Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

  10:58aktualizováno  10:58
Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové turné se zpěvákem Janem Bendigem a dlouholetým členem kapely Kale Milanem Krokou. Ve velký návrat věřila do poslední chvíle.

Zpěvačku v pondělí večer převezli ve vážném stavu do Fakultní nemocnice Plzeň, kde v úterý dopoledne zemřela. Redakci iDNES.cz informaci potvrdily dva zdroje z jejího blízkého okolí. Romská zpěvačka měla dlouhodobé zdravotní problémy, bojovala s těžkou cukrovkou.

Vzpomínka: na ubytovně byla mámou pro všechny

„V pondělí jedenáctého března byla v nočních hodinách přivezena čtyřiašedesátiletá pacientka na urgentní příjem FN Plzeň, její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela,“ uvedla za plzeňskou nemocnici její mluvčí Gabriela Levorová.

Fotogalerie

Romská zpěvačka se skupinou Kale se svého času stala evropskou hvězdou. „Všude bylo dobře, já si nestěžuju. Opravdu všude se mi zpívalo dobře,“ vzpomínala nedávno v rozhovoru pro časopis Téma. „Celých pětadvacet roků jsem byla jak na drátkách, přijela, odjela a pořád dokola,“ vyprávěla.

Zpěvačka, která zpívala romsky, česky a slovensky se narodila v Rokycanech jako Věra Giňová. Jméno má po Františku Bílém, kterého si vzala. Objevila ji zpěvačka Zuzana Navarová. Příležitostně spolupracovala s romskou zpěvačkou a hudebnicí Idou Kelarovou. Čtrnáct let vystupovala se skupinou Kale, se kterou vydala čtyři desky. První album Rom Pop vyšlo v roce 1996, ale cestu k mezinárodní kariéře kapele otevřelo až album Kale Kaloré o dva roky později.

Se skupinou Kale následně vystupovala v koncertních sálech a klubech celé Evropy i Severní Ameriky. Britské noviny o Bílé psaly jako o romské královně nebo Elle Fitzgeraldové romské hudby. Bílá měla šanci stát se světovou hvězdou žánru world music.

RECENZE: Když Věře Bílé zbyly jen cigarety, vánoční pohádky a metal

Záběr ze snímku Poslední naděje Věry Bílé

V roce 2005, kdy jim manažer Jiří Smetana zajistil série koncertů v zahraničí, mj. v Paříži, Londýně či New Yorku, však zpěvačka náhle zamířila do Prešova, kde má kořeny její rodina, a začala vystupovat na vlastní pěst.

Poslední roky se její kariéra zadrhla, po smrti manžela a syna se zpěvačka zhroutila a propadla gamblerství. Závěr života strávila na ubytovně. Odtud se několikrát pokoušela o comeback, o čemž vypráví i nedávno uvedený dokument Poslední naděje Věry Bílé.

Zde zmíněný plán na evropské turné s kapelou Dušana Čonky však nevyšel. Úplně poslední pokus o návrat na pódia měla zahájit se zpěvákem Janem Bendigem a členem Kale Milanem Krokou právě tento týden. „Odešla velká osobnost s ještě větším srdcem a nezapomenutelným hlasem,“ uvedl Bendig.

12.března 2019 v 11:37, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 11:52

Mé srdce pláče… Nenalézám správná slova. Dnes zemřela vždy úžasná Věra Bílá. Legenda, kterou jsem od malička obdivoval a miloval. A se kterou jsem v posledních dnech měl štěstí spolupracovat a poznat jí tak blíže. Ukázala mi, že i přes svá trápení má velké srdíčko, smysl pro humor a stále plno elánu. Nemůžu tomu stále uvěřit. Odešla velká osobnost s ještě větším srdcem a nezapomenutelným hlasem. Pro romskou hudbu a nás romy toho udělala opravdu hodně. Prosím pokud můžete, tak dnes Věře věnujte tichou vzpomínku. Budete mi moc chybět...bylo mi velkou ctí být ve vaší krásné společnosti...

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

GLOSA: Nic než muzika. Mayall nepotřebuje obří scénu, ani tancovat

Koncert Johna Mayalla v pražském Foru Karlín (15. března 2019)

Koncert britského bluesového veterána Johna Mayalla patří k těm zážitkům, které si fanoušek musí odškrtnout jako...

Na Colours dorazí i roztančení věrozvěsti LGBT komunity Years & Years

Kapela Years & Years

Energické taneční elektropopové trio Years & Years několikrát nominované na Brit Awards doplňuje sestavu hlavních hvězd...

Život rozemletý v mixéru, těremin a Atlas mraků. I to je Pražské jaro

Mezi členy orchestru Royal Concertgebouw zasedli i studenti Pražské...

Tři novinky českých skladatelů uvede letošní Pražské jaro. Všechny skladby vznikly přímo na objednávku festivalu.

Najdete na iDNES.cz