Učili je Kafku. Co se o nás Němci na veletrhu v Lipsku ještě dozvědí?

  12:48aktualizováno  12:48
Lipsko (Od naší zpravodajky) - Lipsko ožilo knihami. Na jedné straně výstaviště se rojí v pestrých kostýmech ctitelé manga komiksů, na druhé bojuje o místo česká literatura. V hale číslo čtyři, ve stánku D 401.

Návštěvnice knižního veletrhu před stánkem vydavatelství Marco Polo (21. března 2019) | foto: ČTK

Znají nás? „České spisovatele neznám, něco nás učili o Kafkovi, ale chci vědět více,“ říká dvanáctiletá Mia, zatímco si prohlíží obálky knih Milana Kundery. Jako další lipské děti, ani ona díky veletrhu nemusela sedět celý den v lavici.

K našemu národnímu stánku ji přitáhl právě fakt, že je Česko letos hlavním hostem veletrhu. Naposledy tomu tak bylo v roce 1995. Hostování sice v Lipsku neznamená fanfáry a vylepené vlajky v oknech, přesto se navzdory poněkud vzdálenějšímu umístění stánku povedlo zaujmout desítky návštěvníků; jinde se zdržují spíše jednotlivě.

Fotogalerie

Ministr kultury Antonín Staněk během svého zahajovacího projevu zdůraznil, že by ocenil, kdyby v budoucnu za hranicemi uspěla i jiná jména než Radka Denemarková, Jáchym Topol nebo Jaroslav Rudiš. Nedá se však popřít, že právě tito autoři lákají místní čtenáře nejvíce. Důkazem byla i účast na vystoupení Rudiše s Pavlem Kohoutem na prestižním Das Blaue Sofa – modrém kanapi, na něž předloni ve Frankfurtu usedl Salman Rushdie.

Kromě zmiňovaných mohli návštěvníci veletrhu včera vyslechnout ještě Martina Vopěnku, Terezu Boučkovou nebo Terezu Semotamovou, která absolvovala autorské čtení v Německu ještě před příjezdem do Lipska. „Moc tu o naší literatuře nevědí. Nemají důvod. Náš stánek sám o sobě tady asi nic nezmění. Jde o to, aby člověka zaujalo hlavně dílo, neberu literaturu národnostně. Nicméně je to po letech dobrá šance, jak v zahraničí prosadit nová jména,“ říká autorka nominovaná na Magnesii Literu v kategorii próza.

Generace roku 1989

O rozdílnostech mluví spisovatelka Iva Procházková, která se stará o stánek pro děti a mládež. „Témata dětských knih v Německu a u nás jsou podobná. Možná v Čechách převládá tradičnější rodinná výchova, ale v Německu zase přetrvávají náboženské hodnoty. Spíše než v zemích však vnímám rozdíl mezi velkoměstem a vesnicí. Tam je vidět, jak na tom děti jsou,“ vysvětluje, zatímco se chystá na prezentaci knihy Marka Tomana Můj Golem.

Úvod organizátoři zasvětili především oslavám zahájení českého hostování a tématu literatury ve výjimečných situacích, dnes začne debata na téma Generace ’89, zásadního roku v německých i českých dějinách.

A aby té literatury nebylo přespříliš, postarala se o humornou tečku zaměstnankyně cateringové firmy, která se starala o zahajovací občerstvení u českého stánku. V obklopení ministrů, významných českých spisovatelů i nakladatelů bez skrupulí přiznala, že knihy její doménou nejsou.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Justina a Julietta jsou komiksovou poctou symbolu zvrhlosti

Obal komiksu Justina a Julietta

Nakladatelství Argo vydalo komiksovou poctu markýzi de Sade, který žil v letech 1740–1814. Jeden z největších zvrhlíků...

Píšeme tu dobré detektivky díky počasí, říká Švédka Läckbergová

Švédská spisovatelka Camilla Lackbergová

Švédská autorka Camilla Läckbergová prodala po světě přes 1,5 milionu knih. Proslavila se ságou s detektivem Patrikem...

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

Najdete na iDNES.cz