Cenu za svobodu projevu na Festivalu spisovatelů získal irácký básník

  11:33aktualizováno  11:33
Na Festivalu spisovatelů v Praze byla v neděli předána Cena Spirose Vergose za svobodu projevu, získal ji irácký básník Saadí Júsuf. Součástí galavečera na Nové scéně Národního divadla byla také debata na téma Jak horká byla studená válka. Motto letošního festivalu totiž zní Někdo to rád horké.

Irácký básník Júsuf Saadí převzal 17. dubna v Praze v rámci oficiálního zahájení Festivalu spisovatelů Praha 2011 Cenu Spirose Vargose Za svobodu projevu. | foto: ČTK

Na 21. ročník mezinárodní literární akce se sjely téměř dvě desítky autorů. Do 20. dubna se budou v metropoli konat autorská čtení, autogramiády a debaty se spisovateli na aktuální společenská témata.

Letošní laureát ceny za svobodu projevu Saadí Júsuf (1934) byl v Iráku za své názory vězněn. Po roce 1979, kdy se k moci dostal Saddám Husajn, pak svou domovinu navždy opustil. "Je doma v kulturách a literaturách Alžíru, Libanonu, Francie, Řecka, Kypru i Jugoslávie a vzájemný dialog s nimi je stálým zdrojem jeho poetiky," představili Saddího pořadatelé. Básník žijící aktuálně v londýnském exilu dosud vydal přes 30 sbírek poezie. Cenu v podobě sošky od sochaře Olbrama Zoubka mu předal pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Don DeLillo

Festival oficiálně začal už v sobotu, do Prahy se na něj sjely hvězdy tuzemské i světové prózy a poezie. Jedním z nich je třeba americký spisovatel Don DeLillo, autor knihy Bílý šum či románu Podsvětí, kde dává do souvislosti vítězství amerického fotbalového týmu New York Giants s druhým sovětským atomovým testem.

Newyorčan Don DeLillo bude podepisovat i číst

Don DeLillo se narodil v roce 1936 a vyrůstal v italské katolické rodině v Bronxu. Zprvu ho inspirovali Joyce, Faulkner a Hemingway. Pracoval jako hlídač parkoviště i copywriter, od 60. let se věnuje pouze literatuře. Odmítá přednášet na univerzitách i účast na konferencích a literárních festivalech. Pyšní se řadou prestižních ocenění, mezi ty významnější patří National Book Award, American Book Award a loňská cena PEN/Saula Bellowa za přínos americké próze. V češtině vyšlo několik jeho děl, na příští rok chystá Odeon jeho román Cosmopolis.
DeLillo bude své knihy v rámci Festivalu spisovatelů podepisovat v pondělí 18. dubna ve 14 hodin v Paláci knih Luxor. Autorská čtení má naplánována na týž den od 20 hodin na Nové scéně Národního divadla a na úterý od 17 hodin do Amerického centra.

Dalším významným zahraničním hostem bude básník Derek Walcott, rodák z karibského ostrova Svatá Lucie. Přestože je laureátem Nobelovy ceny za literaturu, jeho tvorba je v Česku poměrně neznámá. Svou účast potvrdil i turecký spisovatel Nedim Gürsel, který ve své domovině čelil obvinění z urážky za kontroverzní knihu Alláhovy dcery, nebo jeho krajan Zülfü Livaneli, mimo jiné slavný turecký hudebník.

nepoužívat

Českou literární tvorbu na festivalu zastupuje například Vladimír Páral nebo Petra Hůlová, autorka oceňovaných knih Stanice Tajga nebo Paměť mojí babičce. Téma letošního festivalu Někdo to rád horké odkazuje mimo jiné na současnou napjatou situaci v arabském světě a na konflikty ve Středozemí. Organizátoři festivalu proto na přehlídku pozvali autory z Iráku, Turecka nebo Řecka. Podrobný program přehlídky najdou zájemci na www.pwf.cz.

Historie Festivalu spisovatelů sahá do 70. let 20. století, kdy se v Londýně konala ojedinělá autorská čtení spisovatelů ze střední a východní Evropy, kteří byli ve svých zemích pronásledováni. Svou tvorbu zde tehdy představil i básník Michael March, který po roce 1989 přenesl tuto tradici do Prahy a sám se ujal funkce prezidenta festivalu.

Autoři: ,

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

S autorem předlohy Hry o trůny jezdíme za fanoušky, líčí Tad Williams

Klasik fantasy Tad Williams

Nebýt amerického spisovatele Tada Williamse, možná by George R. R. Martin nikdy nestvořil knižní předlohu populárního...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

RECENZE: Vondruškova sklářská sága začíná slibně. A sexu je tu opět dost

Vlastimil Vondruška, spisovatel

Po svých epopejích z dob přemyslovských králů a husitské epochy se Vlastimil Vondruška posunul v čase dopředu. Jeho...

Najdete na iDNES.cz