Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

  17:58aktualizováno  17:58
Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný britský výtvarník Joe Tilson, v 60. letech významný představitel pop artu. Dílo, jehož obdobnou verzi má ve své pražské rezidenci britský velvyslanec, nabídne ve své dubnové aukci pražská společnost Adolf Loos Apartment and Gallery.

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž) | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Žijící britský umělec Joe Tilson (*1928) vytvořil slavnou koláž Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 rok po Palachově činu. Dle výtvarníka je nutné si připomínat Palachovu oběť nejen kvůli československé historii, ale také jako upomínku toho, že v mnoha zemích lidé stále musí bojovat o svobodu.

Fotogalerie

Dílo o rozměrech 103 x 70,5 cm vzniklo v nákladu sedmdesáti kusů (dražený nese číslo 35/70). Většina z originálních exemplářů se nachází ve sbírkách předních světových institucí. Jednu vlastní například prestižní britská galerie Tate. V Česku ani na Slovensku dosud toto dílo nebylo veřejně vystavováno. Jeho dražba začne na částce 680 tisíc Kč.

Obrazy použité na pozadí koláže nepocházejí pouze z období invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Objevuje se na nich také motiv amerických pouličních protestů proti válce ve Vietnamu, jimiž se Tilson věnoval například ve své další koláži s názvem Vietnam Courier.

Jednu z číslovaných koláží obrazu Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 si nedávno vyvěsil ve své pražské rezidenci i britský velvyslanec Nick Archer. Obraz si nechal přivézt z Velké Británie, právě v období připomínkových akcí k 50. výročí sebeupálení Jana Palacha: “Objevil jsem ho v uměleckých sbírkách britské vlády více než před rokem. Ale trápilo se v úřadu ministerstva dopravy ve městě Derby. Měl jsem pocit, že má patřit sem, a po několika měsících vyjednávání jsem ho dostal do Prahy právě včas k (Palachovu) výročí. Vyvěsil jsem ho ve své rezidenci těsně před Vánoci.“ popisuje velvyslanec Nick Archer.

Britský výtvarník Joe Tilson ve svém ateliéru

Britský výtvarník Joe Tilson ve svém ateliéru

„Tilson se nezasazoval pouze o svobodu v této zemi, ale ukazoval solidaritu s lidmi z celého světa, kteří ve stejnou dobu jako Jan Palach bojovali za svobodu. A vytvořil tak pojítko mezi lokální snahou o prosazení univerzálních práv,“ dodává britský diplomat.

V 60. letech minulého století patřil Joe Tilson mezi přední autory britského pop artu. Jeho první samostatná výstava se uskutečnila v londýnské Marlborough Gallery v roce 1962, již o dva roky později byla jeho díla vystavena na Benátském bienále. V dnešní době autor žije a pracuje v Londýně a Itálii. Od 90. let 20. století je členem britské Královské akademie, která mu v roce 2002 připravila velkou retrospektivní výstavu nazvanou Pop to Present (Od popu k současnosti).

V aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery v pražské Výstavní síni Mánes naplánované na 28. dubna 2019 se budou dražit i jiná významná díla. Třeba hned sedm děl Jana Zrzavého ze sbírky ruského klavíristy Emila Gilelse. Dále pak malby Vojtěcha Hynaise, Petra Brandla, Josefa Šímy, Antonína Procházky, Milana Grygara a třeba i litografie od zpěváka Davida Bowieho. Předaukční výstava probíhá v Mánesu už v těchto dnech a potrvá až do 27. dubna (denně 10 - 18 hodin).

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Jeden z Coldplay říká svému domu Míly galerie, baví výtvarnici Fürstovou

Míla Fürstová s křídly - motivem z obalu alba Ghost Stories

Její grafiky zdobí galerie po celém světě. Nejvíc se však česká výtvarnice Míla Fürstová proslavila, když před pěti...

OBRAZEM: Duševní lázně i tržiště. Výstava představí díla mladých architektů

Z výstavy Olověný Fuchs f kleci (2019)

Studenti tří českých škol architektury, jmenovitě z Liberce, Brna a Ostravy, spojili síly a představují se v rámci...

Najdete na iDNES.cz