Největším domácím lákadlem letošního ročníku je kniha Ach, ty Češky!, ačkoliv ani ta není čistokrevně česká. Napsal ji polský novinář Mariusz Surosz, který posledních šest let žije v Praze. Ve svém díle se věnuje osudům osmi úspěšných Češek včetně olympijské gymnastky Věry Čáslavské, herečky Adiny Mandlové nebo profesorky Růženy Vackové.
„Tu knihu jsem psal hlavně pro Poláky. O Češích mají Poláci představu, že všichni chlastají pivo a vrcholem jejich kultury je Helena Vondráčková a Karel Gott,“ řekl Surosz, který vystudoval historii a filozofii. Jeho kniha má ambici odhalit širší souvislosti českých dějin i národní povahu.
Ze zahraničních publikací nejvíce táhne autobiografie populárního autora Tří mužů ve člunu Jerome Klapka Jeromeho. Práva na ni se povedlo získat nakladatelství Vyšehrad. Autor se v ní vyznává ze svých známostí s Oscarem Wildem, G. B. Shawem, ale také náročného dospívání, které přišlo po nečekané a brzké smrti jeho rodičů.
Hlavně mladému čtenáři nabízí Velký knižní čtvrtek titul Každý má svou lajnu, který může mylně vzbuzovat dojem drogové tematiky, jak sama jeho autorka Petra Dvořáková přiznala. Ve skutečnosti je to příběh ze světa florbalu, ke kterému ji částečně inspirovali její synové.
České autory pak zastupuje ještě Lenka Horňáková-Civade, která žije ve Francii. Román Marie a Magdáleny tak napsala prvotně francouzsky. Posledním českým zástupcem je Jozef Kollár, který zmapoval odvážné útěky československých občanů za hranice v knize 55 minut. „Za vůbec nejzajímavější považuji osud Roberta Hutyra, který dlouho šil vzdušný balón a za jeho pomoci poté odletěl do Rakouska,“ láká Kollár.
Ze zahraničních titulů se představí ještě Kniha zrcadel od Eugena Ovidiu Chiroviciho, biografie Apollinairea od Julie Hartwigové nebo švédský thriller z novinářského prostředí Stockholm: Přísně tajné od Hanny Lindbergové.
Celkem se 16. března představí patnáct knih. Jedná se již o jedenáctou sezonu Velkého knižního čtvrtku po jeho obnovení.