Národní galerii dočasně povede Anne-Marie Nedoma. Vznikne garanční rada

  12:50aktualizováno  13:40
Národní galerie je od dubna bez generálního ředitele. Ministr kultury Lubomír Zaorálek ve čtvrtek oznámil, že instituci dočasně povede ekonomka Anne-Marie Nedoma, než do funkce nastoupí nový šéf. Kritéria jeho výběru stanoví nově vzniklá garanční rada vedená architektem Josefem Pleskotem.

Zaorálkovým přáním je, aby Nedoma i nově vzniklá rada připravila galerii co nejlépe na příchod nového ředitele. Zároveň má ambici, aby garanční rada do budoucna dokázala lépe vyřešit otázku směřování a charakteru Národní galerie, tak aby se neproměňovala pokaždé s novým vedením.

Původní výběrové řízení na pozici generálního ředitele Národní galerie, které vypsal Antonín Staněk, Zaorálek po nástupu do funkce zrušil. Anne-Marie Nedoma by měla galerii stabilizovat zejména po finanční, organizační a personální stránce do doby, než z plánovaného konkurzu vzejde generální ředitel.

„Moje poslání bude orientováno na přípravu fungující instituce. Chci připravit pro nového ředitele galerii, která bude podporou pro jeho působení a dlouhodobější vizi,“ oznámila Nedoma.

Fotogalerie

Ekonomka a personalistka Anne-Marie Nedoma vystudovala pražskou Vysokou školu ekonomickou, pracovala v Gallup Organization, Nestlé, Reader’s Digest nebo jako poradkyně pro GDPR na ministerstvu zahraničí. V letech 2014 až 2018 vedla Karmelitánské nakladatelství.

Nedoma měla ke kultuře blízko i jako členka skupiny, kterou v roce 2001 sestavil tehdejší ministr kultury Jiří Besser a která se zabývala budoucností Státní opery Praha a Národního divadla. Opera se nakonec stala součástí ND. V minulosti zasedala i ve správní radě Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli. Nedoma je manželkou Petra Nedomy, současného ředitele Galerie Rudolfinum.

Garanční rada, jejíž členy vybral sám ministr Zaorálek, bude mít deset členů. Kromě Josefa Pleskota v ní zasedne Jiří Machalický, zakladatel Centra pro současné umění DOX Leoš Válka, ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková nebo šéfové vybraných krajských galerií. 

Do hotového výstavního plánu podle Zaorálka nebude Nedoma ani garanční rada nikterak zasahovat. Do budoucna by pak rada mohla periodicky vyhodnocovat činnost Národní galerie - podle ukazatelů kvalitativních i kvantitativních. Nejprve je však potřeba je definovat.

Antonín Staněk se rozhodl původního ředitele instituce Jiřího Fajta odvolat v dubnu kvůli závažným hospodářským pochybením. Jeho rozhodnutí však okamžitě zpochybnili zástupci politické i umělecké scény. Vznikla petice za Staňkovo odvolání. Jiřího Fajta se mezitím zastali šéfové nejvýznamnějších galerijních institucí po světě včetně pařížského Centre Pompidou nebo Metropolitního muzea umění v New Yorku.

Staněk, který podal demisi na konci května, v den odvolání Fajta pověřil řízením Národní galerie ekonoma Ivana Morávka.

Kromě Jiřího Fajta Staněk odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Konkurz na nového šéfa Zaorálek po nástupu do funkce ministra kultury taktéž zrušil a na začátku září oznámil, že jmenuje ředitelem Ondřeje Zatloukala, dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane odvolaný Soukup.

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Padne tuzemský rekord? Kokoschkova slavná pražská veduta jde do aukce

Rekordmanem na tuzemském trhu s výtvarným uměním se může stát mistrovský obraz Oskara Kokoschky. Dílo nazvané Praha –...

Panoráma Prahy nebude takové věčně. I Londýn tím prošel, řekla Jiřičná

Architektka Eva Jiřičná letos oslavila 80. narozeniny, rozvířila debatu nad návrhem nové žižkovské zástavby, podepsala...

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

Najdete na iDNES.cz