Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019)

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Magnesii Literu si odnesla Denemarková i Zápisník alkoholičky

  • 0
Knihou roku Magnesia Litera jsou pro letošek Hodiny z olova spisovatelky Radky Denemarkové. Rozhodl o tom sbor knihkupců, nakladatelů, kritiků a dalších literárních odborníků. Porota Litery za prózu pak ocenila román Teorii podivnosti Pavly Horákové. Uspěl i blog Michaely Duffkové Zápisník alkoholičky.

Denemarková svůj více než sedmisetstránkový román vydala v nakladatelství Host na začátku letošního roku. Na osudech několika hrdinů podle nakladatele popisuje, jak starý svět Evropy končí a zcela nový začíná. Inspirací jí byly vlastní pobyty v Číně. Naopak Pavla Horáková se ve své první próze Teorie podivnosti pro dospělého čtenáře soustředí na osud jedné hrdinky, vědecké pracovnice, která je umnou glosátorkou dění ve svém okolí. 

Román tak sleduje nejen nitro jedné ženy, ale funguje i jako nosná analýza společnosti. „Záznamy oscilují mezi podrobně zachycenou všedností, satirickými či groteskními obrazy české vědecké scény a esejemi o skrytých a tušených souvislostech našeho univerza,“ odůvodnili porotci své rozhodnutí román nominovat.

Teorie podivnosti se řadí k celkem třem úspěchům nakladatelství Argo, které díky překladatelce Jarce Vrbové bodovalo i v rámci kategorie Litera za překladovou knihu. Ocenění Kosmas Cena čtenářů pak zamířilo za reportérem České televize Jakubem Szantó a jeho autobiografickým dílem Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě.

Z hlasování veřejnosti vzešla také vítězka ocenění Magnesia Blog roku Michaela Duffková, která se proslavila Zápisníkem alkoholičky. Čtenářům se v něm zpovídá ze závislosti na alkoholu i procesu léčby.

Litera za poezii tentokrát našla své místo v rukou známého básníka a sběratele ztracených příběhů Ivana Wernische. Uspěl se sbírkou Pernambuco. Objevem roku se stala Anna Cima a její román Probudím se na Šibuji, ve kterém popisuje lásku jedné dívky k Japonsku. Cima je sama vystudovaná japanoložka a žije v Tokiu.

Nejlepší knihou pro děti a mládež podle porotců loni bylo dílo 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo Venduly Borůvkové, v publicistice zase zaujal politolog Jacques Rupnik a jeho Střední Evropa je jako pták s očima vzadu.

V kategorii Litera za nakladatelský počin uspěla Mladá fronta se Spisy Bohumila Hrabala 1-7. Připravil je Jiří Pelán a Václav Kadlec. Porota vyzdvihla jejich odborný komentář i prezentaci Hrabala jakožto autora pro 21. století.

Parazitolog Jan Votýpka a jeho kolektiv odborníky zaujal dílem O parazitech a lidech, ve kterém čtenáři zábavnou a srozumitelnou formou zpřístupňuje mnohdy opomíjenou problematiku neviditelných obyvatel lidského těla. Večerem udílení knižních cen Magnesia Litera provedla Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Magnesia Litera 2019

vítězové

Kniha roku

Radka Denemarková: Hodiny z olova (Host)

Litera za prózu

Pavla Horáková: Teorie podivnosti (Argo)

Moleskine Litera za poezii

Ivan Wernisch: Pernambuco (Druhé město)

Litera za publicistiku

Jacques Rupnik: Střední Evropa je jako pták s očima vzadu (Novela Bohemica)

Litera za knihu pro děti a mládež

Vendula Borůvková: 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Host)

Litera za naučnou literaturu

Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech (Triton)

Litera za nakladatelský čin

Spisy Bohumila Hrabala 1-7 (Mladá fronta)

Litera za překladovou knihu

Morten A. Strøksnes: Kniha o moři: Umění lovit ve čtyřech ročních obdobích na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského (Přeložila Jarka Vrbová, Argo)

DILIA Litera pro objev roku

Anna Cima: Probudím se na Šibuji (Paseka)

Magnesia Blog roku

Michaela Duffková: Zápisník alkoholičky 

Kosmas Ceny čtenářů

Jakub Szántó: Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě (Argo)