strojovně se dějí velké věci. Takzvané Ward Leonardovo soustrojí, které dráhu 44 let pohání, nahradí modernější systém. Jde o jednu z největších rekonstrukcí v historii.

Nejznámějším vynález Harryho Warda Leonarda ve strojovně na Ještědu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Změní se toho opravdu hodně. Od roku 1975 je v provozu Ward Leonardovo soustrojí, což je zjednodušeně řečeno pohon poháněný stejnosměrným elektrickým proudem. To je střídavý motor se stejnosměrným dynamem a budičem a ten dále pohání stejnosměrný motor o výkonu 204 kilowattů. Tyto stroje se vymění za asynchronní střídavý motor,“ vysvětluje Vladimír Štěpán, přednosta lanovky na Ještěd. 

Podle přednosty je současné letité zařízení již na hraně životnosti. „Když něco používáte čtyřicet let, tak se samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost poruchy. Už jsme tu měli nějaké závady, ale byly spíše drobného charakteru,“ upozorňuje Štěpán.

Část vybavení půjde do muzea

Kromě výměny soustrojí, které v minulosti pohánělo též například lanovku na pražský Petřín či na Lomnický štít ve Vysokých Tatrách, se vymění také řídící pult u strojníka a v kabině lanovky. „Tyto věci pak budou sloužit jako exponáty v muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka,“ dodává Štěpán. 

Pro obsluhu lanovky bude nový systém jednodušší. „Odpadnou různé složitosti, jako že tady máme několik rozvaděčů, spoustu kabelů. Teď se to bude dát ovládat nějakým softwarem. Nyní se vám mohly porouchat čtyři věci a tady u toho to bude jedna,“ doplňuje přednosta lanovky. 

Nově se bude i komunikovat mezi dolní a horní stanicí dráhy. „Doteď tady fungoval přenos telefonního signálu do kabiny vedený po lanu. Teď se to nahradí bezdrátovým přenosem. Půjde o princip vysílačky,“ prozrazuje Štěpán.

Nejbližší lanovka vyjede až na konci dubna

Podobnou delší odstávkou lanovka prošla v roce 1993. Tehdy byla mimo provoz téměř tři měsíce. V té době sem dráhy umístily řídící automat, který funguje dodnes, ale nahradí ho novým. 

„Delší odstávky byly i v letech, kdy se popouštěla nosná lana. To bylo naposledy v roce 1997. V roce 2011 se zase vyměňovala nosná lana a odstávka trvala po dobu šesti týdnů,“ odhaluje Vladimír Štěpán. 

Cestující toho však po rekonstrukci mnoho nepoznají. I rychlost lanovky zůstane stejná. Nyní jezdí rychlostí 10 metrů za sekundu, což je 36 kilometrů za hodinu. 

Návštěvníci libereckého magnetu si ale budou muset dát do těla. Anebo se alespoň přiblížit k vrcholu díky sedačkové lanovce na Skalku. „Po dohodě s Českými dráhami rozšiřujeme její provoz, a to o svátcích a pak také v květnu a červnu. Momentálně má ovšem pravidelnou jarní odstávku a v plném provozu bude opět 19. dubna,“ říká manažerka Ski areálu na Ještědu Renata Balašová. Od lanovky ale musí lidé ještě přibližně dvacet minut ujít do cíle. 

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Najdete na iDNES.cz