Český emigrant fotil Madonnu. Za třicet dolarů

  0:30aktualizováno  0:30
V chebské Galerii 4 vystavil fotograf Martin Schreiber sérii aktů. Modelem mu stála Madonna, když jí bylo jedenadvacet.

Madonna několikrát nafotila docela odvážné snímky. U zpěvačky platí, že čím je starší, snaží se být cudnější. Výjimkou jsou snad jen její pořád mladší milenci. Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografovi Martinu Schreiberovi - New York, 1979 | foto: Martin Schreiber

Přenesme se o devětadvacet let zpátky. Český emigrant Martin Schreiber vede fotografický ateliér v New Yorku. A tamtéž se budoucí popová hvězda Madonna snaží vydělat pár desítek dolarů. A tak se jednoho dne setkali.

Jedenadvacetiletá dívka přišla, aby se z ní na chvíli stala modelka před Schreiberovým objektivem. Dostala tehdy třicet dolarů a nebránila se za ně na fotografiích provokovat svojí nahotou. Ostatně, nebylo to naposledy, velkou část svojí kariéry na provokaci a odvážném oblečení postavila i v době, kdy už její písně okupovaly hitparády.

Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi

Nikdo, ani Martin Schreiber, nemohl v onom roce 1979 počítat s tím, že právě nafotil snímky budoucí královny pódií. Přesto negativy uchoval. A dnes je vystavuje, nyní poprvé v rodném Česku. Jeho syrové i něžné akty jsou ode dneška k vidění v chebské Galerii 4.

"Byla to obyčejná modelka"
Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi"Tu holku přece znám, mám její akty!" blesklo hlavou Schreiberovi, když v roce 1985 spatřil titulní stranu časopisu Time. Díval se na tvář Madonny, která krátce předtím vydala své průlomové album Like a Virgin. Když s ní však Schreiber udělal sérii černobílých aktů ve školním ateliéru New School/Parsons v New Yorku, který vedl, neměla ani cent, disponovala podle něj pouze svou hezkou tváří a křivkami.

"Přišla jako modelka, vydělávala si tak. Byla to jednoduchá cesta k penězům na to, co ty dívky opravdu chtěly dělat. Dostávaly tak třicet dolarů asi za hodinu a půl pózování pro celou třídu. Nebyly to v té době špatné peníze. Datum si pamatuju přesně – bylo to 12. února 1979," vypráví Schreiber.

Před titulní stránkou v Timu vyšla Madonnina fotka i na titulu časopisu Interview, který založil Andy Warhol. "Popřemýšlel jsem, poradil se s právníkem a nabídl jsem fotky časopisu Penthouse. Jednal jsem tehdy se samotným jeho šéfem Bobem Guccionem. Udělal mi nabídku, znovu jsem zapřemýšlel a zavolal také do Playboye. I tam měli zájem, hned mi poslali limuzínu a sdělili částku, za kterou jsou ochotní fotky koupit. Nakonec jsem se rozhodl pro Playboy. Byl prestižnější," vzpomíná Schreiber. Čtyři fotografie vyšly ještě v roce 1985.

. Madonna na turné 2008

Start šňůry: S Hitlerem, Lennonem a Obamou za zády - VÍCE ZDE

Madonna přibalila 120 pudřenek a chiropraktika - VÍCE ZDE

Zpěvačku na francouzské zastávce zradila technika - VÍCE ZDE

Od té doby využil akty ještě mnohokrát ke komerčním účelům a několikrát je také vystavoval. U prestižního nakladatelství Taschen mu vyšla v roce 1990 kniha Madonna Nude 1979, která je dodnes k mání. Fotografie poskytl i firmě CondoMania pro obaly prezervativů. A co na to zpěvačka? "Několikrát jsem se snažil kontaktovat její management, ale nikdy nepřišla žádná odezva," říká Schreiber.

Právníci Madonny se při prodeji aktů výrobci kondomů snažili fotografa zastavit. Schreiber však soud vyhrál, když předložil smlouvu zaručující neomezená práva na publikování snímků. "Zalekl se i galerista v Paříži, kde jsem měl vystavovat. Chtěl souhlas Madonny. Ale to není možné," podotýká Schreiber.

Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi

V médiích se v té souvislosti objevují rozporuplné reakce Madonny od totálního nesouhlasu až po hrdá prohlášení, že jí fotografie vůbec nevadí. Není divu, sama vydala hned několik projektů se silně erotickým podtextem – S Madonnou v posteli, Erotica, Sex a další.

Fascinace světem kovbojů
Expozice v chebské Galerii 4 však Martina Schreibera neukazuje jen jako fotografa jediného slavného okamžiku. Do protikladu se syrovými černobílými akty jsou tu postavené dokumentární cykly o životě kovbojů v Severní i Jižní Americe.

"Přišlo mi zajímavé postavit symbolicky do kontrastu svět mužů a svět žen. Ale také, když si vzpomenu na první filmové westerny, ty přicházely v podstatě ve stejné době, jako se v kinech objevovala první lehká erotika," říká ředitel Galerie 4 Zbyněk Illek.

Jedenadvacetiletá Madonna pózuje za peníze fotografu Martinu Schreiberovi

Podobně zdůvodňuje svou fascinaci světem kovbojů i Martin Schreiber. "Jako kluk jsem samozřejmě westerny miloval. V roce 1982 se mi podařilo vydat knihu fotografií, které předcházelo osmnáct měsíců, které jsem strávil v koňském sedle a prací na farmách v Texasu, Oklahomě a Novém Mexiku," říká Schreiber. "Vstával jsem s kovboji ve čtyři ráno, bydlel s nimi, snažil jsem se, aby mě vzali mezi sebe."

K vydání knihy ho tehdy inspiroval slavný minimalistický fotograf Ralph Gibson, finančně mu pomohlo vítězství v soutěži agentury Black Star. Kovboje a gauchos fotil také v Chile, Mexiku a Argentině, například na zakázku německého časopisu Stern. "Slíbili mi osmnáct stran ve vánočním čísle. Ale když jsem přijel do Hamburku, dozvěděl jsem se, že šéfredaktor vyhodil člověka, který psal text."

Martin Schreiber se zabývá dokumentem, ale fotí také portréty hvězd – v Čechách například Aňu Geislerovou či Jana Zrzavého. Ukázky dalších jeho prací lze vidět na internetové stránce www.martinhmschreiber.com.

. Martin Schreiber

Začal fotkami růží a v armádě

Neobyčejně dramatický je i Schreiberův život. Emigroval v roce 1952. "Naše rodina měla velké hospodářství – pět tisíc hektarů, otec byl kapitánem české armády a navíc žid, zbytek rodiny byli katolíci. Po nástupu komunistů v roce 1948 jsme samozřejmě o všechno přišli. Otec mě s matkou poslal do zahraničí, zařídil vše potřebné a přijel za námi," vzpomíná Schreiber. Od roku 1989 už nežije ve Státech, vrátil se do Evropy, usídlil se na venkově poblíž Paříže. "Mám ve Francii syna, vždy jsem také toužil po velkém domě s prostorem pro tvorbu."

Fotografovat začal kolem roku 1962. "Otec mi z Japonska přivezl malý fotoaparát Yashica Lynx 1000. Fotil jsem například růže na otcově zahradě, sám jsem si fotky také vyvolával."

Růže potom poslal do soutěže. "Vyhrál jsem třetí cenu a spolu s ní jsem dostal asi patnáct dolarů. Za pár let jsem narukoval do armády. Dali mi na výběr, jestli chci do Vietnamu, nebo absolvovat jejich školení. V nabídce byl i fotolaborant. Pak mě poslali do Stuttgartu, kde jsem začal fotografovat. Měl jsem k dispozici přístroje, pomalu jsem se učil. Ale byl jsem dost nesmělý, těžko se mi fotili lidé na ulici. Nicméně jsem tak pomocí fotoaparátu začal poznávat svět. Foťák mi dával jakousi ochranu proti společnosti," vzpomíná Schreiber.

A jak se ocitl v Chebu? "V Čechách jsem zatím vystavoval samostatně jen jednou, v roce 1993 v Praze. Galerii 4 mi před nedávnem doporučila známá z Bretaně," říká. Dnes už se Martin Schreiber nevěnuje jen fotografii, jeho umělecký záběr je daleko širší – vytváří objekty, instalace, maluje. Chebská výstava potrvá do konce září.


Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz