Toni Morrisonová

Toni Morrisonová | foto: Wikipedia

Knižní tipy: Od otroctví k Nobelově ceně (a zpět)

Vypravěčka devátého románu Toni Morrisonové rekapituluje svízelnou cestu černé otrokyně k vnitřní svobodě, provázenou otrockou láskou k africkému kováři. Ale nic není tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
TONI MORRISONOVÁ: Milosrdenství
(Odeon)
Nejnovější román první a doposud jediné Afroameričanky - držitelky Nobelovy ceny za literaturu v mnohém připomíná její nejlepší a nejvíc oceňovanou knihu – Milovanou. Shodné je nejen téma otroctví, ale i způsob, jakým ho prozaička zpracovává. Příběhy jednotlivých postav, jež jsou stejně jako v Milované zejména ženské, vypráví s neobyčejnou intenzitou. Děj románu Morrisonová zasadila do doby, kdy Američané práci otroků teprve začínali využívat. Autorka se tu sice zabývá tzv. velkými tématy jako rasové předsudky, ponížení a nesvoboda, ale v konečném efektu je Milosrdenství daleko poetičtější a mnohoznačnější, než by se na první pohled zdálo.

TIP TÝDNE - Napětí
KEN BRUEN: Padlé mučednice
(BB/art)
Soukromý detektiv Jack Taylor klesá do nových hlubin alkoholické propasti. Celé dny se utápí v depresích a v noci je spánek nepoznaný luxus. Ovšem když se dozví o pohřešované dívce jménem Rita Monroe, jeho policajtský mozek se probere z letargie a přinutí tělo k činnosti. Rita byla jednou z Magdalének, takzvaný "Padlých žen", svobodných matek, odsouzených k otrocké práci v prádelně pod dohledem jeptišek. Instinkt a schopnost hledat na správných místech vedou Jacka po její stopě.

TIP TÝDNE - Pro děti
JIŘÍ HOLUB: Vzpoura strašidel
(Nakladatelství XYZ)
V centru příběhu, ilustrovaného Luďkem Bártou, stojí osazenstvo poklidného zámku Červená Lhota: kastelán Pivoňka, kočka Matylda a rodinka duchů. V trochu strašidelné, ale hlavně veselé knížce se větší děti setkají také s matematikem, který nevěří ve strašidla, s ministerskou kontrolou pro potírání nadpřirozených jevů i se záhadně plujícím fialovým kloboukem...

TIP TÝDNE - Klasika
JOSEF ŠKVORECKÝ: Ze života české společnosti
(Plus)
Klasické humoristické dílo Josefa Škvoreckého sestává ze tří částí: Ze života lepší společnosti, zasazené do první republiky, Ze života budovatelské společnosti, odehrávající se v 50. letech, a Ze života exilové společnosti, vyprávějící o rodině žijící v 70. letech v kanadském exilu. Dětští vypravěči všech tří částí glosují stylizovaným a vtipným jazykem – formou slohových prací či dopisů – dění kolem sebe.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PETER DEMETZ: Praha ohrožená 1939 - 1945
(Mladá fronta)
Kronika poválečné Prahy z pera skvělého vypravěče. Peter Demetz je jeden z posledních svědků předválečné Prahy, v níž Němci, Češi a Židé sdíleli společné dějiny, které definitivně skončily vstupem hitlerovských vojsk. Emeritní profesor a znalec pražské kultury se v této knize vrací do let nacistické okupace a plasticky prolíná velké dějinné události s každodenním životem Pražanů: jazz, kino, kavárny. České vydání obsahuje dosud nezveřejněné autorovy vzpomínky.

TIP TÝDNE - Komiks
SIMON TOFIELD: Simonův kocour - chlupatý postrach okolí
(Paseka)
Stripy Simona Tofielda se staly v nejrůznějších médiích od internetu po deníky takřka kultovními. Krátké animované skeče jsou velmi populární i na YouTube. Simonův líný a zlomyslný kocour v nich dělá svému majiteli nejrůznější naschvály, stejně jako dalším zvířátkům, které žijí u nich na zahradě a v okolí domku. Občas je za to po zásluze potrestán, většinou ale vychází ze svých "kočkovin" jako vítěz.

TIP TÝDNE - Audiokniha
MICHAL VIEWEGH: Nápady laskavého čtenáře
(Supraphon)
Mladý Michal Viewegh vydal po svém zdařilém debutu Názory na vraždu a úspěšném románu Báječná léta pod psa v roce 1993 svou třetí knihu Nápady laskavého čtenáře, "soubor rozverně nactiutrhačných literárních parodií". Zkusil si, jak píší autoři Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Josef Škvorecký, Zdeněk Svěrák, Ernest Hemingway, Nikos Kazantzakis, Erich Segal a Raymond Moody. Výběr z těchto absurdních příběhů načetl známý milovník literatury Jiří Lábus, sebe sama zparodoval sám autor.