Po hitu Gomora vypráví příběh, v němž mafii šéfují teenageři

  10:55aktualizováno  10:55
Italský spisovatel Roberto Saviano měl být do Vánoc roku 2008 zavražděn. Před více než desetiletím to vyhlásila jihoitalská mafie Camorra, o níž sepsal dnes již legendární román Gomora. Mise se však nezdařila a bývalému novináři se podařilo vydat dalších pět zneklidňujících knih. Tu poslední nazval Piraně.

Italský novinář a spisovatel Roberto Saviano. (28. října 2017) | foto: Profimedia.cz

Novinku zasvětil dětským zločincům ovládajícím ulice jeho rodné Neapole. V překladu Alice Flemrové román Piraně vydává nakladatelství Paseka. „Když jsem se před jedenácti lety ocitl pod ochranou kvůli nebezpečí, které mi hrozilo ze strany camorry, pobýval jsem pravidelně na policejní stanici obklopen strážníky,“ líčí autor vznik Piraní.

„Jak jsem pozoroval zatčené, které na stanici přiváželi, všiml jsem si, že byli čím dál mladší. Tak jsem se začal zajímat proč. A najednou jsem zjistil, že mladší jsou nejen pomocníci mafie, ale hlavně její bossové,” vysvětluje Saviano v rozhovoru z března loňského roku.

Teprve čtrnáctiletí a patnáctiletí chlapci se tak vůbec poprvé ocitli na samém vrcholu zločinu. Mezi lajkováním příspěvků na Facebooku, hraním počítačových her a sledováním pornografie ještě stihli obstarat drogový byznys ve městě a vystřílet za jízdy pár obchodních výloh kalašnikovy.

Hlavním hrdinou příběhu je náctiletý Nicolas, přezdívaný Maharadža, který se z pouličního drogového dealera postupně za pomoci svých teenagerovských kumpánů vypracuje na pozici pomyslného prince podsvětí v nechvalně proslulé neapolské čtvrti Forcella.

Fotogalerie

Násilí se stává každodenním prostředkem v jeho cestě za statisícovými výdělky za víkend, a to v dolarech. Hrdinové, které Roberto Saviano v románu popisuje, jsou přímo inspirováni konkrétními členy neapolských dětských gangů.

Jejich skutečná jména se však autor rozhodl nezveřejňovat. Domnívá se, že ti z nich, kteří se dostanou z vězení, mají šanci na nápravu. Dětské gangy jsou podle Saviana, bývalého reportéra deníku Corriere del Mezzogiorno, problémem nejen Neapole, ale také New Yorku nebo Johannesburgu.

Saviano ještě v roce 2018 kvůli ohrožení na životě nemohl strávit více než tři noci na jednom místě, v Neapoli stále musí přespávat na policejní stanici a setkání s přáteli pro něj a jeho tým bodyguardů znamená plánování tři dny dopředu. O to větší zájem však veřejnost o jeho texty projevuje.

Vystoupení v televizi pravidelně sledují miliony diváků a 36dílný seriál Gomora inspirovaný Savianovým dílem se těší celosvětové popularitě. Filmového zpracování se již dostalo i Piraním, které v originále vyšly v roce 2016.

Stejnojmenný snímek režiséra a scenáristy Claudia Giovennesiho měl premiéru na letošním berlínském filmovém festivalu a vysloužil si Stříbrného medvěda za nejlepší scénář.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Nový román spisovatelky Lenky Horňákové-Civade je v širším výběru na francouzskou literární cenu Prix Renaudot. Kniha...

RECENZE: Autor Mlčení jehňátek pátrá po Escobarově krvavém zlatě

Z anglického přebalu knihy Cari Mora

Když bylo hrdince románu Cari Mora jedenáct let, odvedli ji před namířenou hlavní z rodné vesnice a naverbovali do...

Literární cena Knižního klubu má nejmladší vítězku. Uspěla novela Tapetář

Vítězka 24. ročníku Literární ceny Knižního klubu Ema Labudová

Literární cenu Knižního klubu si letos odnáší dvacetiletá studentka hispanistiky Ema Labudová, která se psaní příběhů...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz