Vánoce jsou zlatý důl. Na sváteční trh míří Eric Clapton i Chinaski

  8:56aktualizováno  8:56
Jako každý rok začaly i letos zhruba souběžně s vánoční výzdobou obchodních domů vycházet svátečně laděné desky. Tentokrát adventní trh zásobí Eric Clapton, John Legend, Diana Ross nebo Martin Chodúr.

Sestava kapely Chinaski od roku 2018 | foto: Brain Zone

Prim pravděpodobně hraje album Happy Xmas od Erica Claptona, protože kdo slyšel taneční elektro verzi Rolniček, kterou slavný kytarista věnoval památce zesnulého DJ Aviciiho, nebude chtít na Štědrý večer u stromku poslouchat nic jiného. Dokud jej tradičněji založení příbuzní nevykážou s mísou bramborového salátu do kumbálu.

Fotogalerie

John Legend už dříve hostoval na vánočním albu zpěvačky Mariah Carey, nyní vydává vlastní pod názvem A Legendary Christmas. Deska obsahuje směs coverů a nových písní a pěvecky na ni přispěl i Stevie Wonder. Britský zpěvák Engelbert Humperdinck už sváteční album ve své diskografii má, desku A Merry Christmas with Engelbert Humperdinck z roku 1980 letos následují Warmest Christmas Wishes.

Chybět nebudou ani dámské hlasy. Poprvé do vánočního žánru přispívá britská zpěvačka Jessie J. This Christmas Day nabízí klasiku jako Silent Night, White Christmas nebo Jingle Bell Rock, ale titulní píseň je nová a autorská.

Diana Ross vrhla na trh desku, která původně vyšla už v roce 1994, ale nyní nebyla dostupná. Album Wonderful Christmas Time dostalo název podle písně Paula McCartneyho, ale zní tu i skladby jako Ave Maria, Let it Snow či Amazing Grace.

Od Chinaski po Slzu

Na domácí scéně se může vánoční deskou s orchestrem pochlubit zpěvák Martin Chodúr. Jeho Hallelujah představuje jak titulní píseň od Leonarda Cohena, tak Adeste fideles s českým textem nebo tuzemskou koledu Pásli ovce Valaši.

Vedle celých alb stojí za zmínku i samostatné vánoční songy, byť jejich kvalita bývá často poplatná partnerství s adventem posedlými obchody, a tedy úporné snaze o komerční úspěch. Pro zjednodušení zůstaňme u tuzemských interpretů. Tentokrát do tradičního žánru přispěli Chinaski spolu s Katarínou Knechtovou s Milióóóny přání. Jako svého druhu parodii původní Lhůty záruční přepsal Xindl X vlastní text pro kapelu Slza do podoby Lhůty vánoční.

Na strunu humoru brnkají Matěj Belko a Petr Šťastný se svým youtubovým pořadem Kumšt. Po návodech, jak se stát úspěšným hitmakerem ve všemožných žánrech, přišli aktuálně samozřejmě i s tím, jak řádně podojit takový zlatý důl, jako jsou Vánoce. Větší legraci už o adventu nezažijeme.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

Najdete na iDNES.cz