RECENZE: John Grisham se v novém románu vrací mezi právníky

  11:57aktualizováno  11:57
Běloch se spoustou peněz vydědí svou rodinu, odkáže všechno své černošské hospodyni a pak se oběsí. Děláš si srandu? Tak se ptá Carla manžela, advokáta Jakea, shrnujíc tím ve stručnosti nový román Johna Grishama Platanová alej.

John Grisham | foto: PR

John Grisham: Platanová alej

John Grisham: Platanová alej

Platanovou alejí se mistr právnických thrillerů po čtvrtstoletí vrací na americký Jih, do státu Mississippi, k hrdinovi svého debutu s názvem ... a je čas zabíjet. V něm Jake Brigance, mladý advokát z malého města, v roce 1985 prožil svou hvězdnou hodinu, když před porotou dosáhl osvobození černocha obviněného z vraždy: zastřelil dva bílé muže, kteří znásilnili a málem zabili jeho desetiletou dceru.

Ku-klux-klan za to Jakeovi vypálil dům. Uplynuly tři roky, Jake by si rád postavil nový, ale v osmitisícovém Clantonu působí šestadvacet právníků a příležitost vydělat větší peníze je prakticky nulová.

Platanová alej

John Grisham

Knižní klub 2015

Hodnocení­: 80 %

V pondělí ráno 3. října 1988 najde v poště dopis od jedenasedmdesátiletého Setha Hubbarda, muže umírajícího na rakovinu, který se den předtím oběsil na starém platanu. K osobnímu listu je přiložena rukou psaná závěť a Hubbard se na Jakea obrací se žádostí, aby prosadil její splnění.

Upozorňuje, že to nebude snadné, neboť vydědil své děti a vnoučata. Po pěti procentech nemalého jmění odkazuje jednak církvi, jednak svému po desetiletí nezvěstnému bratru Ancilovi. Zbylých devadesát procent má dostat jeho černošská hospodyně Lettie Langová. Předchozí poslední vůli, podle níž většina majetku měla připadnout synovi Herschelovi a dceři Ramoně, se tímto ruší.

Své kolegy nešetří

Hubbartovo jmění přesahuje dvacet milionů dolarů, což by byla slušná částka i dnes, natož koncem osmdesátých let. Z nemajetné sedmačtyřicetileté černošky s mužem opilcem, která posluhováním jen tak tak uživí své děti, by se rázem stal nejbohatší člověk široko daleko. Na americkém, v té době stále ještě značně rasistickém Jihu.

Po bok Hubbardových dětí, jež k otci neměly žádný vztah a jimiž on pohrdal, se postaví legie úspěšných právníků, kteří by na eventuálním vítězství mohli hodně vydělat. Ovšem Jake Brigance na svém taky... A navíc právní bitva je hodně adrenalinová záležitost.

„Stát v soudní síni, před porotou, to je jako stoupnout si do arény nebo na hřiště. Protivník je nemilosrdný. Sázky vysoké. Objevuje se nesportovní chování. Nakonec zůstane vítěz a ten, který prohrál,“ vysvětluje Jake manželce Carle.

Ostatně Grisham dobře ví, o čem píše, sám léta pracoval jako obhájce. A své literární kolegy příliš nešetří, nechává je dělat podrazy, klamat, využívat kdejaké skulinky, a když žádná není, tak si ji vytvořit.

Jen ten Jake, pohledný bílý liberál, je snad až příliš kladný. Pravda, stojí tu de facto sám, pomáhá mu jen kamarád, nevybíravý rozvodový právník, a dále bývalý advokát Lucien, který ze všeho nejvíc preferuje panáka Jacka Danielse. V odehrávajícím se dramatu s mnoha zvraty musí Jake obhájit teze, že umírající Hubbard chápal povahu a dosah svého rozhodnutí a že nebyl pod Lettiiným nemístným vlivem.

Dlouhý stín minulosti

Nikdo totiž nezná odpověď na základní otázku: proč? Proč se ten nepříliš příjemný člověk, o jehož soukromí nikdo moc nevěděl, takhle rozhodl? Netuší to ani Lettie, o níž si samozřejmě kdekdo myslí, že poskytovala Hubbardovi i jiné než uklízečské a ošetřovatelské služby, i když to nahlas nevysloví.

Knihy odehrávající se v soudní síni jsou tradičně populární – vzpomeňme alespoň na Perryho Masona – a Grisham ty své umí vystavět brilantně. Jeho styl sice není nikterak oslňující, ale to od něj ani čtenář nečeká. Prostě se nechá pohltit strhujícím dějem, v němž nechybějí ani komické prvky.

Kniha se slevou

„John Grisham je patrně nejlepším vypravěčem v současných Spojených státech.“ - THE NEW YORK TIMES

obálka Platanová olej

Třeba postava veleúspěšného černého advokáta Bookera, který se snaží vetřít Lettii do přízně (za slušný podíl na zisku, přirozeně) a kdekoho s gustem obviňuje z rasismu, než s ním starý soudce Atlee, mimochodem jeden z nejpozoruhodnějších charakterů románu, elegantně zamete.

Nebo „spravedlivé“ rozhořčení Hubbardových potomků nad tím, že otec platil Lettii pět dolarů za hodinu.

Podstata příběhu je nicméně tragická a poměrně záhy se dá vytušit, že důvod Hubbardova rozhodnutí má kořeny v minulosti a rasismu. Ten je latentní stále: okresním šerifem byl sice už podruhé zvolen černoch, ale v soudní síni si černé a bílé publikum důsledně sedá odděleně.

A i liberální Jake si s překvapením uvědomí, když pozve na večeři Lettiinu dceru Portii, že do jeho domu poprvé jako host vstoupí osoba černé pleti. Zkrátka: Platanová alej je nejen výborný právnický thriller, ale svým způsobem i pozoruhodný historický román.

Grisham se v knize zmiňuje o jednom z nejslavnějších jižanských spisovatelů Williamu Faulknerovi. Myslím, že kdyby si Faulkner mohl Platanovou alej přečíst, rád by si s jejím autorem připil.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

RECENZE: Když se Romeo a Julie potkají v galaktickém věku

Dávno, dávno již tomu, co lidstvo muselo opustit umírající Zemi a zbudovat si ve vesmíru novou existenci. Například na...

Kamila Moučková jde Hlavou proti zdi. Vzpomíná i na otce komunistu

„Jsme obsazený,“ zavolal v noci na jednadvacátého srpna 1968 televizní hlasatelce Kamile Moučkové kamarád, redaktor...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz