Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jablonecká koalice čelí nařčení z cenzury, nezveřejnila článek opozice

  10:42
Cenzura na stránkách Jabloneckého měsíčníku? Anebo demokratické rozhodnutí redakční rady? V Jablonci doutná polemika o tom, proč nebyl v březnovém čísle radničního zpravodaje otištěn článek opozičního zastupitele Jakuba Macka (Společně pro Jablonec).

Jablonec nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Opozice tvrdí, že ve zpravodaji jablonecké radnice vládne cenzura a jsou umlčovány kritické názory na vedení města. To takový postoj odmítá a brání se, že neotištěný článek by měl být kvůli polopravdám a hrubostem přepracován.

Jeho tématem bylo odložení výstavby dopravního terminálu a prodloužení tramvajových kolejí do centra města.

Macek ve článku například píše: „Vedení města hned po svém nástupu odložilo na neurčito prodloužení tramvajové trati do centra a teď se chystá ukončit i výstavbu terminálu spojeného s parkovacím domem – prý jen v tomto programovacím období EU. Přitom jde o dva největší rozvojové projekty od revoluce a není jasné, zda na ně půjde v budoucnu získat jakoukoli dotaci, natož takto vysokou (...) Může za tím být i snaha o to, aby zbylo na dotace a půjčky pro spřátelené subjekty a na předvolební dárečky pro jablonecké voliče...“

Podle Macka jde o nepřijatelnou cenzuru. „Nárok na zveřejnění názoru v radničním zpravodaji dává zastupitelům tiskový zákon. Chápu, že pro koaliční ODS, ANO a SLK je nepříjemný můj kritický článek o pozastavení výstavby terminálu a prodloužení tramvajové trati do centra, díky čemuž do Jablonce nepřiteče téměř čtyři sta milionů. To jim ale nedává právo rozhodovat, jaké názory smí zaznít v Jabloneckém měsíčníku, který nemá být jen hlásnou troubou lidí ve vedení města,“ říká opoziční zastupitel.

Macek: Koalice zvolila nejhorší způsob

Je také přesvědčen, že dotčený jeho článkem se může cítit jen ten, kdo ví, že má máslo na hlavě.

„Politická kultura nula, svoboda slova nula, dodržování zákonů nula, alespoň na jablonecké radnici. Pokud koalice cítila potřebu uvést cokoli na pravou míru, mohla jako obvykle hned pod mým článkem reagovat. Zvolila ale ten nejhorší způsob. Den před odesláním dat do tisku se s neurčitými výhradami ozval Petr Vobořil, který se týden předtím nedostavil na jednání redakční rady. K němu se v diskuzi ochotně přidali ostatní koaliční zástupci i opoziční Pavel Žur. Neexistuje však žádné usnesení a nedostal jsem žádné odůvodnění a návod, proč a jak mám svůj článek upravit, natož žádost o přepracování. Primátor na moji žádost o přezkoumání rozhodnutí redakční rady jen formálně odpověděl, že rozhodla v souladu se statutem Jabloneckého měsíčníku,“ dodává Jakub Macek.

O cenzuře hovoří také Vladimír Opatrný z opoziční České pirátské strany, který je členem redakční rady měsíčníku. 

„Jakub Macek text do rubriky Názory zastupitelů odeslal v řádném termínu. Členové rady města za neuvěřitelných okolností rozhodli o tom, že článek nevyjde. A to do doby, dokud nebude přepracován. Pro pochopení této orwellovské zápletky to lze shrnout i takto: názor zastupitele zaslaný do radničního časopisu nebude otištěn v rubrice Názory zastupitelů, jelikož obsahem nevyhovuje náměstkům a členům rady města. Redakční rada přitom článek desátého února vzala na vědomí a nikdo nerozporoval jeho zveřejnění. Devatenáctého února, několik hodin před odesláním celého čísla do tisku, byl však příspěvek panem Vobořilem označen za neakceptovatelný a panu Mackovi doporučeno, aby si pro svůj názor zastupitele našel jiný typ média,“ popisuje Opatrný.

Podle něj měli ti, co s obsahem textu nesouhlasí, devět dnů na vypracování reakce, kterou by se s argumenty Jakuba Macka vypořádali důvěryhodným způsobem. „Ta by byla otištěna ve stejném čísle. Namísto toho se shodli na tom, že zabrání publikování příspěvku. Je to trapné a nedůstojné, ale dobře to ilustruje smýšlení radních a náměstků,“ doplnil Opatrný.

Články nikdo neselektuje, tvrdí mluvčí

Mluvčí radnice Jana Fričová a taktéž členka redakční rady měsíčníku vzkazuje, že rozhodně nikdo články opozičních zastupitelů v tomto periodiku neselektuje.

„Pouze oslovíme napadeného náměstka či resort k odpovědi. V tomto případě to ale bylo jiné, ozval se člen redakční rady Petr Vobořil, že text je v některých místech hrubý a urážlivý. Na mysli měl titulek či odstavec hovořící o dotacích a dárcích pro spřátelené subjekty. Podle něj je také nepravdivý. Město totiž nezastavilo projekt výstavby terminálu, pouze jej odložilo, a už vůbec nezastavilo projekt prodloužení tramvajové trati, který je projektem DPMLJ,“ vysvětluje Fričová. 

„Pan Vobořil proto požádal pana Macka, aby článek přepracoval. K jeho vyjádření se připojili další čtyři členové redakční rady, hlasování proběhlo prostřednictvím e-mailové pošty s výsledkem pět proti dvěma pro uveřejnění, dva se zdrželi. Proto se postupovalo dle Statutu Jabloneckého měsíčníku, v němž se píše, že v případě pochybnosti o zařazení určitého materiálu či inzerátu rozhoduje o návrhu nadpoloviční většina všech členů; přezkoumat takové rozhodnutí o zařazení či nezařazení určitého materiálu do obsahu měsíčníku může primátor města. Podle zákona musí být příspěvek zastupitele zveřejněný, vydavatel však na zveřejnění má čas tři měsíce od doručení příspěvku a nemá povinnost odklad zdůvodnit.

Proti uveřejnění článku hlasovali Petr Vobořil (SLK), David Mánek (ANO),“ Petr Roubíček (ODS), Milan Kouřil (ANO) a Pavel Žur (Nová budoucnost). Pro zveřejnění byli zmíněný Vladimír Opatrný a Petr Klápště (Společně pro Jablonec). Dva členové rady se hlasování zdrželi.

Polopravdy a spekulace

Náměstek primátora Petr Roubíček říká, že má radniční periodikum poskytovat relevantní, objektivní a vyvážené informace o činnosti místní samosprávy, o provedených a plánovaných investicích a aktivitách, o činnosti spolků, sdružení či sportovních oddílů. 

„Objektivní, relevantní, vyvážené, a hlavně dobře ověřené informace však článek pana Macka neobsahuje. Naopak, dotyčný pracuje s dohady, polopravdami a spekulacemi. A co víc, napadá a uráží, neboť právě toto je rétorika některých současných politiků: napadající, urážlivá, mající jediný cíl – nespolupracovat na rozvoji města, ale vyvolávat konflikt mezi zastupiteli i obyvateli. A to máme ještě více jak rok do komunálních voleb. Slova o předvolebních dárečcích pro voliče, možnost dotací a půjček pro spřátelené subjekty – to je víc než jen urážlivé, to už je téměř žalovatelné,“ myslí si Roubíček.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie vyšetřuje vraždu v Semilech. Mladého muže zabila partnerka

15. června 2024  22:04

Policisté v Semilech vyšetřují vraždu, při níž v pátek večer přišel o život mladý muž. Podle...

Rychlost tu porušil každý dvanáctý řidič, na přísný radar nově upozorní cedule

11. června 2024  19:05

Během dvou měsíců jediný radar v Liberci změřil neuvěřitelných 20 tisíc hříšníků. Zařízení na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srna skočila cyklistovi za jízdy do náruče, zraněný muž letěl do nemocnice

10. června 2024  11:34

Kuriózní dopravní nehoda se přihodila cyklistovi na Semilsku. Při jízdě na kole mu do náruče...

Žena před menstruací není „hysterická kráva“, míní výrobkyně ekopomůcek

16. června 2024  7:18

Menstruační kalíšky, kalhotky nebo i plavky. Ačkoliv je takové zboží na trhu již dlouho, ve vnímání...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Naděje z kraje se chystají na olympiádu mládeže, vlajku ponese medailistka ze Soči

17. června 2024  10:38

Mladé sportovní naděje z Libereckého kraje budou zářit na Letní olympiádě dětí a mládeže v nových...

Žena před menstruací není „hysterická kráva“, míní výrobkyně ekopomůcek

16. června 2024  7:18

Menstruační kalíšky, kalhotky nebo i plavky. Ačkoliv je takové zboží na trhu již dlouho, ve vnímání...

Policie vyšetřuje vraždu v Semilech. Mladého muže zabila partnerka

15. června 2024  22:04

Policisté v Semilech vyšetřují vraždu, při níž v pátek večer přišel o život mladý muž. Podle...

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...