Tisíce lidí se v Rokycanech rozloučily s romskou zpěvačkou Věrou Bílou

  10:01aktualizováno  14:12
Několik tisíc lidí se přijelo rozloučit se zpěvačkou Věrou Bílou. Pohřeb se konal v jejích rodných Rokycanech, mše začala v jedenáct hodin v kostele Panny Marie Sněžné a přihlížel jí zcela zaplněný chrám. Po obřadu se průvod vydal na rokycanský hřbitov, kde zpěvačku uložili do hrobu.

Rakev se zpěvaččinými ostatky, ozdobenou velkou černobílou fotografií, přivezli do kostela zřízenci krátce před desátou hodinou. Poté do kostela vstoupila rodina s přáteli a také hudebníci. Kapelu vedl houslista Jiří Gina, synovec Věry Bílé. Romská hudba, ovšem bez zpěvu, je podle zvyklostí součástí pohřbu.

Do chrámu mohli nejprve pouze rodinní příslušníci a blízcí přátelé, kteří se chtěli se zesnulou rozloučit v soukromí. Podle romské tradice byla rakev před bohoslužbou otevřená a lidé do ní dávali věci, které měla Věra Bílá ráda. Většinou šlo o cigarety a květiny, nechyběly ale ani peníze „pro převozníka“. 

Zádušní mše, kterou sloužil místní římskokatolický farář Marek Winiarski, pak začala v 11 hodin zvukem varhan a trvala asi třicet minut. 

V průvodu šly až dva tisíce lidí

Po skončení mše se smuteční průvod vydal na asi dvoukilometrovou cestu na rokycanský hřbitov. Rakev byla naložena do auta, za ním šli jako první nejbližší příbuzní a přátelé následovaní dalšími lidmi, kterých bylo podle odhadů asi dva tisíce. Před autem kráčeli muzikanti.

Fotogalerie

Průvod nejprve zamířil k obchodnímu domu Žďár, kde Věra Bílá ráda sedávala a kde také může vzniknout její socha. 

Po půl jedné dorazil na hřbitov, kde zpěvaččiny ostatky přihlížející uctili potleskem. Zpěvačka byla po modlitbě uložena do hrobu, v němž odpočívá její manžel František.

Pozůstalí předem očekávali, že se s legendární zpěvačkou přijdou rozloučit davy lidí, a to nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Před půl jedenáctou jich u kostela a uvnitř něj byly stovky a stále přicházeli další. Postupně se jich na náměstí shromáždily asi dva tisíce.

Bendig: Věro, bylo mi ctí

Na pohřeb přijel také zpěvák Jan Bendig, se kterým měla Věra Bílá minulý týden zahájit comebackové turné. Spolu s ním dorazila zpěvačka Monika Bagárová.

„Chtěl bych poděkovat za mladou i starou generaci Věře Bílé za krásnou hudbu, kterou dělala. Myslím si, že její hudba s námi zůstane po celý život. Až přijdete domů, pusťte si nějakou její písničku, zatancujte si a zavzpomínejte na ni, protože ona se ráda bavila, měla ráda rychlé písničky. Chtěl bych ještě jednou poděkovat. Věro, bylo mi ctí,“ řekl po pohřbu Bendig.

„Věra byla prostá a živelná“

„Můj táta a Věra prožívali nejšťastnější období, když jezdili po světě a Věra zpívala. Věra se odmala prolínala mým životem. Znám ji jako obyčejnou ženu. Byla prostá, přímá, živelná, čistá. Žila okamžikem. Měla dobré srdce ve velkém těle. Byla to opravdová hvězda. Vydala písničku a zemřela, takhle odcházejí mistři,“ uvedla Gábina Dejmková, dcera Ervína Olaha, který byl manažerem a řidičem skupiny Kale a také zpěvaččiným manažerem.

Věra Bílá vystupovala se skupinou Kale, se kterou vydala čtyři desky. Zpívala romsky, česky a slovensky. Vystřídala pódia po celé Evropě i Severní Americe. Později začala vystupovat na vlastní pěst.

Zlom přišel po smrti jejího manžela a syna. Zpěvačka propadla gamblerství a zbytek života prožila v rodných Rokycanech na ubytovně.

Světoznámá zpěvačka zemřela v plzeňské fakultní nemocnici 12. března. Dlouhodobě měla zdravotní potíže a bojovala s těžkou cukrovkou. V 64 letech podlehla infarktu.

Poslední roky prožila zpěvačka na ubytovně v Rokycanech (12. 3. 2019)

Autoři: ,

Nejčtenější

Na okraji Plzně hořel les, s požárem bojovaly desítky hasičů a vrtulník

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hoří...

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hořel v pondělí odpoledne chotíkovský les. Podle...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí: transparentnost. Kdyby existovala...

Plzeň posiluje s předstihem, smlouvu podepsal bývalý slávista Hloušek

Adam Hloušek podepisuje s Plzní tříletou smlouvu. Vpravo plzeňský majitel Tomáš...

Fotbalová Plzeň s předstihem oznámila první posilu na příští sezonu. Nejúspěšnější český klub posledních osmi let...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Utekl z Osvětimi a varoval židy před nacisty, jeho svědectví zatajili

Vítězslav Lederer (na snímku) uprchl z koncentračního tábora v Osvětimi....

Před pětasedmdesáti lety se Vítězslavu Ledererovi podařilo s pomocí dozorce a příslušníka SS utéct z koncentračního...

Další z rubriky

Malé finanční úřady chtějí nahradit podatelnami, starostové jsou proti

Ilustrační snímek

Finanční úřady v Kralovicích, Stříbře a Sušici mají nahradit podatelny. V omezených prostorech bude pár hodin v týdnu...

Na okraji Plzně hořel les, s požárem bojovaly desítky hasičů a vrtulník

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hoří...

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hořel v pondělí odpoledne chotíkovský les. Podle...

VIDEO: V lese někdo nechal vyhublá štěňata. Byla špinavá a bojí se lidí

O sedm štěňat nalezených v lese nedaleko Stráže na Tachovsku se starají v psím...

V psím útulku v Tachově se starají o sedm zubožených štěňat, které někdo vyhodil v lese nedaleko Stráže. Nalezencům je...

Najdete na iDNES.cz