Zemřel Norman Mailer, kritik americké politiky

  14:23aktualizováno  14:23
Ve věku 84 let zemřel spisovatel Norman Mailer. Psal kriticky o problémech USA. Proslul románem Nazí a mrtví, dvakrát získal Pulitzerovu cenu.

Norman Mailer - archivní snímek z roku 2003 | foto: ČTK

Podle vydavatele autor více než třiceti knih a řady různých esejů, v nichž čtenáře seznamoval se svými nevšedními pohledy na politiku Spojených států a války ve Vietnamu a Iráku, v říjnu prodělal operaci plic.

Norman Knigsley Mailer, který se svým dílem řadí společně s Trumanem Capotem či Tomem Wolfem k tzv. novému žurnalismu, se narodil 31. ledna 1923 v Long Branch ve státě New Jersey. Vystudoval Harvardskou univerzitu. Roku 1942 narukoval do americké armády, během 2. světové války se zúčastnil bojů v Tichomoří.

Své zážitky zúročil v knize Nazí a mrtví, která vyšla v roce 1948. Tento jeho debut, popisující osud vojáků na tichomořském ostrově, bylo jeho nejlepší a nejúspěšnější knihou. "Je to podobenství o pohybu člověka dějinami," říkal o knize sám autor.

Jeho následující díla se věnovala mccarthyismu (Barbarské pobřeží) či popisu Hollywoodu, na jehož pozadí vytvořil člověka, který na sebe bere svědomí celé generace (Obora, 1955).

Z padesátých let pochází i jeho nejslavnější esej Bílý černoch (1957) o novém hrdinovi, "hipsterovi", kterého bylo potřeba, pokud tehdejší generace nechtěla podlehnout politické a kulturní totalitě.

První Pulitzerovu cenu si spisovatel vysloužil za reportáž Armády noci o slavném pochodu na Pentagon z roku 1968, druhou mu o jedenáct let později přinesla více než tisícistránková rekonstrukce dvou vražd, soudního procesu a popravy pachatele Garyho Gilmora, kterou shrnul do románu Katova píseň.

"Opravdu dobrý román nemusí nic říkat. Má schopnost stimulovat mysl a ducha lidí, kteří s ním přijdou do styku," říkal Mailer, který pečlivě sledoval, jak se USA vyvíjejí. Neúspěšně zkoušel vstoupit do politiky (ucházel se o post starosty New Yorku), a tak o ní alespoň psal; je autorem mnoha reportáží o primárkách republikánů a demokrátů z let 1960 až 1996.

Byl celkem šestkrát ženat a měl devět dětí, z toho jedno adoptované. Nejmladší z potomků, John Buffalo Mailer, po otci zdědil spisovatelské geny; předloni mu vyšel román The Big Empty.

Tvorba Normana Mailera zahrnuje široké spektrum témat. V šedesátých letech napsal romány Americký sen (1965) a Co děláme ve Vietnamu? (1967), v němž přirovnal lov medvědů na Aljašce k vietnamské válce.

Mailer psal také o přistání prvního člověka na Měsíci (Ohně na Měsíci, 1970), pustil se do biografií; věnoval se herečce Marilyn Monroe, malíři Pablu Piccasovi či Kennedymu vrahovi Lee Harveymu Osvaldovi.

V posledních letech bilancoval - vydal antologii Doba naší doby (1998) a memoáry Špionážní umění (2003).

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

Kamila Moučková jde Hlavou proti zdi. Vzpomíná i na otce komunistu

„Jsme obsazený,“ zavolal v noci na jednadvacátého srpna 1968 televizní hlasatelce Kamile Moučkové kamarád, redaktor...

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz