Stanislav Diviš

Stanislav Diviš, Dva světy - Noční chodec | foto: Východočeská galerie v Pardubicích

Nadešel čas zúčtování

Výhodou české výtvarné scény je fakt, že když nestihnete vytouženou výstavu v jednom městě, o pár měsíců později máte šanci v jiném. A u nás je všude blízko.

TIP TÝDNE
Stanislav DivišV pardubické Východočeské galerii výtvarného umění se do 27. listopadu konají retrospektivní výstavy dvou předních českých výtvarníků Stanislava Diviše a Jiřího Davida.

Malíř Stanislav Diviš (1953), kdysi člen skupiny Tvrdohlaví a frontman rockového big bandu Krásné nové stroje, dnes vedoucí ateliéru malby na VŠUP v Praze, bilancuje vůbec poprvé, přičemž aktuální výstava se již konala v prostorách klatovské Galerie U Bílého Jednorožce. 

Jako jeden z prvních ve své práci používal postmoderní principy a jeho obrazy s archaickými motivy patří ke klíčovým dílům 80. let. Od roku 1988 rozvíjel svůj koncept vědeckého realismu. Posledních několik let malířsky parafrázuje zcela jiné vzory - dětské kresby.

Jiří David při on-line rozhovoru v redakci iDNES - foto 1Výběrová výstava Jiřího Davida, je naopak předzvěstí připravované autorovy retrospektivy. David pracuje v různých médiích od malby, přes fotografii, konceptuální fotografii (z ní se proslavily zejména dvojportréty Hidden Image – Skryté podoby a série plačících politiků), až po instalace a světelné neonové objekty (Srdce nad Pražským hradem).

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
František SkálaV českokrumlovském Egon Schiele Art Centru se do 5. listopadu konají hned tři zajímavé výstavy. Rozsáhlá přehlídka Expresionismus v estonském umění (1900 - 1930) s více jak dvěma sty exponáty představuje nejvýznamnější umělce estonského expresionismu jako byli Eduard Wiiralt, Nikolai Triik, Ado Vabbe, Konrad Mägi, Märt Laarman, Jaan Vahtra či  Aleksander Tassa.

Reprízy se dočkala veleúspěšná pražská přehlídka hravého i vážného díla Františka Skály (1956), jednoho z nejvýznamnějších a nejzajímavějších českých umělců. Trojici uzavírá působivá světelná instalace thaiwanského umělce Chun-Sen Yanga (1972).

CO SE DĚJE
Stětí sv. JakubaČeská gotika v New Yorku. Moravská galerie v Brně se podílí na výstavě Prague, the Crown of Bohemia 1347–1437, která se koná ve slavném newyorském Metropolitním muzeu do 3. ledna 2006, zápůjčkami ze svých sbírek. Zapůjčila dva deskové obrazy Mistra tzv. Rajhradského oltáře – Stětí sv. Jakuba a Nesení kříže, kasuli, přenosný oltářík a čtyři vitráže. Newyorskou  výstavu po skončení přebírá Obrazárna Pražského hradu, a to v termínu od 16. 2. do  21. 5. 2006. - více zde

Noví Rembrandtové. Nizozemští odborníci objevili čtyři nové obrazy slavného holandského mistra Rembrandta. Oznámil to deník De Volkskrant. Experti dospěli k závěru, že jde o originální díla slavného malíře ze 17. století. Obrazy byly objeveny při restauraci jiného Rembrandtova díla - Studie ženy s bílou čapkou - a byly původně považovány jen za kopie nebo práce jeho žáků. Ukázalo se však, že jde o mistrovy vlastnoruční studie ke známým velkým kompozicím.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Milan KnížákPrůřezový Knížák. V Moravské galerii v Brně končí 9. října retrospektivní výstava tvorby Milana Knížáka, která je průřezem všemi výtvarnými médii a obory, do nichž autor svou mnohostrannou tvorbou zasáhl. Výběr zahrnuje od návrhů nábytku, oděvů, architektury, šperků přes dokumentace akcí a happeningů vše až po sochy a obrazy. Výstava se koná ve spolupráci s Egon Schiele Art Centrem.

Rakušané 19. století. V jihlavské Oblastní galerii vysočiny končí 2. října výstava rakouského malířství 19. století, která představuje kolekci 62 obrazů vybraných z jihomoravských muzejních, galerijních a zámeckých sbírek a zároveň je jakýmsi přehledem žánrového a slohového rozvrstvení umění daného období - s výjimkou závěru století, kdy se rozvíjejí souběžně nejrůznější výtvarné proudy.