Do Vánoc tě zabijeme, vyhrožuje italská mafie spisovateli

  13:03aktualizováno  13:03
Mafiánský klan Casalesi chce ještě před Vánocemi zavraždit italského spisovatele Roberta Saviana. Jeho kniha Gomora o mafii se stala předlohou stejnojmenného úspěšného filmu.

Roberto Saviano | foto: Profimedia.cz

Podle deníku La Repubblica promluvil o plánu zabít spisovatele jeden z členů tohoto klanu, který se rozhodl spolupracovat s policií.

Prokuratura v Neapoli, která vyšetřuje případy mafie, připojila tyto výhrůžky k již otevřené kauze týkající se spisovatele a novináře žijícího od října 2006 pod policejní ochranou, neboť mu již dříve bylo vyhrožováno.

"Tato kniha mafii pobouřila," prohlásil podle listu bývalý mafián, který se v září setkal s policejním důstojníkem, jemuž prozradil plány klanu Casalesi. Sdělil prý přitom, že slavný spisovatel bude do prosince zavražděn, protože jeho kniha způsobila příliš pozdvižení.

. Kdo je Roberto Saviano

Roberto Saviano se narodil roku 1979 v Neapoli, vystudoval filozofii na tamní univerzitě. Během své novinářské kariéry spolupracoval s uznávanými italskými deníky L'Espresso a La Repubblica i řadou různých časopisů. Faktografický román Gomora (v originále Gomorra) o praktikách neapolské mafie vydal v roce 2006. Kniha byla dosud přeložena do 42 jazyků, česky vyšla letos u nakladatelství Paseka.

S klanem Casalesi se pojí nejvíce násilí páchaného neapolskou mafií Camorrou. Pravděpodobně má na svědomí jatka z Castel Volturno, kde 18. září přišlo o život sedm lidí, z toho šest Afričanů.

"Co mohu dělat? Pokračovat jako dříve. Nemám jinou volbu než setrvat, setrvat, setrvat," prohlásil devětadvacetiletý Roberto Saviano, jehož kniha se v Itálii stala bestsellerem a prodalo se jí 1,2 milionu výtisků.

Film Gomorra režiséra Mattea Garroneho, který ukazuje svět neapolské mafie, získal letos v květnu Velkou cenu festivalu v Cannes. Byl také vybrán, aby reprezentoval Itálii při nominacích na Oscary.

TRAILER K FILMU GOMORRA

. O čem vypráví Gomora

Z anotace českého vydání Savianovy knihy

Odvážné svědectví italského novináře o nemilosrdném světě současné neapolské mafie a ničivých důsledcích jejího působení v řadě oblastí domácího i mezinárodního průmyslu, obchodu a veřejného života zaujme zasvěceným a detailním vylíčením brutálních praktik organizovaného zločinu a portréty jeho aktérů, ale i bezprecedentním osobním nasazením a statečností svého autora.

Ve svém úsilí proniknout do zákulisí působení Camorry se Roberto Saviano mimo jiné nechal najmout jako pracovní síla nelegální čínské textilní dílny, působil jako stavební dělník a číšník a postupně shromáždil řadu poznatků o aktivitách mafiánských kruhů ve sféře průmyslu, stavebnictví, obchodu s drogami či nezákonné manipulace s průmyslovým odpadem a jedy.

Jeho strhující i alarmující výpověď, obsahující řadu konkrétních údajů o špičkách klanů Camorry a jimi řízených vraždách a dalších zločinech, se záhy po svém vydání v Itálii stala bestsellerem, vyvolala značný ohlas i v mezinárodním měřítku a v současnosti se překládá do osmnácti jazyků.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

RECENZE: Když se Romeo a Julie potkají v galaktickém věku

Dávno, dávno již tomu, co lidstvo muselo opustit umírající Zemi a zbudovat si ve vesmíru novou existenci. Například na...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Nobelovu cenu za literaturu získali Olga Tokarczuková a Peter Handke

Po ročním pauze způsobené skandálem ve Švédské akademii se letos udělily hned dvě Nobelovy ceny za literaturu. Za rok...

Najdete na iDNES.cz