Výstava poprvé ukazuje kompletní sérii sta Kolářových milostných koláží

  17:47aktualizováno  17:47
Unikátní ucelený cyklus koláží známého experimentálního výtvarníka Jiřího Koláře z jeho pobytu v Západním Berlíně je po téměř 40 letech v Česku. Přesně sto ženských aktů, zpracovaných originální technikou muchláže a inspirovaných milostnou lyrikou, vystavuje až do poloviny listopadu pražská Galerie Zdeněk Sklenář.

Jiří Kolář, ze souboru 100 variací na téma Písně písní (1979, muchláž) | foto: Galerie Zdeněk Sklenář

V pražské Galerii Zdeněk Sklenář v těchto dnech probíhá výstava s názvem Akt. Tvoří ji unikátní ucelená série papírových koláží Jiřího Koláře, které vytvořil během svého ročního stipendia v Západním Berlíně v roce 1979.

Fotogalerie

Soubor přesně sta variací na téma Písně písní vychází z židovsko-arménské sbírky milostných textů Zpěv Šalamounův. Známý český básník, dramatik a později experimentální výtvarník Kolář zpracoval svou originální technikou muchláže vždy stejný snímek. Jeho autorem je německý fotograf Werner J. Hannappel.

V Kolářově díle je tento cyklus ženských aktů výjimkou, neboť pro své koláže jen zřídka používal aktuální fotografie. Od svého vzniku se celý soubor nacházel v Německu, a tak je na domácí scéně k vidění vůbec poprvé.

Jiří Kolář (1914 – 2002) se nejprve prosadil jako básník. Zabavený rukopis sbírky veršů, prózy a deníkových záznamů Prométheova játra byl tehdejším politickým režimem vyhodnocen jako politický pamflet a jeho autor strávil devět měsíců ve vyšetřovací vazbě. Později, v průběhu let šedesátých, Kolář začal prezentovat svou výtvarnou tvorbu.

Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž přenesl experimentátorské přístupy z poezie. Vytvořil desítky rozmanitých technik od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Vizuální umění tak výrazně obohatil nejen o nové ojedinělé techniky, ale také o principy básnické hravosti.

Kolář patřil k prvním signatářům Charty 77 a byl známý i jako mecenáš. Až do své emigrace v roce 1980 morálně i finančně podporoval mladé a především nemajetné české výtvarníky a spisovatele. Jeho manželkou byla neméně známá výtvarnice Běla Kolářová (1923 - 2010).

Výstavu v Galerii Zdeněk Sklenář v pražské Salvátorské ulici si lze prohlédnout od čtvrtka do soboty (13 - 18 hodin) až do 17. listopadu 2018.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz