Italský novinář a spisovatel Roberto Saviano. (28. října 2017) | foto: Profimedia.cz

Po hitu Gomora vypráví příběh, v němž mafii šéfují teenageři

  • 4
Italský spisovatel Roberto Saviano měl být do Vánoc roku 2008 zavražděn. Před více než desetiletím to vyhlásila jihoitalská mafie Camorra, o níž sepsal dnes již legendární román Gomora. Mise se však nezdařila a bývalému novináři se podařilo vydat dalších pět zneklidňujících knih. Tu poslední nazval Piraně.

Novinku zasvětil dětským zločincům ovládajícím ulice jeho rodné Neapole. V překladu Alice Flemrové román Piraně vydává nakladatelství Paseka. „Když jsem se před jedenácti lety ocitl pod ochranou kvůli nebezpečí, které mi hrozilo ze strany camorry, pobýval jsem pravidelně na policejní stanici obklopen strážníky,“ líčí autor vznik Piraní.

„Jak jsem pozoroval zatčené, které na stanici přiváželi, všiml jsem si, že byli čím dál mladší. Tak jsem se začal zajímat proč. A najednou jsem zjistil, že mladší jsou nejen pomocníci mafie, ale hlavně její bossové,” vysvětluje Saviano v rozhovoru z března loňského roku.

Teprve čtrnáctiletí a patnáctiletí chlapci se tak vůbec poprvé ocitli na samém vrcholu zločinu. Mezi lajkováním příspěvků na Facebooku, hraním počítačových her a sledováním pornografie ještě stihli obstarat drogový byznys ve městě a vystřílet za jízdy pár obchodních výloh kalašnikovy.

Hlavním hrdinou příběhu je náctiletý Nicolas, přezdívaný Maharadža, který se z pouličního drogového dealera postupně za pomoci svých teenagerovských kumpánů vypracuje na pozici pomyslného prince podsvětí v nechvalně proslulé neapolské čtvrti Forcella.

Fotogalerie

Násilí se stává každodenním prostředkem v jeho cestě za statisícovými výdělky za víkend, a to v dolarech. Hrdinové, které Roberto Saviano v románu popisuje, jsou přímo inspirováni konkrétními členy neapolských dětských gangů.

Jejich skutečná jména se však autor rozhodl nezveřejňovat. Domnívá se, že ti z nich, kteří se dostanou z vězení, mají šanci na nápravu. Dětské gangy jsou podle Saviana, bývalého reportéra deníku Corriere del Mezzogiorno, problémem nejen Neapole, ale také New Yorku nebo Johannesburgu.

Saviano ještě v roce 2018 kvůli ohrožení na životě nemohl strávit více než tři noci na jednom místě, v Neapoli stále musí přespávat na policejní stanici a setkání s přáteli pro něj a jeho tým bodyguardů znamená plánování tři dny dopředu. O to větší zájem však veřejnost o jeho texty projevuje.

Vystoupení v televizi pravidelně sledují miliony diváků a 36dílný seriál Gomora inspirovaný Savianovým dílem se těší celosvětové popularitě. Filmového zpracování se již dostalo i Piraním, které v originále vyšly v roce 2016.

Stejnojmenný snímek režiséra a scenáristy Claudia Giovennesiho měl premiéru na letošním berlínském filmovém festivalu a vysloužil si Stříbrného medvěda za nejlepší scénář.